20 грудня - Україна Incognita

20 грудня

69. Полководець Нерона Тит Флавій Веспасіан проголошений імператором Риму. 

Фото з сайту lavatoryreader.typepad.com

Після смерті Нерона імператором став Гальба, за якого в країні спалахнула громадянська війна. Гальбу вбили, сенат проголосив імператором Вітелія, однак 1 липня легіони в Александрії, а згодом війська в Сирії, Юдеї та інших римських провінціях визнали своїм імператором Веспасіана. 20 грудня його визнав імператором і сенат.

Усупереч поширеній думці, ніби римський імператор Веспасіан наклав податок на громадські туалети, він зробив зовсім не це. На такий сміливий крок не наважилася навіть така рішуча людина як Веспасіан (9-79 роки). Насправді імператор обклав податком продаж урини з громадських туалетів сукновалам, вони використовували кислоти сечі у своїй справі. І саме за цей податок дорікав Веспасіана його син Тит, коли отримав від батька всім відому відповідь: «Гроші не пахнуть!» («Pecunia non olet»)

107. Помер Ігнатій Богоносець, третій єпископ Антіохійський (з 68 р.), учень Івана Богослова, перший значний християнський богослов і письменник неєврейського походження, священомученик древньої церкви. 

За Євсевієм, був засланий у Рим, де постраждав за Христа: в період правління імператора Траяна єпископа Ігнатія кинули левам на арені. Відомий як гаданий автор семи послань, що дійшли до нашого часу (були написані під час поїздки під вартою до Риму). За легендою, малого Ігнатія брав на руки Ісус.

1192. Король Англії Річард Лев'яче серце потрапив у полон до герцога Австрійського Леопольда V.

Портрет із сайту gorodok.rv.ua

Ричард Лев'яче Серце

 Трапилося це на його шляху додому з Єрусалима, під стінами якого був підписаний вимушений мир із Саладдіном, що завершив Третій хрестовий похід. Герцог ув'язнив Річарда, бо вважав його винним у смерті свого кузена Конрада, проголошеного королем Єрусалиму (незабаром після цього Конрада вбили, а його наступником став племінник Річарда Генріх ІІ Шампанський).

1699. Цар Петро I видав указ про перенесення святкування Нового року в Росії з 1 вересня на 1 січня.

Портрет із сайту wikimedia.org

1753. У Петербурзі виданий царський указ про поширення в Гетьманщині єдиного мита Російської держави.

1803. У Новому Орлеані завершена процедура Луїзіанської покупки – США придбали у Франції території, на яких зараз, окрім штату Луїзіана, розташовані також штати Арканзас, Міссурі, Айова, Оклахома, Канзас, Небраска, частково Міннесота, Нью-Мексико, Монтана, Вайомінг та Колорадо. Незадовго перед тим Франція купила ці землі в Іспанії.

Портрет із сайту bugaga.ru

Джеймс Монро

Джеймс Монро (4 березня 1817 - 4 березня 1825) - американський політичний і державний діяч, п'ятий президент США (1817-1825), один з організаторів Луїзіанської покупки і розробник зовнішньополітичної концепції, що отримала назву "доктрина Монро"

1868. У Львові засноване українське товариство «Просвіта». 

Фото з сайту map.lviv.ua

Біля Народного дому у Львові, де збиралися Загальні збори "Просвіти"

Така первинна назва української просвітницької самоорганізації, що діяла в другій половині XIX - першій половині XX ст. у Східній Галичині, а згодом у Західній Україні. Львів винесено у назву Товариства не випадково. Незважаючи на тривале (починаючи від середини XIV ст.) перебування Галичини під іноземним пануванням, русини краю не тільки зберегли себе як етнос, а й витворювали і розвивали різні форми свого національного життя, які найбільше виявлялися в культурно-духовній сфері. У середньовіччі це були церковні братства, школи, а в XIX-XX ст. - громадсько-культурні та політичні організації, що відіграли головну роль у формуванні української нації в новітню добу. Львів був центром духовного життя українців західного регіону, а в XIX ст. став духовною столицею національного відродження. Саме тут зосереджувалася національна еліта, яка, уособлюючи себе часткою свого народу, могла оцінити його становище і визначити перспективи, здійснювати конкретні кроки, спрямовані на збереження етнічної самобутності та розвиток національних основ, що допомогло підняти русинів Галичини до рівня громадян, здатних обстоювати свої права й свободи. Використовуючи закріплені в конституції Австро-Угорщини Гарантії, зокрема на заснування товариств й організацій, представники громадсько-політичного угруповання - народовці-українофіли, послідовники "Руської Трійці", прагнули знайти дійові способи для забезпечення національного поступу русинів Галичини. Великі надії вони покладали на широку, масову просвітню працю, вважаючи, що саме просвіта зможе пробудити народ до активного суспільного життя і з етносу витворити національно свідомих громадян. Для досягнення поставленої мети потрібна була організація. Ідею створення майбутнього просвітнього товариства подав у найбільш впливовій на той час львівській газеті "Слово" (москвофільського спрямування) декан із Шельпак (тепер це село Підволочиського р-ну на Тернопільщині) о. Степан Качала. У своїй статті "Погляди на справи русько-народніи в начали года 1868" автор ідеї коротко розкрив засади просвітньої праці. Потрібна була організація, яка ставила б собі за мету "вспомаганье народного образованья во взгляді моральном, матеріальном і політичном через видаванье книг практичних, брошур і т. д. в таком язиці, которым народ говорить". Вона мала би бути світською - релігійну тематику о. С. Качала радив залишити Ставропігії.

1879. Томас Едісон провів демонстрацію роботи лампи розжарювання.

Томас Едісон із лампою розжарювання

Фото з сайту 3dnews.ru

1892. Інженери Александр Браун і Джордж Стіллман з американського містечка Сіракузи (шт. Нью-Йорк) отримали патент на пневматичні автомобільні шини. До цього шини робилися з монолітної гумми.

1912. Лондонською конференцією послів і Лондонським мирним договором, укладеним після першої Балканської війни, визнано незалежність Албанії.

1917. Утворена Всеросійська надзвичайна комісія (ВЧК) по боротьбі з контрреволюцією і саботажем. Її першим головою був призначений польський дворянин і професійний революціонер із двадцятирічним досвідом підпільної роботи, 40-річний Фелікс Дзержинський.

"Залізний Фелікс". Фото 1925 року

Фото з сайту hrono.ru

1924. Із в'язниці достроково вийшов Адольф Гітлер, який опинився за ґратами після провалу «пивного путчу». Майбутній фюрер використав цей час для написання «Майн кампф».

1937. Народився Григорій Приходько, український політичний діяч націоналістичних переконань, дисидент і політв'язень радянських часів, публіцист. Після першого арешту 27 грудня 1973 р. був звинувачений в антирадянській агітації та пропаганді з метою підриву або ослаблення радянської влади і засуджений до п'яти років ув'язнення в таборі суворого режиму. В 1981 р. визнаний особливо небезпечним рецидивістом і засуджений уже до 10 років позбавлення волі та до 5 років заслання. У Чистопольській тюрмі разом із Юрієм Шухевичем склав Хартію боротьби українського народу (не потрапила на волю). По закінченні частини тюремного терміну в липні 1985 р. Приходько був перевезений на дільницю табору особливого режиму в Кучино Пермської області. Вийшовши нас свободу, у 1988 р. разом із Федором Клименком започаткував самвидавничий журнал „Український час”, у жовтні 1989 р. в складі групи ініціаторів взяв участь в створенні Української національної партії (з квітня 1990 р. – її голова). У травні 1990 р. Приходько, разом із Сергієм Бабичем, Анатолієм Лупиносом, Павлом Скочком і Юрієм Шухевичем, став ініціатором і організатором Української між партійної асамблеї. Метою УМА було скликання Національного конгресу, який би, перебравши в Україні владу, оголосив би про відновлення Української Народної Республіки. При підготовці до скликання Національного конгресу УМА проводила масову реєстрацію „громадян УНР”. Згодом Приходько вийшов з УМА, був членом Української національно-консервативної партії (до її розколу).

Григорій Приходько та Василь Січко на Конгресі Всесвітньої антикомуністичної ліги. Брюссель. Липень 1990 року

Фото з сайту museum.khpg.org

1938. Співробітник компанії Westinghouse Electronic Corporation, російський іммігрант Володимир Зворикін, запатентував кінескоп.

Фото з сайту liveinternet.ru

Володимир Зворикін

1960. Народився Кім Кі Дук (правильно вимовляється Кім Гі Док), південнокорейський кінорежисер. 

Фото з сайту forbes.ru

"Я шалено боюся любові, але мені доводиться з нею миритися"

У 2004 р. здобув чотири нагороди Міжнародного кінофестивалю у Венеції за фільм «Порожній будинок», та «Срібного ведмедя» Берлінського фестивалю за кращу режисуру («Самаритянка»), у 2003 р. - чотири премії Міжнародного кінофестивалю в Локарно за стрічку «Весна, літо, осінь, зима... і знову весна» й три нагороди фестивалю в Карлових Варах за фільм «Берегова охорона».

1973. Баскські терористи убили прем'єр-міністра Іспанії Луїса Бланко.

1989. У Комуністичній партії Литви відбувся розкол: частина партії на чолі з Альгірдасом Бразаускасом оголосила про свою незалежність від КПРС і створення КПЛ (самостійної). Інша частина, лідером якої став професор Міколас Бурокявічус, створили КПЛ (КПРС), що виступала проти виходу Литви з СРСР.

Альгірдас Бразаускас - комуніст "нового покоління", який виступав за вихід Литви з СРСР

Фото з сайту obzor.lt

2000. Парламент Великої Британії схвалив клонування людини, але винятково в медичних цілях.

2000. У Голландії ухвалений закон, що дозволяє одностатеві шлюби.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар