20 листопада - Україна Incognita

20 листопада

1717. Народився Григорій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч.

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1789. Нью-Джерсі став першим штатом США, який ратифікував Білль про права.

Титульна сторінка документа

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1815. У Парижі підписано мирний договір між Францією та союзними державами антифранцузької коаліції (Росією, Великою Британією, Пруссією й Австрією). 

Війна шостої коаліції. Битва народів під Ляйпцигом

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Франція зобов'язалася виплатити контрибуцію в розмірі 700 мільйонів франків, окрім того, на її території терміном на 3-5 років залишалися окупаційні війська союзників, утримання яких також брала на себе Франція. Тоді ж у Парижі підписано акт про визнання та гарантії вічного нейтралітету Швейцарії та недоторканості її кордонів.

1847. У Росії видано закон про право селян викуповувати себе на свободу при продажу дворянських маєтків з публічного торгу.

1910. Початок Мексиканської революції 1910-17 рр. Франсіско Мадеро оголосив План Сан-Луїс-Потосі (раніше Мадеро втік з однойменної тюрми), яким закликав до збройної боротьби проти диктатора Порфіріо Діаса. 

Франсіско Мадеро

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Водночас Мадеро проголосив себе президентом Мексики. Революційно-демократичні рухи на початку 20 ст. в країнах Латинської Америки мали чітко виражені особливості. Це була особлива група країн, які формально вважалися самостійними, а насправді були обплутані густим павутинням фінансової та політичної залежності. У більшості латиноамериканських країн на той час панував режим терористичних диктатур. Рухи народних мас об'єднували виступи робітничого класу, селянства проти капіталізму, так і виступи землевласників, усього народу проти іноземних монополій і антидемократичних режимів. Мексиканська революція 1910—1917 рр. була за своїм характером буржуазно-демократичною. Її головним завданням було повалення диктатури Порфіріо Діаса, проведення аграрної реформи, впровадження буржуазно-демократичних порядків, установлення конституційного ладу, стримування економічної інтервенції США. Проти уряду Діаса виступили спільно буржуазія, робітничий клас і селянство, патріотична інтелігенція. Головною силою революції були загони Панчо Вільї та Еміліано Сапати. Період політичного, соціального і військового конфлікту і сум'яття у Мексиці почався 20 листопада 1910 року з заклику Франсиско Мадеро. Збройний конфлікт досяг апогею, коли 21 травня 1911 року диктатор Порфіріо Діас був повалений та його місце на посаді президента зайняв Франсиско Мадеро. Але самому Мадеро не вдалося утримати владу і він також був повалений (а потім розстріляний) в 1913 році, а вся країна була охоплена громадянською війною, кілька політичних та озброєних груп боролося один проти одного за контроль над країною.

1910. Помер Лев Толстой, російський граф, офіцер і письменник.

Лєв Толстой. Фотопортрет 1908 року

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1917. Вийшов ІІІ Універсал Української Центральної Ради, у якому Україна проголошена Українською Народною Республікою у складі Росії.

 • Заявлялося, що Україна не відокремлюється від Росії, але вся влада в Україні відтепер належить лише Центральній Раді та Генеральному Секретаріату.
 •  Україна стає Українською Народною Республікою.
 • До її території належать землі, населені здебільшого українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму). Остаточно питання про приєднання до України Курщини, Холмщини, Вороніжчини та інших суміжних з Україною територій з переважно українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів.
 • На території УНР поміщицьке землеволодіння, право власності на удільні, монастирські, кабінетські та церковні землі скасовувалося. Генеральний Секретаріат зобов'язувався негайно прийняти закон про розпорядження цими землями земельними комітетами до Українських Установчих Зборів.
 • В Україні проголошувався 8-годинний робочий день.
 • Запроваджувався державний контроль над виробництвом.
 • Україна виступає за негайне укладення миру між воюючими сторонами.
 • Скасовувалася смертна кара й оголошувалася амністія.
 • В Україні повинен бути створений дійсно незалежний суд.
 • Україна визнає національно-персональну автономію для національних меншин.
 • На 27 грудня (9 січня за новим стилем) призначалися вибори до Всеукраїнських Установчих Зборів, які планувалося скликати 9 січня (22 січня за новим стилем) 1918 року.

Володимир Винниченко, автор всіх 4-х Універсалів УНР

Фото з сайта ukrtvoru.info

1922. У Мосраді Ленін виступив зі своєю останньою публічною промовою.

 

1943. Під охороною УПА на Волині почалася Перша конференція поневолених Москвою народів, на якій оформлено політичну організацію - Антибільшовицький блок народів (АБН). Пізніше Голова АБН Ярослав Стецько мав зустріч із президентом США Рейганом.

1945. У Нюрнберзі розпочався трибунал над діячами Третього Рейху.

1946. Кінець мирного процесу у Французькому Індокитаї. Досягнуті раніше угоди між Францією та В'єтміном, за яким Демократична Республіка В'єтнам на чолі з Хо Ши Міном визнана автономією в рамках Французького Індокитаю, були зірвані після початку зіткнень між французькими та в'єтнамськими солдатами.

1959. ООН прийняла Декларацію прав дитини.

1985. Випущена Microsoft Windows 1.0.

Еволюція операційних систем від Microsoft

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1989. Кількість учасників Оксамитової революції, які вийшли на вулиці Праги, перевищила півмільйона осіб.

2004. Помаранчева революція: опозиція отримала право починати вуличні акції одразу після голосування в другому турі президентських виборів. Шевченківський районний суд Києва відхилив подання Київської міської державної адміністрації про обмеження на проведення масових акцій на майдані Незалежності з 21 по 23 листопада.

   

 • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар