18 вересня - Україна Incognita

18 вересня

96. У Римі, в результаті заколоту за участю власної дружини, убитий Цезар Доміціан Август (Тіт Флавій Доміціан), римський імператор з 81 року. 

Тит Флавій Доміціан. 11 Римський імператор

Фото з сайта ru.wikipedia.org

За час свого правління він здійснив вдалі походи в Німеччину і Британію, заснував у Німеччині нові провінції, здобув ряд перемог над даками і маркоманами. В остані роки правління Домініціана посилились абсолютистські тенденції і терор у країні. Новим імператором сенат, котрий привітав смерть Доміціана, проголосив Нерву.

1739. У Бєлграді підписано мирний договір між Росією і Османською імперією, котрий поряд із сепаратним договором Австрії з Туреччиною, підписаним 1 вересня, завершував війну Росії і Австрії з Османською імперією (1735-39 рр.).

Згідно з договором, Росії поверталось місто Азов, але заборонялось судноплавство в Азовському та Чорному морях.

1783. У Петербурзі на 77-у році житя помер швейцарський математик Леонард Ейлер, один з основоположників гідродинаміки, автор робіт з теорії чисел.

Леонард Ейлер. Портрет виконаний Емануелем Хандманном (1756)

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1810. В Чилі утворена національна урядова хунта, котра проголосила незалежність країни від Іспанії. 

Бернардо О'Хігінс Рікельме - революціонер, Національний герой Республіки Чилі

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Лише через вісім років ця декларація стала реальністю, коли війська Бернардо О'Хіггінса завдали поразки іспанцям у битві біля Ріо-Майпо і О'Хіггінс став верховним правителем Чилі.

1851. У США вийшов перший примірник газети «New York Daily Times». 

Перша шпальта The New York TImes 1914 року

Ілюстрація з сайта en.wikipedia.org

Сьогодні «The Times» — це медіаконгломерат, до якого входять не тільки друковані видання, але й радіо- і телеканали, кабельні телемережі та інтернет-сайти.

1886. Французький поет Жан Мореас опублікував у газеті "Фігаро" статтю, котра стала маніфестом літераторів-символістів.

Жан Мореас (справжнє ім'я - Йоаннес А. Пападіамантопулос)

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Самі терміни "символіст" і "символізм" були запропоновані у статті навзамін терміна "декадент", котрий раніше літературні критики застосовували для характеристики творчості Бодлера, Малларме та інших представників символізму.

1919. У Києві повідомлено про повне скасування владою цензури для газет.

Було оповіщено, що цензурному перегляду підлягають лише матеріали з військових питань та таких, що причетні до них.

1941. На території рейхскомісаріату Україна почалося формування поліційних відділів. 

Агітаційний німецький плакат для окупованої України

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Відділи української народної міліції, котрі були створені на початку війни за ініціативи місцевого населення, перестали існувати у своєму первісному вигляді. 

1956. Народилась Оксана Пахльовська, письменник, культуролог, літературознавець й перекладач. Доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2010 рік (за книжку Ave, Europa). Донька Ліни Костенко та польського письменника Єжи-Яна Пахльовського.

Оксана Єжи-Янівна Пахльовська закінчила Московський університет ім. М. В. Ломоносова за спеціальністю «італійська мова і література».

Професор Римського університету «Ла Сап'єнца», завідувач кафедри україністики при Департаменті європейських та інтеркультурних студій (Секція славістики) на Факультеті літератури і філософії. Науковий співробітник Відділу давньої української літератури Інституту літератури НАН України ім. Т.Шевченка.

Перекладач і дослідник італійської, іспанської та провансальської літератур.

Автор численних студій (надрукованих в Україні та за кордоном італійською, англійською, польською, російською та іншими мовами), зокрема книжок «Civilta letteraria ucraina», «Ave, Europa!» та ін.  

Детальніше про книгу

Член Директивного комітету Італійської асоціації українських студій, член Італійської асоціації славістів. Член Наукової ради Інституту студій суспільної та релігійної історії (Італія, Віченца) та редколегії наукової серії «Media et Orientalis Europa» («Центральна і Східна Європа») того самого інституту. Постійний автор «Дня».

1986. Опубліковано виступ по українському телебаченню заступника голови Ради міністрів СРСР Г.Ведерникова, який очолював урядову комісію по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 

Генадій Георгійович Вєдєрніков (на час катастрофи на ЧАЕС був заступником Голови Ради Міністрів СРСР)

Фото з сайта enc.ural.ru

Сьогодні, стверджував Г.Ведерников, “реактор виділяє радіоактивних речовин менше, ніж звичайна атомна станція. Повітря над ним чисте, реактор увійшов у стан рівноваги”. Споруджується спеціальна система вентиляції, яка потім підтримуватиме режим у закритому “саркофазі”. Встановлено прилади контролю.

1998. Чернігівському державному архітектурному історичному заповіднику надано статус національного.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар