19 грудня - Україна Incognita

19 грудня

1154. У Вестмінстерському абатстві коронований Генріх II - перший із династії Плантагенетів, яка дала Англії 14 королів і правила більше трьохсот років.

«З ласки Божої, Король Англійців, Герцог Норманців і Аквітанців, Граф Анжу та Лорд Ірландії»

1793. Завдяки сміливій дії капітана-артилериста Наполеона Бонапарта частини французької революційної армії звільнили фортецю Тулон, захоплену роялістами та англійськими інтервентами. За цю заслугу майбутній імператор був підвищений у бригадні генерали.

1890. У Петербурзі в Маріїнському театрі відбулася прем'єра опера «Пікової дами» Петра Чайковського.

Всередині Маріїнського театру

Фото з сайта madeinpiter.ru

1917. Задля усунення впливу Центральної Ради київські більшовики за ініціативою Григорія П'ятакова скликали у Києві I Всеукраїнський з'їзд рад. Однак більшість із двох тисяч його делегатів підтримала Центральну Раду. Тоді члени партії більшовиків на чолі з Володимиром Затонським у кількості 124 осіб переїхали до Харкова, який проголосили цього дня своєю столицею. Там більшовики об'єдналися з членами III з'їзду рад Донецького і Криворізького басейнів та провели 24-25 грудня спільний з'їзд рад за участю близько 200 осіб. Україну проголосили республікою рад (хоча вона була такою й без цього рішення), визнали її частиною Росії і поширили на неї чинність ленінських декретів.

1919. Народився Микола Лукаш, український перекладач, мовознавець (переклав «Фауста» Гете, лірику Шиллера, «Декамерон» Бокаччо та багато іншого). 

 

Лукаш завжди виступав на захист гнаних письменників. Після арешту Івана Дзюби, Лукаш, вимагаючи його звільнення, запропонував заарештувати себе замість Дзюби. Цей вчинок дорого обійшовся Лукашеві - багато років він фактично перебував під домашнім арештом. Тривалий час біля його під'їзду стояв пост міліції, не пропускаючи нікого у квартиру перекладача. У 1973 р. Лукаш виключений зі Спілки письменників України (поновлений у 1986 р.).

1920. Народився Микола Руденко, український письменник, громадський діяч, дисидент і політв’язень радянських часів, голова УГГ. 

Фото з сайта www.radiosvoboda.org

У 1948-1950 рр. - головний редактор журналу "Дніпро", секретар парторганізації Спілки письменників України; згодом на творчій роботі. У 1974 р. виключений із КПРС за антімарксистську діяльність. У 1975 р. Руденка затримано прокуратурою м. Києва за участь у групі «Міжнародної амністії». У листопаді 1976 р. Руденко - засновник і перший голова Української групи сприяння виконанню Гельсінських угод; у 1977-му арештований і засуджений за антирадянську пропаганду до семи років таборів суворого режиму і п’яти років заслання. Грудень 1987 – звільнення, політична еміграція до Німеччини, позбавлення радянського громадянства. Працював на радіо "Свобода" і "Голос Америки", був головою закордонного представництва УГГ (УГС). З 1988 р. - в газеті "Свобода" (США). У 1990 р. повернувся в Україну. Був членом-засновником Української республіканської партії, членом Республіканської християнської партії, Української вільної академії наук (США); Українського ПЕН-клубу. Автор романів "Вітер в обличчя", "Остання шабля", "Чарівний бумеранг", "Орлова балка", "Формула Сонця", понад десяти книг поезій, науково-фантастичних творів та оповідань, зокрема "Син Сонця - Фаетон". Герой України (2000).

1930. Замість Олексія Рикова на посаду голови Ради народних комісарів СРСР призначений В'ячеслав Молотов.

Фото з сайта www.hrono.ru

1941. Після невдалої спроби захопити Москву Адольф Гітлер прийняв на себе командування німецькою армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських чинів.

1946. Початок Індокитайської війни (в'єтнамських націоналістів під егідою руху «В'єтмінь» проти французької колоніальної адміністрації): французьке командування висунуло вимогу роззброєння сил «В'єтміня» в Хайфоні, але позиції французьких військ було атаковане в'єтнамцями. Завдяки значно якіснішому озброєнню французи вибили в'єтнамців із великих населених пунктів країни.

Фото з сайта soneta.ru

1954. Розстріляний Віктор Абакумов, російський державний діяч, генерал-полковник, міністр держбезпеки у 1946-1951 рр. Під час війни керував контррозвідки СМЕРШ («Смерть шигунам»). Виконавець таких акцій, як депортація під час війни чеченців та інгушів, вбивство голови Єврейського антифашистського комітету актора Міхоелса, підготовка «Ленінградської справи». Після смерті Сталіна проти нього були висунуті звинувачення у фальсифікації слідства за низкою справ. Абакумов був засуджений до вищої міри покарання.

 

1959. Народилася Марія Матіос, українська письменниця («Нація», «Солодка Даруся»). 

Фото з сайта www.svidomo.org

1965. Шарль де Голль вдруге обраний президентом Франції (переміг соціаліста Франсуа Міттерана).

1984. У Пекіні прем'єр-міністри Великої Британії та КНР - Маргарет Тетчер і Чжао Цзиян - підписали угоду про повернення в 1997 р. британської колонії Гонконг під юрисдикцію Китаю за умови збереження в Гонконзі протягом наступних 50 років капіталістичної системи.

Чжао Цзиян, Генсек ЦК КПК, який мріяв про демократичні реформи. Намагався чинити політичне заступництво страйкуючим студентам. Програвши у внутрішньопартійній боротьбі Ден Сяопіна і зрозумівши, що введення військ до Пекіна неминуче, подав у відставку і відправився на Тяньаньмень, де зі сльозами на очах просив у них вибачення і переконував перервати страйк. Багато років провів під домашнім арештом у своєму будинку в центрі Пекіна

Фото з сайта 3dway.org

1986. Академік-дисидент Андрій Сахаров після дозволу генсека Горбачова повернувся з горьковського заслання у Москву.

1997. Прем'єра фільму «Титанік». Уже через 25 днів після початку прокату ця стрічка окупила свій величезний на той час бюджет у 200 мільйонів доларів.

1998. Спроба імпічменту президента США Білла Клінтона у справі його неправдивих свідчень щодо зв'язку зі стажисткою Монікою Левінськи: Палата представників відправила схвалені обвинувачення до Сенату.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар