19 червня - Україна Incognita

19 червня

240 до н. е. Грецький учений Ератосфен Кіренський вперше в світі обчислив довжину земного меридіана.

Портрет із сайту  people.su

Ератосфен Кіренський жив в Александрії. Його ім’я стало відомим завдяки обрахуванню довжини земного меридіана. Ще давні єгиптяни помітили, що під час літнього сонцестояння Сонце освітлює дно глибоких криниць в Сієні, а в Александрії – ні. Ерастофен використав цей факт для вирахування радіуса Землі. В день літнього сонцестояння в Александрії він використав скафіс – чашу з довгою голкою, за допомогою якї можна було визначити, під яким кутом Сонце знаходиться на небі.

1623. Народився Блез Паскаль, французький філософ, фізик та математик.

Портрет із сайту  apspb.ru

Блез Паскаль був одним із засновників математичного аналізу, теорії ймовірності та проективної геометрії. У 1647 році Паскаль провів свій перший експеримент. Він піднімався на гору Пюї-де-Дом і спостерігав, як ртуть знижувалася в трубці. Цей та інші досліди остаточно переконали Паскаля в тому, що явище підйому рідин у насосах і трубках спричинене вагою повітря. Паскаль довів, що тиск рідини розповсюджується не по всій поверхні рівномірно і що з цієї властивості рідин витікають майже всі їх механічні властивості.

1790. У Франції ліквідовано спадкове дворянство.

Картинка з сайту  ukrmap.su

Дворянство було найбільш впливовою частиною населення Франції на початку XVI ст. Французьке дворянство на відміну від німецького не прагнуло незалежності. Становище привілейованого стану в централізованій державі його влаштовувало, оскільки дворяни отримували величезну платню, пенсії та подарунки від короля. Залишалося лише кілька родів старої знаті (Гізи, Бурбони, Монморансі), які ще зберігали великий вплив і гуртували довкола себе прихильників з-поміж середніх і дрібних дворян.

1862. У США скасовано рабство.

Картинка з сайту  inosmi.ru

Більшість рабів були африканцями та їх нащадками, насильно вивезеними із батьківщини. Вперше, африканські невільники були завезені в британську Вірджинію англійськими колоністами в 1619 році. Станом на 1860-й рік із 12-мільйонного населення 15-ти американських штатів 4 мільйони були рабами. Більшість рабів працювали на плантаціях, що приносило рабовласникам величезні прибутки. Рабство було ліквідоване внаслідок громадянської війни між північними та південними штатами.

1866. Італія оголосила війну Австрії.

Австро-італійська війна – одна з воєн, пов’язаних з боротьбою за звільнення Італії від австрійського панування і за створення національної держави. У результаті австро-італо-французької війни 1859 року та італійської революції 1859-60 рр., Італія була в основному об’єднана. Проте, поза Італійською державою залишалися ще Рим та Венеціанська область, в якій панувала Австрія. Італія готувалася до війні проти Австрії за звільнення Венеціанської області. Це країні пообіцяла Пруссія, яка на той вже почала війну з Австрією. Напад Італії на Австрію став продовженням цієї війни.

1943. Народився Джеймс Еліот, американський астроном, який відкрив кільцеву систему Урана і атмосферу Плутона.

Фото з сайту  lenta.ru

Джеймс Еліот під час проведення дослідів використовував техніку спостереження, засновану на реєстрації зміни яскравості далеких зірок під час проходження їх по диску планет. У 1977 році Еліот відкрив кільця Урана, використовуючи саме цей метод. Кільцева система сьомої планети Сонячної системи значно менша, ніж у Сатурна – Уран оточений кількома кільцями товщиною до кілометра.

1961. Велика Британія визнала незалежність Кувейту.

Фото з сайту  wikimedia.org

До повної незалежності у 1961 році, Кувейт був визнаний незалежною суверенною державою у 1914 році.

1992. У с. Гриньки на Полтавщині відкрився Всеукраїнський фестиваль, присвячений 150-річчю від Дня народження основоположника української класичної музики композитора Миколи Лисенка.

Фото з сайту  pisni.org.ua

Понад півстоліття Микола Лисенко віддав композиторській діяльності, написавши більше тисячі самобутніх, різних за формою, обсягом і значенням творів, але композиторська праця ніколи не приносила йому матеріальних вигод. Утримувати сім’ю він міг тільки за рахунок викладацької діяльності. Більшість часу композитор витрачав на приватні уроки та викладання музики в Інституті шляхетних дівчат. Лише ночами він міг займатися своєю улюбленою справою – писати музику.

2000. У США ухвалено перший закон, що дозволив використовувати електронний підпис.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар