20 лютого - Україна Incognita

20 лютого

Сьогодні Всесвітній день соціальної справедливості

За рішенням 62-ї сесія Генеральної Асамблеї ООН (19.11.2007) 20 лютого проголошено Всесвітнім днем соціальної справедливості. Відзначається з 2009 року. Ініціатива започаткування Всесвітнього дня соціальної справедливості належить урядові Киргизстану. Проект резолюції, співавторами якого виступили близько 80 держав, був прийнятий консенсусом. У документі підкреслюється, що соціальний розвиток і соціальна справедливість – необхідні умови підтримки миру і безпеки як всередині кожної окремої країни, так і у взаємовідносинах між ними.

Текст повідомлення Генерального Секретаря ООН Пана Гі-муна з приводу Всесвітього дня соціальної справедливості, 20 лютого 2008 р.

"Соціальна справедливість є основоположним принципом мирного та благополучного існування, як безпосередньо в самих країнах, так і у відносинах між ними. ООН підтримує принципи соціальної справедливості, пропагуючи рівність серед жінок та чоловіків, або права корінних народів та мігрантів. Ми сприяємо забезпеченню соціальної справедливості, долаючи перешкоди, що виникли перед людьми через їх відмінності по статі, віку, расової, етнічної та релігійної приналежності, культури або наявності інвалідності.


Для Організації Об’єднаних Націй прагнення соціальної справедливості для всіх лежить в самому центрі нашої глобальної місії зі сприяння розвитку та поваги людської гідності. Прийняття минулого року Міжнародною організацією праці Декларації про соціальну справедливість з метою справедливої глобалізації є лише одним із нещодавніх прикладів, що свідчать про відданість системи Організації Об’єднаних Націй до забезпечення соціальної справедливості. В Декларації робиться наголос на гарантії досягнення справедливих результатів для всіх шляхом забезпечення зайнятості, соціального захисту, соціального діалогу та основоположних принципів і прав на робочому місці.

Як це не сумно, соціальна справедливість все ще залишається недосяжною мрією для величезної частини людства. Крайня бідність, голод, дискримінація та порушення прав людини досі наносять болючі удари по моральності суспільства. Глобальна фінансова криза несе загрозу ще більшого посилення цих явищ.

Цього року Всесвітній день соціальної справедливості, проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй в 2007 році відзначається вперше. Він відзначається з тим, щоб підкреслити важливість соціальної справедливості як етичного імперативу, котрий повинен направляти усю нашу роботу."

1054. У Вишгороді помер Ярослав I Мудрий, Ростовський князь (987-1010), Новгородський князь (1010-1034), Великий князь Київський (1016-1018, 1019-1054), святий. Був другим сином князя Володимира I Святославича з династії Рюриковичів від полоцької княжни Рогнеди. У хрещенні мав ім'я Георгій (або Юрій — пізніша форма імені Георгій, широко поширена в давньоруській мові, у XI-XII ст. воно мало вигляд Гюрьгі).

1431. Помер папа римський Мартин V. Після обрання його папою, святі отці уклали з різними державами ряд договорів, які покликані були врегулювати внутрішні відносини між церковною ієрархією та світською владою. Мартин V висловлював заперечення і з приводу тих рішень Констанцького собору, які ясно проголошували верховенство собору над владою папи і вимагали регулярних скликань наступних соборів.

1547. Відбулась коронація Едварда VI у Вестміністерському Абатстві. Єдиний син Генріха VIII, який вижив. Едуард цікавився всіма державними справами і був переконаним протестантом. Був добре освічений: знав латинь, грецьку та французьку. До його правління відносять вироблення протестантського катехізису і «Книги загальних молитов», які стали обов'язковими відповідно до «Актів про однаковість», а також деякі реформи богослужіння, близькі до лютеранства. Релігійні реформи Едуарда були згорнуті після його смерті королевою Марією I, ярою католичкою. Проте, після вступу на престол Єлизавети I вони лягли в основу догматів і обрядів англіканської церкви. 

1835. Народився Алессандро д’Анкона, італійський історик літератури і філолог, професор Пізанського університету, учасник боротьби за звільнення Італії.

Народився в багатій єврейській сім'ї. Здобув освіту у Флоренції, у віці вісімнадцяти років опублікував свій нарис про життя і творчість філософа Томмазо Кампанелли. У 1855 р. відправився в Турин, щоб вивчати право. З 1861 р. став професором італійської літератури в Пізанського університету. Після падіння австрійської династії в Тоскані, повернувся до Флоренції, де редагував газету «La Nazione». Найголовніше праці: критичне видання Кампанелли (1855). Краща з його робіт «Народна поезія Італії» (1878).

1872. У США запатентовано електричний ліфт.

1877. У Великому театрі в Москві відбулася прем'єра балету Петра Чайковського «Лебедине озеро».

Перша постановка в Москві не була успішною. Крім того, існує кілька версій цього балету. Більшість балетних труп виступають за зразком санкт-петербурзького виступу в 1895 року (хореографія Маріуса Петіпа і Льва Іванова)Музичний супровід «Лебединого озера» було створено Чайковським, а лібрето - Володимиром Бегичевим
 
Сюжет. 
 
Під час полювання принц Зігфрід побачив чарівного лебедя. Він цілиться в лебедя, вистрілює, після чого той перевтілюється в прекрасну дівчину. Жінка Одіта розповідає принцу, що вона принцеса, на яку чаклун наклав закляття: вдень вона лебідь, а ввечері - людина. Закляття може бути розбите, якщо незайманий принц поклянеться у вічній вірності. Якщо він відмовиться від неї, то вона залишиться лебедем назавжди. Принц Зігфрід безнадійно закохався в Одіту. Тим не менше, закляття подіяло: він ненавмисно зустрічає іншу дівчину на балу, вірячи в те, що це саме Одіта. Вона ж загрожує себе вбити і кинутися в озеро. Принц перед нею вибачається і впадає в озеро разом із нею. За приголомшливих обставин вони обидва продовжують жити щасливо, але вже в іншому світі.
 

1872. У Нью-Йорку відкрито на сьогодні один із найбільших художніх музеїв світу – Метрополітен-музей. В його основу лягли три приватні колекції - 174 твори європейського живопису, серед яких були твори Халса, Ван Дейка, Тьєполо та Пуссена. Лише у XX-му столітті музей отримав світову популярність. У 1907 році музей придбав свою першу картину Огюста Ренуара. Сьогодні у Метрополітені велика своєю колекцією імпресіоністів і постімпресіоністів. До 1979 року Метрополітен мав у своїй колекції п'ять з менш ніж 40 полотен, що належать пензлю Вермеєра. Збори єгипетського мистецтва вважається одним з найбільш повних і представницьких у світі.

1887. Народився Олександр Удовиченко, український військовий і громадський діяч, генерал Армії УНР, віце-президент УНР в екзилі (1954—1961).

У 1924 переїхав з табору в Каліші до Франції, де працював робітником на шахтах у Франції. Через рік, після закінчення контракту, залишився там жити. У Франції включився в громадську і комбатантську працю: голова Товариства вояків УНР в еміграції, з 1953 гол. Европейської Федерації Українських Військових Організацій; міністр військ. справ Виконавчого Органу Української Національної Ради і віце-президент УНР в екзилі (1954 — 61).
Автор книг «Україна у війні за державність» (Вінніпеґ, 1954) і «Третя Залізна дивізія» (Нью-Йорк, 1971).

1888. Народився Василь Барвінський, композитор, піаніст, музичний критик, педагог, диригент, організатор музичного життя. У 1948 році 60-річного Василя Барвінського за його творчість було заарештовано. 10-річне заслання в Мордовії він відбував спільно з дружиною Наталею. У 40-х роках майже весь композиторський доробок було знищено — спалено у дворі Львівської консерваторії, якою В. Барвінський керував майже 33 роки. 

1889. Народився Лев Ревуцький, композитор, педагог, музичний і громадський діяч. 

Лев Ревуцький із дружиною

Разом із Борисом Лятошинським Ревуцький вважається найвпливовішим діячем української музичної культури своєї епохи. Він виховав цілу генерацію нинішніх українських композиторів: М. Дремлюгу, В. Гомоляка, О. Андреєва, Г. Жуковського, Г. Майбороди і П. Майбороди, В. Кирейка, А. Филипенка, С. Жданова, А. Коломийця, О. Зноско-Боровського, Л. Левитова, Г.Мірецького, В. Рождественського, Л. Грабовського та ін.
Ревуцький багато зробив для популяризації творчості М. Лисенка. Він був редактором повного видання творів М. Лисенка. Л. Ревуцьким була здійснена фундаментальна редакція, а також доповнені й оркестровані деякі номери його опери «Тарас Бульба». Також Л. Ревуцьким здійснена редакція фортепіанного концерту В. Косенка.

1905. Народився Улас Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, член уряду УНР в екзині. Є автором епічних романів-трилогій «Волинь» та «Ост», низки інших прозових великоформатних творів.

Народився в селі Дермань Дубенського повіту Волинської губернії (сьогодні Здолбунівський район Рівненської області)

Зустріч: Іван Кавалерідзе та Улас Самчук

Три музи Уласа Самчука

Гомер із Волині

1951. Народився Гордон Браун, 74-й прем’єр-міністр Великобританії. Наступник на посаді Тоні Блера й попередник Девіда Камерона. Відзначився рішучими діями щодо подолання економічної кризи у 2008 році.

 

1962. Джон Гленн вперше в США здійснив орітальний космічний політ тричі облетівши Землю. 

1967. Народився Курт Кобейн, лідер культового гурту Nirvana.

«Все моє життя я не вірив тим речам, про які пишуть у підручниках історії, і більшості з того, чого мене вчили в школі. Але зараз я роблю висновок, що не маю права судити про кого-небудь, ґрунтуючись лише на тому, що я прочитав в книгах. Я не вправі взагалі судити про що-небудь».

1993. Помер Ферруччіо Ламборджині, італійський автопромисловець, який створив всесвітньо відому автомобільну компанію

2014. В Києві, під час протистояння Євромайдану і злочинної влади президента Януковича на Інститутській вулиці вбивцями з беркуту були розстріляні активісти. Загиблих згодом назвали «Небесною сотнею».


2014. Вторгненням російського спецназу на територію АРК розпочалася російсько-українська війна.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар