2 січня - Україна Incognita

2 січня

Сьогодні швейцарці святкують «День святого Бертольда». Це  свято відзначається у більшості кантонів Швейцарії (кантональні свята вибирають самі кантони на власний розсуд - до дев'яти днів у році, як правило, шляхом референдуму). Це день пам'яті реального історичного персонажа - герцога Бертольда V фон Церінгена, що отримав за життя прізвисько «Бертольд V Багатий». 

Пам'ятник герцогу Бертольду П'ятому в місті Берн. Фото з сайта ru.wikipedia.org

Герцог почав перебудову відомого у Фрайбурзького собору. Серед іншого, у 1191 році Бертольд V заклав на березі річки Аара поселення. Згідно з легендою, герцог заявив, що назве поселення на честь першої тварини, убитої ним на полюванні. Цим тваринам став ведмідь (по-німецьки Bär), що й дало назву місту Берн - нинішній столиці країни.

У цей день у Швейцарії проходять різноманітні святкові заходи, конкурси, ігри, турніри, головними учасниками яких стають діти. Неодмінним атрибутом свята є жолуді й горіхи, які збирають восени і зберігають спеціально для дня Бертольда.

1492. Після кількох місяців облоги Гранади, ставши кульмінацією так званої Гранадський війни 1482-1492 рр., місто було захоплене Королівствами Леон і Кастилія. Передачу Гранади регулював спеціально складений Гранадський договір (1491), що складався з 77 пунктів. Разом з падінням Гранади припинив існування і Гранадський емірат. Це означало кінець 780-річного мусульманського панування на Іберійському півострові і кінець Реконкісти. Після цієї перемоги християнське королівство стали називати Іспанією.

1757. Сполучене королівство захопило Калькутту, Індія. У 1750-х рр. епіцентр боротьби за Індію (у рамках Семилітньої війни) знаходився в Бенгалії, де англійці володіли важливим опорним пунктом - Калькуттою. Влітку 1756 новий наваб Бенгалії Сірадж-уд-Даул захопив Калькутту. Англійці вирішили відбити свою факторію і сформували в Мадрасі загін з 900 європейців і 1,5 тисяч індійців.16 жовтня 1756 цей загін під командуванням адміралів Уотсона і Клайва був відправлений морським шляхом в Бенгалію. Йому вдалося відбити Калькутту 2 січня 1757. Наваб був змушений відновити привілеї англійської Ост-Індської компанії і дозволити будівництво фортифікаційних укріплень факторії.

1796. У Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання для дворян. 

“Грамота на права, вольности и преимущества благородного российского дворянства” - законодавчий акт Катерини II від 21 квітня 1785 року. Складалася із вступу, 4 глав і 92 статей. Дворянство різко відокремлювалося від інших станів, підтверджувалася свобода дворян від обов’язкової військової служби, від сплати податків, регламентувалися судові процедури. Лише дворяни мали право володіти землею і кріпаками, могли займатися торгівлею і влаштовувати заводи... Вона свідчила про прагнення російського абсолютизму зміцнити свою соціальну опору в умовах загострення класових протиріч.

1822. Народився Рудольф Клаузіус, німецький фізик, один із засновників термодинаміки та молекулярно-кінетичної теорії теплоти. Cформулював другий закон термодинаміки, запровадив поняття ентропії.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

«Ентроп́ія S — в термодинаміці міра енергії у термодинамічній системі, яка не може бути використана для виконання роботи. Вона також є мірою безладдя, присутнього в системі.»

1839. Луї Даґер, один із засновників фотографії, зробив першу фотозйомку Місяця.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Дагер провів величезну кількість дослідів, експериментуючи з хімічними речовинами. У кінці 1820-х разом з Жозефом Ньепсом працював над створенням методу фотографії. У 1833 р. Ньєпс помер. Дагер розробив методику, названу згодом «Дагеротипія» за якою як фотоматеріал використовувалась посріблена мідна пластинка. Безпосередньо перед зйомкою її обробляли парами йоду, внаслідок чого утворювався найтонший шар світлочутливого йодистого срібла. Під дією світла в цьому шарі виникає приховане зображення, яке проявляється завдяки парам ртуті. Отримане зображення закріплювали розчином тіосульфату натрію.

Бульвар дю Тампль в Парижі. Луї Дагер 1838. Фото з сайта ru.wikipedia.org

У 1839 році Дагер представив процес отримання дагеротипа Французької академії наук. Після цього його ім'я і його технологія стали відомі в усьому світі. 

Оригінальна камера Даґера, зроблена Альфонсом Жиру. Фото з сайта uk.wikipedia.org

1841. Народився Тадей Рильський, український культурно-освітній діяч, народознавець, батько Максима Рильського. Започаткував фахову українську економічну термінологію, видавши у «Записках НТШ» (Львів) фундаментальну працю "Студії над основами розкладу багатства", написану в дусі так званої «австрійської школи» в політекономії. 

З сайта www.postchernobyl.kiev.ua

Одним з перших у Російській імперії взявся за економіку вивільнених із кріпацької неволі селянських господарств.

На переконання Тадея Рильського, без оренди панської землі з наступним її викупом багатодітні хліборобські родини не прогодують навіть себе. Тому в державних інтересах - створити спеціалізовані земельні банки для надання селянам кредитів, що дасть можливість найпрацьовитішим досягнути заможного стану.

1843. У Дрездені, в Дрезденській придворній опері, відбулася перша постановка опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець».

1870. Почалося спорудження Бруклінського мосту. На час закінчення будівництва він був найбільшим підвісним мостом у світі і першим мостом, у конструкції якого використовувалися сталеві прути. Міст має довжинe 1825 м. над Іст-Ривер у місті Нью-Йорку між округами Мангеттен і Бруклін.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Фото з сайта olichkagg21.blogspot.com

1882. Американський промисловець Джон Девісон Рокфеллер створив трест «Стандарт ойл» — об'єднання 40 нафтодобувних акціонерних товариств, які або вже належали компанії «Стандарт ойл», або були їй підконтрольні.

1882. Народився Ярослав Пастернак, видатний український археолог, автор «Археології України» (1961). Протягом 1928—1939 очолював музей НТШ у Львові. У 1944 Ярослав Пастернак емігрував, був науковим працівником університету в Геттінгені, професором УВУ в Мюнхені, читав лекції у Боннському університеті. У 1949 прибув до Канади, у Торонто, де й провів решту свого життя, активно працюючи над різними проблемами української археології. Автор праць "Коротка археологія західноукраїнських земель", "Старий Галич", "Археологія України", "Ранні слов'яни в історичних, археологічних та лінгвістичних дослідженнях"...

1920. Народився Айзек Азімов, американський письменник, біохімік, один з навідоміших майстрів наукової фантастики («Я робот», «Сталеві печери», «Голе сонце»)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1926. Народилася Віра Остапівна Селянська, псевдо Віра Вовк, українська письменниця, літературознавець, прозаїк, драматург і перекладач на португальську мову української поезії. Пише українською, німецькою і португальською мовами, проживає у Бразилії. Учасниця Нью-Йоркської літературної групи.

Відзначена Літературними преміями ім. Івана Франка в Чикаго (1957, 1979, 1982) і в Києві (1990); премією Благовість (2000). Лауреат Шевченківської премії 2008, котрої удостоєна за книги: ”Поезії” (2000), ”Проза” (2001), ”Спогади” (2003), ”Сьома печать” (2005), ”Ромен-зілля” (2007), а також переклади української класики та творів сучасної літератури португальською мовою.

1932. Народився Любомир Винар, відомий український історик, голова Українського історичного товариства, дійсний член НТШ, Української Вільної Академії наук, Американської історичної асоціації, головний редактор журналу «Український історик», автор наукового напрямку «грушевськознавство».

Фото з сайта web.znu.edu.ua

У системі історичних досліджень особливу увагу зосереджує на вивченні методології історії й інших суспільних наук, літературознавства, історії культури, мистецтвознавства.

Вагомим у доробку вченого є українська історіографія. Він — видатний дослідник життя і творчості М. Грушевського, автор досліджень окремих періодів розвитку української історичної науки та фундаментальної праці, присвяченої науковій спадщині цілої плеяди істориків, археологів, будівничих української культури і науки: В. Антоновича, М. Грушевського, О. Оглоблина, І. Франка, І. Крип’якевича, Н. Полонської-Василенко, М. Ждана, М. Чубатого, Є. Онацького та ін.

У 1960-х рр. предметом його досліджень стала історія української культури, зокрема розвиток українського раннього друкарства і книговидання. Вагомим є науковий доробок ученого і в таких важливих сферах, як бібліографознавство, архівознавство і бібліотекознавство. 

За великі наукові заслуги вчений нагороджений відзнаками українських і міжнародних організацій: дипломом лауреата премії ім. М. Грушевського (Наукове товариство ім. Т. Шевченка; 1994); медаллю св. Володимира (Світовий конгрес вільних українців; 1993, Канада — Торонто). Є почесним академіком Національного університету «Острозька академія» (1999); почесним доктором Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича (з 2002).

1936. Науковці Володимир Зворикін та Джордж Мортон продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових та інфрачервоних променів та пристрій, що перетворював промені в потік електронів. Досягнення вважають одним з найважливіших кроків у розвитку телебачення.

1959. СРСР вперше запускає штучний супутник Землі "Луна-1" до Місяця. "Луна-1" не летить за розрахованою траєкторією і губиться в космосі.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1992. Припинилися повноваження народних депутатів СРСР.

1992. Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнали незалежність України.

1999. Стався потужний сніговий буревій на Середньому Заході США. Зокрема, в Чикаго намело снігового покриву на 487 мм при температурі -25 °С. Такий удар стихії призвів до загибелі 68 людей.

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар