2 листопада - Україна Incognita

2 листопада

69 г. до н.е. Народилася Клеопатра, остання цариця елліністичного Єгипту з македонської династії Птолемеїв.  

Погруддя Клеопатри VII з Шершелл в Алжирі (Берлінське античне зібрання). На Клеопатрі царська діадема і пов'язка на волоссі

Фото з сайта ru.wikipedia.org

У 51-30 рр. до н.е., коханка римського полководця Марка Антонія, суперниця Риму (дата народження суперечлива, інша дата – січень 69 р.).

1660. Після того, як гетьман Юрій Хмельницький перейшов на бік поляків і за його прикладом вчинив переяславський полковник Тимофій Цецура з вісьмома тисячами козаків, російська армія під керівництвом боярина Василя Шереметєва виявилася оточеною поляками і кримськими татарами під Чудновом на Правобережній Україні. 

Юрій Хмельницький

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Шереметєв ще 11 днів намагався вирватися з блокади, але зрештою був змушений капітулювати і пообіцяв очистити міста Київ, Переяслав, Ніжин і Чернігів від російської присутності. До виконання підписаних умов воєвода залишався в заручниках, але названі міста очищені не були. Шереметєв повернеться на батьківщину з кримського полону тільки у 1681 р.

1721. Під час святкування Ніштадтського миру сенат підносить царю Петру I титул імператора російського. 

Петро I. Мозаїка. Набрана М.В.Ломоносовим. 1754. Усть-Рудицька фабрика. Ермітаж

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Петро I його прийняв і став іменуватися Великим.

1777. Полковник Ладиженський почав будівництво фортеці на Азово-Моздокській укріпленій лінії. З 1785 р. вона вже як місто одержала назву Ставрополь.

1790. Олександра Радищева, закутого в кайдани, фельд'єгер відвозить до Сибіру.

Бюст Радіщева біля входу в Саратівський художній музей

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1877. Народився Дмитро Антонович, український громадсько-політичний і державний діяч, один із засновників Революційної української партії (1900), був також членом УСДРП. 

Дмитро Антонович

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Міністр морських справ Центральної Ради, міністр мистецтва часів Директорії; у 1918 р. – головний консул Української держави у Швеції, у 1919 р. - голова дипломатичної місії УНР у Римі. Надалі – на еміграції, один із засновників, а тривалий час – ректор Українського вільного університету у Відні й Граці. Історик мистецтва; син історика Володимира Антоновича.

1894. Вступив на престол останній російський імператор Микола II. 

Микола ІІ після зречення від престолу

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Продовжував реакційну внутрішню і зовнішню політику свого попередника, спрямовану на зміцнення самодержавства, посилення жорстоких репресій щодо національно-визвольного руху поневолених народів імперії та розширення колоніальних володінь. За Миколи II Росія зазнала поразки в російсько-японській війні 1904-05. У період правління Миколи II відбулася перша російська революція 1905-07, події якої примусили уряд піти на проведення обмежених конституційних реформ. За Миколу II Російська імперія вступила в Першу світову війну.

23 жовтня 1915 Микола II зайняв пост Верховного головнокомандувача російської армії. Невдачі на фронті, величезні втрати, розруха, голод викликали незадоволення самодержавством у всіх колах суспільства. Лютнева революція 1917 в Росії ліквідувала монархію. 2(15) березня Микола II зрікся престолу. 8(21) березня 1917 був заарештований в Олександрівському палаці (Царське Село) і відправлений в Тобольськ, а згодом у Єкатеринбург. У ніч із 16 на 17 липня 1918 року Миколу II та членів його сім'ї було розстріляно більшовиками. 2000 року Миколу ІІ, а також членів його сім'ї приєднано до святих Російської Православної Церкви. Від грудня 2005 року нащадки царської сім'ї домагаються реабілітації розстріляної в 1918 Царської сім'ї, однак Генеральна прокуратура Росії відмовляється визнавати загиблих жертвами політичних репресій, вважаючи їх жертвами кримінального злочину.

1906. Лев Троцький засланий на довічне поселення в Сибіру. 

Троцький у засланні в Іркутській губернії. 1900 рік

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Дорогою до місця заслання йому вдалося втекти, і до травня 1917 р. Троцький мешкав за кордоном.

1917. Британський міністр закордонних справ лорд Артур Джеймс Бальфур у листі до лідера британських сіоністів лорда Лайонела Уолтера Ротшильда повідомляє про згоду уряду Великої Британії на створення в Палестині національного осередку для єврейського народу.

Шокуючи публіку Ротшильд їздив по Пікаділлі до Букінгемському палацу в екіпажі, запряженому зебрами

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1918. Донська армія отамана Краснова почала наступ проти більшовиків на Донбасі.

Петро Краснов

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1923. Постановою президії ЦВК СРСР створено Об'єднане державне політичне управління (ОДПУ) при РНК СРСР, в завдання якого входило об'єднання зусиль республіканських ДПУ в боротьбі зі шпигунством і контрреволюцією.

Агітаційний плакат ГПУ по винищенню контрреволюційних елементів

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1934. Німецькі нацисти заборонили використовувати музику єврея Мендельсона як весільний марш.

Фелікс Мендельсон

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1938. Угорщина анексувала Південну Словаччину.

Згідно з Віденським арбітражем, від Чехословаччини до Угорщини відійшла також західна частина Закарпаття з Ужгородом.

1947. Спробу піднятися в повітря здійснив літак із найбільшим розмахом крил (97,51 м). 

Говард Х'юз Молодший

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Сконструйований Говардом Г'юзом літаючий човен H4 «Геркулес» завдовжки 66,64 м важив 193 тонн і був забезпечений вісьмома двигунами. Пілотував літак сам конструктор. Він піднявся в повітря на висоту 70 футів (21,3 м) і пролетів 1000 ярдів (914 м). Перший політ, який тривав близько хвилини, виявився і останнім. Більше літак в повітря не піднімався.

1948. На президентських виборах у США перемагає демократ Гаррі Трумен. 

Гаррі Трумен

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Після свого обрання він зміг провести лише одну з пропозицій, що містилася в його програмі «Чесна угода». Він використовував виконавчі накази для початку десегрегації збройних силах США, і для запуску системи перевірок лояльності для усунення тисяч комуністичних прихильників з урядових установ, хоча він рішуче заперечував проти обов'язкової клятви вірності для державних службовців. Ця позиція призвела до звинувачень його адміністрації у м'якому відношенні до комунізму. Правління Трумена було насичене подіями у міжнародних справах — завершення Другої світової війни, його рішення про застосування ядерної зброї проти Японії, заснування Організації Об'єднаних Націй, план Маршалла по відновленню Європи, доктрина Трумена у стримуванні комунізму, початок холодної війни, створення НАТО, а також Корейська війна. Корупція в адміністрації Трумена досягла уряду і високопоставлених співробітників Білого Дому. Республіканці зробили корупцію одним з центральних питань у виборній кампанії 1952 року.

1950. Помер Джордж Бернард Шоу, ірландський письменник, лауреат Нобелівської премії 1925 р. («Візок із яблуками», «Андрокл і лев», «Пігмаліон», «Кандіда»). 

Джордж Бернард Шоу

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Наприкінці 70-х років Б. Шоу остаточно обирає шлях професійного літератора. Спочатку він створює романи, які цікаві насамперед із точки зору формування драматургічного методу Шоу. Стислі описи ситуацій, що нагадують сценічні ремарки, яскравий, часто насичений парадоксами діалог — усе це віщує у романісті майбутнього драматурга. У 80-ті роки Бернард Шоу працює літературним рецензентом, театральним оглядачем і музичним критиком у кількох газетах і журналах. Блискучі й оригінальні за викладом думок і парадоксальні за формою статті, підписані буквами G.B.S., привертають увагу публіки. Саме в цей час сформувалися і соціальні погляди Б. Шоу.

У 1891 році побачила світ книга Шоу «Квінтесенція ібсенізму». Головну мету «ібсенізму» Шоу вбачає у викритті буржуазної моралі, в руйнуванні фальшивих ідеалів. Новаторство Ібсена в галузі драми виявляється, на думку Шоу, в наявності гострих конфліктів і розумних, тонких дискусій. Дискусія стає невід'ємною частиною сучасної драми. У 1885 році Шоу створює свою першу п'єсу «Дома удівця», з якої почалася «нова драма» в Англії. 

1956. Угорський уряд заявляє про вихід країни з Варшавського договору (укладений у 1955 р.) і звертається до Організації Об'єднаних Націй та західних держав за допомогою проти вторгнення радянських військ. 

СРСР використовує своє право вето, щоб відхилити вимоги західних держав розглянути критичне становище, яке склалося в Угорщині.

1976. На президентських виборах у США перемогу здобув демократ Джиммі Картер.

Джиммі Картер. 39-й Президент США

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1990. Початок збройного конфлікту в Придністров'ї. Підрозділи молдавської поліції застосували зброю, намагаючись звільнити захоплені жінками Дубоссар приміщення райради, суду і прокуратури. Троє осіб загинули.

1991. Варфоломій I став Вселенським Патріархом (Контантинопольським).

Патріарх Константинопольський Варфоломій І

Фото з сайта ru.wikipedia.org

2000. У лісі під Таращею знайдено тіло журналіста Георгія Гонгадзе, який зник ще 16 вересня.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар