18 листопада - Україна Incognita

18 листопада

1302. Папа Римський Боніфацій VIII видав буллу, проголосивши абсолютний пріоритет церковної влади над світською.

Папа Боніфацій VIII

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1477. Уїльям Кекстон видає першу надруковану в Англії книгу.

Сторінка з книги Кекстона

Ілюстрація з сайта www.bbc.co.uk

1683. Помер Інокентій Гізель, архімандрит, імовірний автор «Синопсису» – першого нарису історії України, ректор Могилянської Академії.

Інокентій Гізель

Ілюстрація з сайта 100v.com.ua

1859. Народився Кость Левицький, голова Державного секретаріату ЗУНР, засновник і голова Національної Ради у Львові.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1865. Перше оповідання Марка Твена - «Знаменита стрибуча жаба» - надрукували в «Saturday Press».

1877. Утретє в історії російські війська взяли потужну турецьку фортецю Карс.

Іван Лазарєв, російський генерал-лейтенант

На цей раз її гарнізон складався з 25 тисяч чоловік при 303 гарматах. Після восьмиденного обстрілу російський 35-тисячний корпус на чолі з генерал-лейтенантом Іваном Лазарєвим узяв фортецю штурмом.За Сан-Стефанським договором Карс увійшов до складу Росії і тільки під час Першої світової війни (вже після революції) був окупований турецькими військами.

1883. У США на пропозицію інженера-зв'язківця Сендфорда Флемінга запроваджено єдину систему визначення часу - за поясами. Доти кожне місто саме встановлювало собі час.

1885. Помер Євген Желехівський, український лексикограф, фольклорист, педагог, громадський діяч на Галичині. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Один із засновників товариства «Просвіта» у Львові. Автор двотомного «Малорусько-німецького словника» (містить понад 64 000 слів, уживаних як на Західній, атк і на Східній Україні). Свого часу цей словник був найповнішім джерелом для знайомства з лексикою української мови, відіграв важливу роль у поширенні нової української літературної мови в Галичині та витіснення з ужитку язичія. Застосований у словнику фонетичний правопис - т. зв. желехівка - хоч і мав певні вади (зокрема, писалося «тїло», «м'ясо», «сьміх», «українский»), але в 1892 р. був запроваджений у школах Галичини й Буковини як обов'язковий, використовувався у виданнях народовців та НТШ і взагалі сприяв зближенню західноукраїнського правопису зі східноукраїнським.

1901. У Бірмінгемі, Англія, відбулися заворушення, коли член парламенту Девід Ллойд Джордж намагався виголосити промову про війну в Південній Африці. Джордж утік із ратуші, переодягнувшись сержантом поліції.

Фото з сайта www.tonnel.ru

1903. За Американо-Панамським договором Сполучені Штати отримали безстрокове право на окупацію і контроль над будь-якою частиною території Панами з метою спорудження, експлуатації й оборони міжокеанського Панамського каналу.

1918. Латвія оголосила про свою незалежність. Першим головою уряду Латвійської Республіки обраний Карліс Улманіс.

Карліс Улманіс

Фото з сайта forum.stepashka.com

1918. У бою під Мотовилівкою війська Директорії, а їх основу складали січові стрільці, перемогли більші за кількістю війська гетьманського уряду.

Почесна варта Січових стрільців. Листопад 1918 рік

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1920. На засіданні Ради народних міністрів за участю Симона Петлюри у волинському містечку Фрідріхівці ухвалено рішення про перехід армії й уряду УНР на територію Польщі.

1933. Об'єднаний пленум Центрального комітету та Центральної контрольної комісії КП(б)У розглянув питання про «український націоналістичний ухил» і прийняв постанову про припинення політики українізації.

1935. У Варшаві почався суд над 12 членами ОУН, обвинуваченими у співучасті в убивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. 

Броніслав Пєрацький, у вбивстві якого звинувачували Степана Бандеру

Фото з сайта uk.wikipedia.org

На лаві підсудних поруч зі Степаном Бандерою були Дарія Гнатківська, Ярослав Карпинець, Микола Климишин, Богдан Підгайний, Іван Малюца, Яків Чорній, Євген Кочмарський, Роман Мигаль, Катерина Зарицька, Ярослав Рак, Микола Лебедь.Акт обвинувачення займав 102 сторінки машинопису. Звинувачені відмовлялися говорити по-польськи, віталися окликом "Слава Україні!", перетворили зал процесу у трибуну пропаганди ідей ОУН.У січні Бандеру, Лебедя, Карпинця засудять до страти, решту – від 7 до 15 років ув'язнення.

1943. Нацисти ліквідували Янівський концтабір у Львові, знищивши щонайменше 6 тисяч євреїв. Командир есесівців Фріц Кацман оголосив Львів містом, вільним від євреїв.

1950. На засіданні Консультативної асамблеї Ради Європи міністр закордонних справ Франції Робер Шуман підтримує план Плевена про створення Європейського співтовариства і європейської армії.

Робер Шуман, один із засновників Європейського Союзу, Ради Європи і НАТО

Фото з сайта comte-de-varand.livejournal.com

1962. Помер Нільс Бор, данський фізик, лауреат Нобелівської премії (1922), один з основоположників сучасної фізики.

Фото з сайта dic.academic.ru

1994. Верховна Рада України скасувала декларацію про сувернітет Криму.

2010. Верховна Рада України прийняла Податковий кодекс, що призвело до "Податкового майдану".

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар