21 грудня - Україна Incognita

21 грудня

1237. Татарські війська хана Батия взяли приступом і спалили Рязань.

Хан Батий

Ілюстрація з сайта murzilka-sav.nnover.ru

1266. Англійські королівські війська після шестимісячної облоги взяли замок Кенілворт, розгромивши перший в історії Англії парламент.

Замок Кенілворт. Наші дні

Фото з сайта all-castles.com

1375. Помер Джованні Бокаччо, італійський письменник, автор «Декамерона».

1596. Народився Петро Могила, молдавський шляхтич, український політичний, громадський церковний і освітній діяч, архімандрит Києво-Печерського монастиря з 1627 р. митрополит Київський, Галицький і всієї Русі в 1633-1647 рр., екзарх Константинопольського патріарха. Канонізований 1996 р. 

Молодий Могила брав участь у переможній Хотинській битві 1621 р. проти мусульманських завойовників. У 1625 р. він прийняв чернечий постриг у Києво-Печерському монастирі. Могила докладав усіх зусиль, щоб за час його архімандритства Києво-Печерська друкарня посіла визначне місце серед інших друкарень України й Білорусі та в суспільному житті загалом. За п'ять з половиною років Петрового настоятельства з лаврської друкарні вийшло 15 видань, серед них - і книги самого Петра Могили (зокрема «Літургіаріон»). У питанні унії Петро Могила вважав надзвичайно важливою справою примирення усіх православних - тих, які визнали унію, і тих, які виступали проти неї. На освітній ниві найважливіша справа Могили - об'єднання лаврської й братської шкіл у 1632 р. Сам він став опікуном утвореної Києво-Могилянської колегії, що була першою вищою православною школою у Східній Європі. На утримання колегії й монастиря Могила відписав дві лаврські волості і подарував власне село Позняківку, крім того, надавав грошову допомогу як колегії, так і вчителям та учням.

1610. Під Калугою убитий претендент на російський престол - самозванець Лжедмитрій II. Його зарубав шаблею князь Урусов – друг касімовського хана Ураза-Магомета, якого Лжедмитрій наказав утопити.

Лжедмітрій ІІ

Ілюстрація з сайта ote4estvo.ru

1804. Народився Бенджамін Дізраелі, англійський державний діяч і письменник, прем'єр-міністр Великої Британії в 1868 і 1874-1880 рр. від Консервативної партії. Як літератор - представник «соціального роману» („Сивіл, або Два народи”, „Танкред, або Новий хрестовий похід”).

Фото з сайта www.tonnel.ru

1867. Імператор Франц Йосиф затвердив австро-угорську угоду і конституцію Австрії.

Імператор Австрії Франц Йосиф

Фото з сайта http://www.firstwar.info

1879. Народився Йосип Сталін (Джугашвілі), радянський державний і політичний діяч грузинського походження, революціонер-більшовик, згодом - диктатор, творець культу своєї особи й тоталітарного режиму в СРСР, організатор масових репресій, спрямованих проти цілих соціальних верств та етносів, винуватець Голодомору 1932-1933 рр. в Україні та ін. Перший народний комісар у справах національностей РРФСР (1917-1923), перший генеральний секретар ЦК ВКП(б) (1922-1934), секретар ЦК ВКП(б)/КПРС (1934-1953), голова Раднаркому та Ради міністрів СРСР (1941-1953). 21 грудня 1879 р. - традиційно прийнята дата народження Сталіна (сам він відзначав день народження в цей день), хоча насправді документи доводять, що Сталін з'явився на світ 18 грудня 1878 р.

 

1898. США встановили військове правління на Філіппінах.

1898. П'єр і Марія Кюрі відкрили радій. 

Марія Склодовська-Кюрі більше 20 років працювала з радіоактивними елементами, навіть не здогадуючись про їх властивості

Фото з сайта www.1tvnet.ru

1916. Внаслідок шторму в Північному морі зіткнулися і затонули два англійські есмінці, загинули 196 осіб.

1958. Шарль де Голль обраний президентом Франції (інаугурація відбулася 8 січня 1959 р.).

Генерал де Голль

Фото з сайта newzz.in.ua

1968. США здійснили успішний запуск космічного корабля «Аполлон-8» - перший пілотований політ навколо Місяця.

Екіпаж корабля "Аполлон-8"

Фото з сайта www.km.ru

1975. Арабські терористи на чолі з Ільїчем Раміресом Санчесом (відомим також як Карлос або Шакал) захопили штаб-квартиру ОПЕК у Відні, де саме проходила сесія організації. У заручниках опинилися 70 чиновників, у тому числі 11 міністрів провідних країн. Терористи вивезли їх на літаку в Алжир, де випустили, отримавши викуп, точна сума якого не відома (називають від 20 до 50 мільйонів доларів).

Ілліч Рамірес Санчес, арабський терорист. Цікавий факт з біографії - навчався у найпрестижніших Британських і Французьких вузах

1984. СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції «Вега-2» для дослідження планет Сонячної системи.

Станція "Вега-2"

Фото з сайта nssdc.gsfc.nasa.gov

1989. Румунський диктатор Ніколає Чаушеску виголосив свою останню промову перед стратою.

Фото з сайта www.gradremstroy.ru

1991. Парламент Південної Осетії оголосив про незалежність від Грузії.

2006. Помер Сапармурат Ніязов, туркменський політичний і державний діяч, президент, а фактично - диктатор Туркменістану у 1990-2006 рр. Одночасно був також прем'єр-міністром країни, головою Народної ради (парламенту), головою Ради національної безпеки й оборони, головою правлячої Демократичної партії Туркменістану, який запровадив у країні культ своєї особи. У 1985-1991 рр. — перший секретар Комуністичної партії Туркменії. У країні збудовано численні пам'ятники Ніязову, день його народження є національним святом. Він прийняв титул Туркменбаші (батька всіх туркменів), у 1999 р. був оголошений довічним президентом. Спеціальна комісія істориків оголосила, що Ніязов є нащадком Олександра Македонського. На честь Ніязова місто Красноводськ перейменовано на Туркменбаші. Був автором книги «Рухнама» («Книга духу»), яка в Туркменістані є основою освіти (поруч із Кораном).

2007. До Шенгенської зони увійшло ще дев'ять країн Європейського Союзу - Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар