20 вересня - Україна Incognita

20 вересня

622. Пророк Мухаммед переселившись в Медину разом зі своїми прихильниками створив першу мусульманську громаду, збудовав першу мечеть.

Мухаммед отримує своє перше одкровення від ангела Джабраїла. Мініатюра з книги Джамі ат-Таваре авторства Рашида ад-Діна, 1307 p.

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1519. Почалося перше навколосвітнє плавання під керівництвом Ф. Магеллана.

Портрет Фернана Магеллана з галереї Уффіци (Флоренція) невідомого автора, XVII століття

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1648. Розпочалась битва під Пилявцями. 

Богдан Зиновій Хмельницький. Гравюра Гондіуса 2-ї половини 17 століття

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Під Пилявцями, на правому березі ріки Ікви (за іншими даними Пиляви) українське військо збудувало добре укріплений табір. Окремо, на лівому фланзі головних сил української армії, розташувалась кіннота Максима Кривоноса. Козацька піхота, зайняла греблю, що сполучала обидва береги річки і збудувала на ній шанці. 19 вересня 1648 надійшло польське військо і стало табором на протилежному березі річки. Вирішальна битва розпочалась 21 вересня 1648 запеклими боями за греблю через річку Ікву. Польські корогви під командуванням Я. Тишкевича, Йордана і Осінського розпочали штурм українського табору і зуміли відкинути козацькі застави, що обороняли греблю. Коронні підрозділи відразу ж через неї почали переходити на правий берег і утворили плацдарм для подальшого наступу. Протягом другого дня козацька піхота відбила свої позиції на греблі.

У ніч на 23 вересня 1648 у козацький табір прибув на допомогу 4-тисячний загін буджацьких татар. Першими нанесла удар шляхетська кіннота. Витримавши потужній натиск ворожих хоругв, українська піхота при підтримці артилерії розпочала контрнаступ. Козацькі полки швидко повністю оволоділи греблею, перейшли на лівий берег і почали шикуватись у бойові порядки. Не витримавши натиску і піддавшись всезростаючій паніці, польські війська почали безладно відступати. Щоб уникнути повного розгрому, польське командування відкликало з поля бою всі підрозділи і розпорядилось підготуватись до відходу табором. Під вечір в погоні за ворогом українська піхота на чолі з самим гетьманом Б. Хмельницьким дійшла аж до перших рядів польського табору. В ніч на 24 вересня 1648 польське командування розпочало відступ, який незабаром перетворився в панічну втечу.

1778. Народився Фадей Беллінсгаузен, російський мореплавець, першовідкривач Антарктиди.

Фабіан Готтліб Таддеус фон Беллінсгаузен

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1862. У Петербурзі за ініціативою Антона Рубінштейна на базі класів Російського музичного товариства відкрилася консерваторія - перший у Російській імперії вищий музичний навчальний заклад.

1870. Завершено об’єднання Італії. Італійські війська зайняли Папську область і увійшли до Риму, який проголосили столицею королівства.

1895. Народився Дмитро Зеров, український ботанік, академік, молодший брат поета Миколи Зерова.

Дмитро Костянтинович Зеров

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1919. Нестор Махно уклав договір з Директорією про спільну боротьбу проти Денікіна. 

Нестор Іванович Махно

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Передбачалося виділити махновцям окрему ділянку фронту, надати допомогу зброєю та боєприпасами, розміщувати поранених та хворих на тиф у шпиталях армії УНР. Угода не мала пракичних наслідків, бо 27 вересня, прорвавши фронт білих, повстанська армія Махна рушила рейдом на Катеринославщину.

1929. Народився Іван Світличний - український поет, критик, літературознавець, публіцист, перекладач.

1946. У  французькому курортному місті Канни відкрився щорічний міжнародний кінофестиваль. 

"Золота пальмова гілка" - найпрестижніша премія Каннського кінофестивалю

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Його дебют мав відбутися у вересні 1939-го, але 2-а Світова війна змусила відкласти початок фестивалю на сім років. У конкурсній програмі брали участь представники 18 країн. Для того щоб підтримати національні кінематографії країн-конкурсантів, організатори вручили вищу нагороду - Гран-прі - дев'ятьом фільмам.

1949. Утворено західнонімецьку державу - Федеративну Республіку Німеччина.

1953. Помер Климент Квітка – вчений-фольклорист, музичний етнограф, професор. 

Климент Васильович Квітка

Фото з сайта http://uk.wikipedia.org

За життя К. Квітка надрукував 40 досліджень з музичного фольклору, рецензій, збірників народної музики. Наукова ерудиція дозволяла вченому працювати в галузі порівняльного музикознавства не лише всіх слов'янських, а й тюркських та угро-фінських народів, хоча головний інтерес його досліджень зосереджувався на українській народній музиці. Більшу частину наукової спадщини Квітки становлять новаторські теоретичні розробки з методології дослідження календарних пісень і народної інструментальної традиції.

1993. Парламент Азербайджану ухвалив рішення про вступ в СНД.

1994. У Відні на сесії Генеральної конференції МАГАТЕ підписано Конвенцію про ядерну безпеку.

2011. Верховна Рада України скасувала перехід на "зимовий" час.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар