2 травня - Україна Incognita

2 травня

1519. Помер Леонардо да Вінчі, італійський художник, скульптор, винахідник.

Автопортрет

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Да Вінчі займався анатомією, фізіологією, зоологією, біологією, ботанікою, геологією, географією (включаючи і фізичну географію), топографією, космографією, чистої механікою, гідравлікою, гідромеханікою, океанографією, акустикою, оптикою, термологією, фізикою, астрономією, математикою і всіма видами техніки, включаючи інженерію, машинобудування і льотну справу. 

«Вітрувіанська людина»

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Згідно із супровідними записами Леонардо, малюнок «Вітрувіанська людина» був створений для визначення пропорцій (чоловічого) людського тіла, як воно описане в трактатах античного римського архітектора Вітрувія (лат. Vitruvius).

«Таємна вечеря» (1498)

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

«Таємна вечеря» - шедевр, який в історії живопису відкриває епоху Відродження, зображує Ісуса Христа з апостолами та скорботне застілля у вечір перед самим розп'яттям. Художник писав фресу використовуючи олію з темперою, що стало причиною швидкого псування.

Сторінка зі щоденника Леонардо. Дослідження гравітації

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1729. Народилась Катерина ІІ, російська імператриця.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1764 року було скасовано гетьманство, 1765-го розформовано козацькі полки на Слобожанщині, 1775-го ліквідовано Запорозьку Січ, 1782-го у Гетьманщині ліквідовано полкову та сотенну адміністрацію, запроваджено поділ на 3 намісництва. 1783 року розформовані козацькі полки на Лівобережжі і юридично запроваджено кріпацтво. Українські землі були повністю інтегровані до складу Російської імперії.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Вона особисто віддавала накази про придушення антикріпосницьких виступів в Україні - Коліївщини (1768) та Турбаївського повстання (1789-93). Правління Катерини II позначилося подальшою русифікацією України. 1783 року в Києво-Могилянській Академії запровадили російську мову викладання.

Після включення до складу Російської імперії Правобережної України уряд Катерини II проводив тут політику, спрямовану на ліквідацію греко-католицької церкви тощо.

1848. У Львові створено першу українську політичну організацію - Головну руську раду.

Григорій Яхимович, перший голова ГУР

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

У маніфесті від 10 травня 1848 Головна Руська Рада заявила про єдність усього 15-мільйонного українського народу і підтримала національні права всіх поневолених народів Австрійської імперії. ГУР вимагала поділити Галичину на дві окремі адміністративні одиниці: східну - українську і західну - польську; об'єднати в одну провінції українські землі - Галичину, Буковину і Закарпаття; викладання в школах та видання урядових розпоряджень вести українською мовою.

1876. Народився Мирон Кордуба, український вчений, публіцист, історик, письменник.

Ілюстрація з сайту histans.com

Автор праць «Південно-Західна Україна», «Територія і населення України», «Етнографічна територія України», «Історія Холмщини і Піддяшшя», статей - «Маркіян Шашкевич», «Про історичну повість», «Шев­ченко як краєзнавець і археолог» та ін..

1892. У Києві запустили електричний трамвай, перший у Російській імперії.

Ілюстрація з сайту i-kiev.com

 

Керував будівництвом трамваю і колією інженер А. Струве. Згодом трамваї з'явилися у Нижньому Новгороді, Єлисаветграді, Вітебську, Курську, Одесі, Казані, Твері, Катеринодарі, Катеринославі ... В азіатській частині Росії перша трамвайна лінія була відкрита 9 жовтня 1912 у Владивостоці. 

1900. (За старим стилем) Помер Іван Айвазовський, живописець.

Народився Айвазовський у сім'ї вірменського крамаря, родина якого переселилася в Крим з Галичини в 1812 році. 

Бій брига «Меркурій»

Чумаки в Малоросії

Рибалки на березі

Бриг «Меркурій»

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

Айвазовський створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з котрих - морські пейзажі та сцени морських баталій.

1964. Китайський альпініст Сю Цзин підкорив останній з непідкорених восьмитисячників світу - гору Шиша Пангма (8027 м.)

Фото з сайту upload.wikimedia.org

2011. Згідно з офіційною інформацією США, в особняку у місті Абботтабад за 50 км від Ісламабаду, вбито Осаму бен Ладена, відповідального за терористичні акти 11 вересня 2001 року у Нью-Йорку та інших містах. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар