18 грудня - Україна Incognita

18 грудня

218 до н.е. Друга пунічна війна: у битві при Требії карфагенські війська на чолі з Ганнібалом розгромили римську армію під керівництвом консула Тиберія Симпронія Лонга.

Карфагенський полководець Ганнібал

Фото з сайта narody.ic.cz

1737. Помер Антоніо Страдіварі, визначний італійський майстер струнних інструментів, насамперед – скрипок. Виготовив загалом близько 1200 інструментів, з яких більша частина збереглася до наших днів.

Антоніо Страдіварі за роботою

Ілюстрація з сайта itlm.ru

1863. Народився Франц Фердинанд, австрійський ерцгерцог, з 1896 р. - спадкоємець престолу Австро-Угорської монархії, племінник імператора Франца Йосифа I. 

Фото з сайта ah.milua.org

З 1898 р. - заступник головнокомандувача, з 1906 р. мав значний вплив на державні справи, поступово перебравши керівництво збройними силами імперії. Намагаючись зменшити вплив угорців в імперії, виступав за перетворення Австро-Угорщини на триєдину австро-угорсько-югослов'янську державу (тріалізм). Убитий у Сараєві терористом Гаврилом Принципом. Смерть ерцгерцога стала приводом до І Світової війни.

1865. Ухвалена 13-та поправка до конституції США, яка скасовувала рабство.

Спина раба після побиття

1876. У Росії відбулася перша політична демонстрація за участю робітників та інтелігенції. Демонстранти, які зібралися на площі перед Казанським собором у Санкт-Петербурзі, вперше підняли червоний прапор, що став революційним символом.

1876. Народився Петро Холодний-старший, український художник-імпресіоніст з нахилом до ліризму і неовізантизму (картини «Дівчина і пава», «Івасик і відьма», «Вітер», «Катерина», «Похмурий день» та ін.). 

Дівчина і пава. 1915 рік

За доби революції й української державності Холодний працював у секретаріаті й міністерстві народної освіти Української Центральної Ради, за Директорії - товаришем міністра. 1920 р., виїхавши з військами УНР, був інтернований, із Тарнова 1921 р. переїхав до Львова, де став співтворцем Гуртка діячів українського мистецтва й учасником його виставок.

1892. Народився Микола Куліш, український письменник, режисер, драматург, радянський військовий і громадський діяч, газетяр і редактор, діяч української освіти, педагог. 

Фото з сайта kselezen.com

З початку 1918 р. - голова Олешківської ради робітничих і селянських депутатів. У липні 1919 р., перебуваючи в Херсоні, Куліш сформував Дніпровський селянський полк у складі Червоної армії. З цим полком він згодом захищав Херсон і Миколаїв у боях із денікінцями. За гетьманського правління Миколу Куліша було ув'язнено на п'ять місяців. Після повернення Червоної армії в Україну він став начальником штабу групи військ Херсонського та Дніпровського повітових військкоматів. Після демобілізації керував органами народної освіти в Олешківському повіті, редагував газету «Червоний шлях» у Зінов'євську (тепер Кіровоград), склав першу українську абетку - «Первинку», в якій використав твори класичної української літератури, а також деякі власні. Організовуючі школи, дбаючи за учнів та вчителів, Микола Куліш багато подорожував Південною Україною. Під час голоду 1921-1922 рр. усіляко намагався допомогти школярам і учням - події цього періоду життя він зобразив у документально-нарисовій повісті російською мовою «По весям и селам» (Куліш багато писав також російською). Микола Куліш став драматургом, чия творчість відкрила нові напрямки у розвитку світового драматичного мистецтва. Автор п'єс «97», «Мина Мазайло», «Народний Малахій», «Патетична соната», «Маклена Граса», «Прощавай, село», «Вічний бунт» та ін. Репресований і закатований у Сандормосі (Карелія).

1894. Народився Левко Ковалів, український державний і політичний діяч, з квітня 1917 р. - один з очільників Української партії соціалістів-революціонерів, член ЦК партії. 

Фото з сайта kneu.edu.ua

1912. Конгрес США заборонив в'їзд у країну неписьменним іммігрантам.

1931. Народилася Михайлина Коцюбинська, український філолог та літературознавець покоління шістдесятників.Лауреатка Шевченківської премії, премії імені В. Стуса та ін. Почесний доктор Національного університету «Києво-Могилянська академія».Племінниця письменника Михайла Коцюбинського.

Фото з сайта www.radiosvoboda.org

1940. Затверджений «План Барбаросса» - план нападу нацистської Німеччини на СРСР. 22 червня 1940 року німецькі війська завершили окупацію Бельгії, Голландії, Люксембургу та Північної Франції. 

Однак, попри успішне завершення кампанії, німцям не вдалось досягти одного з головних завдань — виведення з війни Великої Британії.За спогадами Еріха фон Манштейна з приводу Британії в німецьких військових колах розглядалось три можливі варіанти. За першим варіантом Англію можна було вивести з війни блокадою її морських комунікацій. Однак для виконання цього плану військово-морський флот Німеччини не володів достатньою кількістю підводних човнів та важких кораблів, особливо авіаносців. Крім того хід «битви за Англію» показав недостатню силу Люфтваффе для нейтралізації британської авіації. Без цього блокада не могла бути дієвою, а протистояння обіцяло перерости в довготривале. Це б в свою чергу послабило позиції Третього Рейху в Європі — виникала можливість «політичного шантажу» з боку СРСР. Другим варіантом перемоги над Великою Британією було припинити її постачання близькосхідною нафтою через Середземне море. Однак такий план передбачав не тільки встановлення контролю над англійськими колонія в Середземному морі, а й контроль над Піренейським півострівом. Це в свою чергу вимагало «дипломатичного тиску» на нейтральну до того часу Іспанію. Крім того втрата Середземного моря за умови існування альтернативних шляхів постапчання нафти не була для Британії критичною. Третій варіант передбачав висадку десанту на Британські острови. Операції було надано кодову назву «Морський лев». Ретельне планування операції показало, що її проведення не гарантує стовідсоткового успіху. Від вторгнення в Британію відмовились з двох причин: по-перше, підготовку операції можна було завершити не раніше 24 вересня, а саме тоді для морського десантування будуть несприятливі метеоумови; по-друге, німецька авіація так і не змогла взяти під контроль повідряний простір над Ла-Маншем. Більше того, такий план не подобався особисто Гітлеру. Розглянувши усі варіанти, Гітлер дійшов висновку що усунути Велику Британію з політичної карти Європи можна лише за допомогою війни з СРСР.

 1957. ЦК КПУ видав постанову про видання Української радянської енциклопедії.

1958. Американці провели перший сеанс передачі голосу через супутник.

1966. Помер Сергій Єфремов, український військовий діяч, головнокомандувач національної оборони Карпатської України. Від 1917 р. очолив загони гайдамаків, із 1918-го - в армії УНР (полковник). 

Був директором фінансів в уряді Карпатської автономії у складі Чехословаччини, у 1939 р. командував "Карпатською Січчю". Після поразки - на еміграції, помер у США.

1976. У Цюріху (Швейцарія) відбувся перший в історії політичний обмін між СРСР і Заходом: письменника-дисидента, правозахисника Володимира Буковського - на лідера чилійських комуністів Луїса Корвалана.

 

Луїс Корвалан

Фото з сайта lenta.ru

1994. Французький спелеолог Жан Марі Шове виявив в ущелині Пон-д'Арк у французькому департаменті Ардеш печерну галерею з унікальним наскельним живописом – бики, леви, носороги, коні.

Малюнки, які виявив Жан Марі Шове

Фото з сайта imxo.mx

1998. Вперше за 130 років Палата представників Конгресу США почала слухання з імпічменту американського президента - Білла Клінтона (за неправдиві свідчення у ході сексуального скандалу з Монікою Левінськи). 

2007. Юлія Тимошенко вдруге стала прем'єр-міністром України.  

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар