21 червня - Україна Incognita

21 червня

524. Годомар, король Бургундії, переміг галлів у битві під Везероном.

1527. Помер Ніколо Макіавеллі, політичний мислитель і державний секретар Флоренції.

Портрет із сайту  euro-mind.ru

Ніколо Макіавеллі відомий своїми працями «Правитель», «Роздуми на першу декаду Тита Лівія», «Історія Флоренції». Мислитель увійшов в історію політичної думки як творець нової науки про політику. Саме Ніколо Макіавеллі одним із перших узяв на себе відповідальність за спростування теологічної моделі держави (й суспільства взагалі) і одночасну побудову її світської моделі, що ґрунтується на матеріальному інтересі людини. Це був крок вперед у галузі суспільної думки. Його можна назвати першою революцією в суспільствознавстві, яка започаткувала вчення про суспільство в контексті його власного розвитку, а не лише як прояв «єдиного» і «божественного».

1768. Гайдамаки взяли місто Умань. У різанині знищено від 12 до 20 тисяч євреїв і поляків та українців-уніатів.

Фото з сайту  wikimedia.org

Під час Коліївщини 1768 року під проводом Максима Залізняка і Івана Ґонти в місті було винищено польську шляхту, що тут ховалася. Цю подію історики назвали «Уманською різнею». Після придушення повстання Умань знову занепала. Населення майже не залишилось, торгівля зачахла.

1805. Народився Микола Закревський, український історик, фольклорист, етнограф, лінгвіст, письменник.

Фото з сайту  orthodoxy.org.ua

Працював над історією Києва. Після переїзду до Москви у 1848 році спробував її видати, але цензура рукопис не пропустила. Лише за підтримки графа Уварова у 1868-му році побачила світ двотомна фундаментальна праця Закревського «Літопис і опис міста Києва». За цю працю вчений був нагороджений Уваровською премією. Закревський передав до Петербурзької Публічної бібліотеки доповнений варіант книги. Вона включала кольорові малюнки пам’яток Києва, зроблені переважно автором.

1860. Помер Микола Андрійович Маркевич, український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор.

Фото з сайту  histans.com

Микола Маркевич відомий як автор синтетичної історії України, написаної в романтико-літературній манері, та фундаментальних статистичних досліджень. У 1842-1843 рр. створив п’ятитомну наукову працю «Історія Малоросії», в якій використав давніші друковані і рукописні історичні праці (зокрема, «Історію русів»), а також корпус документів власного зібрання. Одним з перших в українській історичній науці обґрунтував тезу про виникнення козацтва як прояв національно-визвольної боротьби, опрацював методику підготовки документальних джерел до публікації та запропонував класифікацію джерел за тематично-хронологічною ознакою. Водночас для праць Миколи Маркевича характерні некритичне сприйняття окремих джерел, певна ідеалізація та романтизація козацького минулого, активне використання фольклорно-етнографічної джерельної бази.

1892. Офіційна комісія протестувала перший електричний трамвай у Києві.

1897. Народився Юрій Кондратюк, український винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів.

Автор так званої «траси Кондратюка», якою подорожували на Місяць космічні кораблі «Аполлон».

1893. У Чикаго з’явилося перше в світі Чортове колесо.

Діаметр першого Чортового колеса складав 75 метрів. Його сконструював Джордж Феріс.

1905. Народився Жан-Поль Сартр, франузький письменник, філософ.

Фото з сайту  250px-Sartre.jpg

Сартр  (справжнє ім'я - Еріх Пауль) активно підтримував кубинську революцію 1959 року, як і багато представників інтелігенції країн третього світу. У червні 1960 року він написав у Франції 16 статей, названих «Ураган на цукор». У цей час він співпрацював з кубинським новинним агентством «Пренса Латіна», але потім не порозумівся з Фіделем Кастро в 1971 році через «справу Паділья», коли кубинський поет Паділья був ув’язнений за критику режиму Кастро.

1971. Розкопуючи курган Товста Могила, український археолог Борис Мозолевський знайшов Скіфську пектораль.

Скіфська пектораль – нагрудна прикраса скіфського царя IV століття до н. е.. вагою в 1150 грамів, 30, 6 см в діаметрі, виконана із золота 958 проби. Надзвичайне творіння грецького майстра (на замовлення скіфів і на скіфський міфологічний сюжет) відразу очолило список ювелірних шедеврів, виявлених за півтора століття досліджень курганів Україні, Кубані та інших регіонів скіфської культури.

1982. Народився Принц Вільям Уельський, принц Великобританії, син Діани і Чарльза.

Фото з сайту  wikimedia.org

По материнській лінії принц Вільям є нащадком короля Якова II, а по батьківській - російського імператора Миколи I.

2000. Кабінет міністрів України ухвалив постанову «Про утворення Науково-дослідного інституту українознавства».

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар