2 жовтня - Україна Incognita

2 жовтня

322 до н. е. Помер Аристотель, давньогрецький філософ і вчений. 

Аристотель. Фреска Рафаеля

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Численні твори Аристотеля охоплюють майже всю область доступного тоді знання, яке в його працях отримало глибше філософське обґрунтування, було приведене в строгий, систематичний порядок, і його емпіричний базис значно зріс. Деякі з цих творів не були випущені ним самим за життя, а багато інших підроблено йому приписані згодом.

Твори Аристотеля, що дійшли до нас, далеко не однакові за своєю літературною цінністю: у одному і тому ж творі одні розділи справляють враження ґрунтовно оброблених і підготовлених для публікації текстів, інші — більш-менш докладних нарисів. Нарешті, є і такі, які примушують припускати, що вони були тільки нотатками вчителя для майбутніх лекцій, а деякі місця, як, можливо, його «Евдемова етика», мабуть, зобов'язані своїм походженням нотатками слухачів або, принаймні, перероблені з цих нотаток.

1552. Війська Івана Грозного взяли Казань, приєднали Казанське ханство до Московського царства.

Іван IV Грозний (парсуна XVII століття)

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1738. У Переяславі Єпископ Арсентій Берло відкрив вищий навчальний заклад – Переяславський колегіум. 

Переяславський колегіум

Фото з сайта www.panoramio.com

Це був навчальний заклад при Вознесенському монастирі. Його основною метою була підготовка православного духовенства для боротьби проти унії і католицтва на Правобережжі. У XVIII ст. Переяславський колегіум мав 6 класів: два граматики, по одному - риторики, поетики, філософії та богослов'я. Термін навчання становив 6 років. Тут навчалися діти духовенства, козацької старшини, міщан, селян. 

1836. Чарлз Дарвін повернувся з навколосвітньої подорожі на кораблі «Бігль», що тривала майже п'ять років і призвела до створення його теорії еволюції.

Чарльз Дарвін у 1854 році

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1869. Народився Махатма Ганді, лідер руху за незалежність Індії. 

Індійський "батько нації"

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Ганді сповідував індуїзм, однак вважав спільними етичні позиції індуїзму, ісламу та християнства. Він сповідував агімсу: релігійно-етичний принцип ненасильства, що ставить вимогу не завдавати болю та зла будь-яким живим істотам. Індуси вірять, що у своєму житті людина має пройти 4 стадії. Одна з них - брагмачар'я, життя учня, коли людина замість марнування часу на земні насолоди має спрямувати свої сили на осягнення духовних істин та виховання духовних цінностей. Основним принципом свого життя він вважав сатья - прихильність правді. Йому належить вислів: «Правда - це Бог». Політичні погляди Ґанді були близькі до анархізму. Його політичним ідеалом, описаним у праці "Гінд Сварадж", була демократична держава з мінімальними функціями центрального урядового апарату. Така держава складалася б із численних малих самоврядних громад, панчаятів, що сконцентрували б основну політичну владу. Центральна влада мала б бути наділеною переважно повноваженнями в галузі безпеки. Ґанді виступав за деіндустріалізацію суспільства, повернення до переважно аграрної економіки, що, на його думку, мало стати запорукою справжньої, а не удаваної, демократії. Жителі держави мали б бути рівними у політичних та громадянських правах, зокрема незалежно від статі, а кастовий поділ мав опинитися поза законом. Саме такою він мріяв бачити Індію, однак наполягав на мирному, безкровному шляху до свого політичного ідеалу як на його невід'ємній частині. 

1870. Рим став столицею об'єднаної Італії.

Римський Форум

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1906. Народився Іван Багряний, український письменник. 

Іван Павлович Багряний

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Західні дослідники творчості Івана Багряного відзначали унікальну здатність письменника до «кошмарного гротеску», неабиякого гумору серед відчаю, оптимізму — серед трагедії в глухій війні, що проводиться на величезних просторах євразійської імперії. 

1918. Гетьман Павло Скоропадський розпочав формування української національної гвардії.

Полковник Павло Скоропадський з орденом святої Ганни на шиї.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1936. Максимальний термін ув'язнення в СРСР підвищено з 10 до 25 років.

1939. Капітуляція польської військово-морської бази Хель, яка трималася з першого дня німецької агресії.

Під час капітуляції бази "Хель"

Фото з сайта gunter-spb.livejournal.com

1944. Придушення німецькими та російськими есесівцями Варшавського повстання, яке почалося 1 серпня 1944 р. й забрало більше чверті мільйона життів.

1990. Початок «студентської революції на граніті». 

Фото з сайта bratstvo-lnu.org.ua

У Києві на площі Жовтневої революції майже півтори сотні студентів із різних областей (переважно з Києва, Львова та Дніпропетровської області) розбили намети й невдовзі оголосили голодування з вимогами перевиборів Верховної Ради на багатопартійній основі, відставки комуніста Віталія Масола з посади голови Ради міністрів, непідписання Україною Союзного договору, проходження військової служби тільки в Україні, націоналізації майна КПУ та ЛКСМУ тощо. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар