19 листопада - Україна Incognita

19 листопада

1190. Засновано Тевтонський орден.

Герб Великих магістрів Тевтонського Ордену

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1626. У Немирові засновано церковне братство і школу при ньому.

1698. Помер Петро Дорошенко, гетьман України (1665—1676). Останні роки життя Дорошенко провів у селищі Ярополчому під Москвою (тепер село Волоколамського району Московської області Росії; 135 км від Москви), яке було віддано йому в 1684 році в спадкове володіння. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Там він, вже літньою людиною, одружився на Агафії Єропкіній, представниці столбового дворянства, яка народила йому синів Олександра і Петра і дочку Катерину. Помер 19 листопада 1698 року. Похований на сільському кладовищі. Там є кам'яна плита з ґратчастою огорожею і з написом. У краєзнавчому музеї навпроти могили зберігається мармурове погруддя гетьмана роботи невідомого скульптора XVIII сторіччя. Правнука гетьмана Наталя Ґончарова стала дружиною класика російської літератури Олександра Пушкіна, який шкодував, що каплиці на могилі гетьмана на той час вже не існувало і за клопотанням якого була відновлена після поетової смерті. Цю другу каплицю було знищено більшовиками у роки Другої світової війни. Втретє каплицю було поновлено на кошти російських благотворчих фондів, та за допомогою регіональної громадської організації «Земляцтво вихідців із Хмельницької області».

1703. У Бастилії помер в'язень, який увійшов в історію як «людина в залізній масці». 

Ілюстрація з сайта bednayaove4ka.ru

Наступного дня він був похований і записаний у цвинтарній книзі як такий собі Марчіоле віком приблизно 45 років. Це лише один із небагатьох достовірних фактів з його життя, яке дало поживу для численних припущень і легенд (багато хто вважав, що «маска» є братом-близнюком чинного короля). Зокрема, легендою була й залізна маска – насправді обличчя таємничого в'язня приховувала маска з чорного оксамиту. Уперше таємничий в'язень з'явився у в'язниці П'ємонту на початку 1680-х років і був переведений у Бастилію у вересні 1698 р.

1711. Народився Михайло Ломоносов, російський вчений.

Михайло Ломоносов. Прижиттєвий портрет

1816. Указом імператора Олександра I заснований Варшавський університет, який спершу називався Олександрівським і мав п'ять факультетів: юридичний, медичний, образотворчих мистецтв, природничо-математичний і теологічний. В університеті викладали 50 професорів і навчалися 800 студентів. Коли більшість із них взяли участь у повстанні 1830 р., університет був закритий і відновив свою діяльність уже в 1860-х.

Вид на браму Варшавського університету

Фото з сайта www.wne.uw.edu.pl

1916. Імператор Австро-Угорщини надав Галичині автономію.

Імператор Австру-Угорщини Франц Йосиф І в парадному мундирі

Ілюстрація з сайта ah.milua.org

1919. Сенат США проголосував проти ратифікації Версальського мирного договору, внаслідок чого США вимушені вийти з Ліги Націй.

Вільям Орпен. Підписання миру в Дзеркальному залі Версальського палацу 28 червня 1919. Імперський військовий музей. Лондон

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1942. Почався великий контрнаступ радянських військ під Сталінградом.

1978. В результаті масового самогубства членів секти «Народний Храм», керованою Джимом Джонсом, в Гайані загинуло 911 людей.

Біля пам'ятника жертвам масового самогубства

Фото з сайта www.k-istine.ru

1997. Розпочалася експедиція космічного човна «Колумбія» у якій брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

Леонід Каденюк

Фото з сайта 2000.net.ua

2004. У «Будинку з химерами» відкрито музейно-культурний центр «Шедеври мистецтва України».

"Будинок з химерами" в Києві, навпроти "Дому Президента"

Фото з сайта uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар