19 травня - Україна Incognita

19 травня

1593. Народився Якоб Йорданс, фламандський художник, представник фламандського бароко.

Сатир і селяни

Сатир в будинку селян

Ілюстрації з сайту greekroman.ru

Йорданс написав величезні декоративні полотна для палацу Хейс-тен-Босх в Гаазі, а також три великих композиції для амстердамської ратуші. Протягом усього свого довгого життя він не припиняв працювати для церков і виконував приватні замовлення. Поряд з Рубенсом і ван Дейком Йорданс є одним із найбільших майстрів бароко фламандської школи. На відміну від знаменитих сучасників, він часто звертався до мотивів міського життя, а в релігійні та міфологічні сцени вводив елементи повсякденності.

1649. Англія проголошена республікою.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Цього дня парламент урочисто прийняв «Акт про оголошення Англії республікою», де проголошувалося, що країна керується парламентом і призначеними ним посадовими особами. Фактична влада належала армійській верхівці на чолі з Олівером Кромвелем, які спиралися на індепендентів.

1802. У Франції заснований Орден Почесного легіону.

1 - Кавалери, 2 - Офіцери (планка з розеткою), 3 - Командори, 4 - Великі офіцери, 5 - Кавалери великого хреста

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Згідно з кодексом Почесного легіону і військової медалі ця почесна організація володіє статусом і правами юридичної особи. Приналежність до ордена є вищою відзнакою, пошаною і офіційним визнанням особливих заслуг у Франції. Прийом у члени ордену здійснюється за видатні військові або цивільні заслуги президентом Французької республіки, який є за посадою гросмейстером ордена. Почесний легіон є одним із символів республіки. 

1861. У Сумах відкрилася перша в Україні недільна школа.

1889. Помер Микола Євшан, літературний критик, літературознавець і перекладач.

Фото з сайту histans.com

Опублікував кілька збірок літературно-критичних матеріалів: «Під прапором мистецтва» (1910), «Тарас Шевченко» (1911), «Куда ми прийшли?  Річ про українську літературу 1910 року» (1912), а також низку літературно-критичних статей на сторінках журналів «Українська хата» та «Літературно-науковий вістник». 

1890. Помер Хо Ши Мін, в'єтнамський політичний діяч.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Хо Ши Мін - керівник серпневої революції у В'єтнамі, перший президент Північного В'єтнаму, творець В'єтміню і Вьетконгу. 

1925. Народився Пол Пот, диктатор Камбоджі, лідер Червоних кхмерів.

Ілюстрація з сайту s019.radikal.ru

Пол Пот заснував рух відомий під назвою Червоні кхмери, який у 1967 почав антиурядову партизанську війну. У 1975 загони Пол Пота захопили столицю Камбоджі Пномпень. У країні встановився режим жорстокого терору проти представників вищого класу та інтеліґенції. У 1979 Пол Пот був скинутий в'єтнамськими військами, які вторглися до країни.

1944. РНК СРСР прийняв ухвалу про створення Ради у справах релігійних культів при Раднаркомі СРСР.

1945. Президія Верховної Ради, РНК УРСР і ЦК КП(б)У ухвалили «Звернення до учасників українських буржуазно-націоналістичних банд» із закликом з’явитися з повинною. Одночасно активізувалася діяльність регулярних частин НКВС у боротьбі з УПА, «винищувальних батальйонів», фальшивих «загонів УПА».

1998. З національної галереї сучасного мистецтва у Римі невідомими викрадено дві картини Вінсента ван Гога і одну Поля Сезанна.

2004. У Києві завершив роботу з’їзд євреїв України.

2005. На конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені (Норвегія) ухвалили рішення про приєднання України до Болонського процесу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар