21 листопада - Україна Incognita

21 листопада

1694 Народився Вольтер (Voltaire; автонім: Аруе, Марі Франсуа — 21.11.1694, Париж - 30.05 1778, там само), французький письменник і публіцист епохи Відродження.

Ілюстрація з world-shake.ru

За одну з епіграм, в якій Вольтер називає регента Франції Філіпа Орлеанського «кровозмішувачем» і «отруйником», він потрапляє на рік у Бастилію (1717-1718), де пише трагедію «Едіп» і починає працювати над епічною поемою «Генріада» (закінчив у 1728). Блискуча кар'єра Вольтера як драматурга і поета була перервана в 1726 р., коли після сварки з аристократом де Роганом він знову потрапив на 5 місяців до Бастилії, а потім змушений був до 1729 жити в Англії. Там Вольтер познайомився з творчістю Шекспіра і Мільтона, з англійською філософією і наукою (Бекон, Локк, Ньютон), став прихильником конституційної монархії англійського зразка і деїзму - релігійно-філософського вчення, що допускає існування Бога лише як першопричину світу і заперечує його існування як особистості і втручання Бога в життя природи і суспільства, а значить, який заперечує чудеса, одкровення і т. д. Під впливом деїзму Вольтер став противником релігійного фанатизму, католицької церкви.

Після вистави на сцені «Едіпа» в 1718 р. Вольтер став широко відомим. Міф про Едіпа був знайомий Вольтеру передусім в інтерпретації П. Корнеля, чия трагедія «Едіп» була представлена в 1659 р. Корнель ускладнив античний сюжет, ввівши любовну лінію Тезея і Дірсеі, дочки Лайя, яку Едіп хоче видати за Гемона. Вольтер вирішив відродити античну простоту і ясність сюжету, хоча і не відмовився від введення любовної лінії (любов Філоклета до Іокасте). Вольтер переносить акцент на моральну проблематику. Едіп виступає як освічений монарх, який стверджує: «Померти за свій народ - це борг королів!» Вбивство, скоєне ним, - це трагічна помилка через незнання…

За 60 років драматургічної діяльності Вольтер написав 54 п'єси: 30 трагедій («Брут», «Смерть Цезаря», «Заїру», «Альзіра», «Фанатизм, або пророк Магомет», «Меропа», «Ірена»), 12 комедій, 2 драми в прозі, кілька оперних лібрето і лібрето комічнихопер і дивертисментів.

1877 Томас Едісон оголосив про винайдення фонографа - пристроя для механічного запису і відтворення звуку, який використовували наприкінці XIX – поч. XX ст.  

Фото з сайта www.liveinternet.ru

Перші фонографи Едісона записували звук на барабан, вкритий фольгою, використовуючи глибинний рух голки. Імпульсом для створення Едісоном фонографа стало бажання записувати телефонні розмови в своїй лабораторії Менло Парк (Нью-Джерсі, США). 

Публічна демонстрація приладу відбулась 4 травня 1878 в оперному театрі. Багатьом відтворення звуку здалося чарівництвом, тому деякі охрестили Едісона «чарівником з Менло Парк». Сам Едісон був настільки вражений відкриттям, що сказав: «Ніколи я ще не був такий приголомшений у моєму житті. Я завжди боявся речей, які працюють з першого разу».

1916 Затонув «Британік» - найбільш комфортабельний корабель з «великої трійки», куди входили також «Титанік» і «Олімпік». 

Ілюстарції з сайта 21region.org

Корабель був переобладнаний під госпіталь і активно брав участь у військових діях під час Першої світової війни. Він був одним з п'яти лайнерів компанії «Уайт Стар Лайн», затоплених під час війни.

«Британік» задумувався як заміна «Титаніку», який затонув 4 роки раніше, і мав декілька удосконалень - наприклад, водонепроникні перегородки проходили і через палуби з каюта мипершого класу. 21 листопада 1916, налетівши на німецьку міну в Егейськомуморі, лайнер «Британіка» перекинувся і затонув всього за 55 хвилин. Завдяки добре організованій рятувальної роботі, з 1136 поранених і членів команди, які перебували на палубі, загинула лише 21 людина. 

1916 Помер Франц Йосиф (18 серпня 1830 р. - 21 листопада 1916 р.), імператор Австро-Угорської Імперії. 

Час правління Франца-Йозефа вважався часом розквіту Австро-Угорщини.

Ілюстрація з hrono.ru

- Перші роки цісарства Франц Йосиф І ставився прихильно до українців, бо вони (на відміну від поляків і угорців) були лояльними до Габсбургів. Наприкінці 1848 року він видав декрет про створення кафедри української мови й літератури у Львівському університеті, а в 1849 році зробив Буковину окремим коронним краєм, послабивши тим польський вплив у цьому регіоні.

У 1849 цісар видав нову конституцію, яка зміцнювала абсолютизм, і ліквідував парламент; намісником Галичини призначив польського аристократа Аґенора Ґолуховського, який довів Головну Руську Раду до самоліквідації. 1850 надав Крайовий статут «Королівству Галичини й Володимерії», що утруднювало створення руського коронного краю у Східній Галичині. Хоча галицькі українці кілька разів (1854,1863, 1866) мали згоду віденського уряду на адміністративний поділ Галичини на українську і польську частини, цісар щоразу схилявся до думки польської більшості Галицького крайового сейму, яка була проти поділу.

Пізніше, у 1851 Франц Йосиф I скасував конституцію, і наслідком того почалися 10 років реакції, які сповільнили національне й політичне життя західних українців. 1860 видав нову конституцію, яка спиралася на становий принцип; 1861 ухвалив виборчу ординацію до крайових сеймів за куріальною системою, яка звела до меншості представництво галицьких українців у сеймі. 1866, після програної війни з Італією та Прусією, Франц Йосиф І уклав угоду з польською шляхтою Галичини; за її лояльність віддав їй панування в краї (крайова адміністрація, судове самоврядування, керівництво шкільництвом перейшло до польських рук, польська мова стала урядовою, полонізовано Львівський університет). На початку XX ст., зважаючи на можливість війни з Росією, цісар волів замирення поляків з українцями в Галичині, внаслідок чого 1914 підписано угоду між двома посольськими представництвами. Однак початок війни не дозволив її реалізувати.

1969 Президент США Річард Ніксон і прем'єр-міністр Японії Ейсаку Сато домовилися про передачу в 1973 році Японії острова Окінава і видаленні з території острова всієї ядерної зброї.

1980 Відбулась техногенна катастрофа на озері Пенер, США, внаслідок чого з прісноводного озеро перетворилось на солене. Такий феномен спричинила помилка під час буріння свердловини на дні озера. Максимальна глибина озера збільшилась у 100 разів, досягнувши 396 метрів, а також змінилася флора і фауна - з'явилися морські види рослин і тварин.

2013. Розпочався Євромайдан

 

Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації в Києві вночі 30 листопада. 

Детальніше про Євромайдан – на сайті газети "День"

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар