17 вересня - Україна Incognita

17 вересня

1787. На Конституційній конвенції в Філадельфії прийнята Конституція США. 

Перша сторінка оригінального тексту Конституції Сполучених Штатів Америки

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Конституція США — одна з перших писаних конституцій. Вона була розроблена і прийнята Конституційним конвентом у Філадельфії в травні-вересні 1787 року. Конституції 1787 року передувало ухвалення Декларації незалежності від 4 липня 1776 року. Вона була проголошена під час боротьби з Великобританією представниками тринадцяти британських колоній — Віргінії, Массачусетсу, Північної Кароліни, Південної Кароліни, Меріленда, Род-Айленда, Коннектікуту, Нью-Джерсі, Нью-Гемпшира, Нью-Йорка, Делавера, Пенсільванії і Джорджії. Війна за незалежність примусила Сполучені Штати укласти в 1777 році конфедеративний союз. У 1783 році війна була завершена укладенням Версальського договору, що визнав незалежність колоній.

1834. Професора Михайла Максимовича затверджено на посаді ректора Київського університету св. Володимира.

Михайло Максимович - перший ректор Київського уінверситету св. Володимира

Ілюстрація з сайта calendar.interesniy.kiev.ua

1864. Народився Михайло Коцюбинський, письменник, громадський діяч, класик української літератури. 

Коцюбинський був і залишається одним з найоригінальніших українських прозаїків. Він одним із перших в українській літературі усвідомив потребу її реформаторства в напрямі модерної європейської прози. Його творчість завжди була предметом суперечок літературних критиків. Ще і дотепер деякі дослідники про модернізм М. Коцюбинського говорять обережно, називаючи його імпресіоністом у літературі. Він знав дев'ять іноземних мов, серед яких грецька, кримська, циганська. Його називали Сонцепоклонником і Соняхом, бо над усе любив сонце, квіти і дітей. Служив звичайним клерком у статистичному відділі Чернігівської управи, на роботу ходив з неодмінною квіткою у бутоньєрці. У своїх відомих на весь світ творах він оспівував цвіт яблуні, жайворонкову пісню, дитячі очі, малював словом людську біду і красу.

1900. Проголошено створення Австралійського Союзу. 

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

До складу країни входять також багато невеликих островів, серед яких Норфолк і Лорд-Хау в Тихому океані, Кокосові острови в Індійському та інші. Найближчими сусідніми країнами є Індонезія, Східний Тимор і Папуа-Нова Гвінея на півночі, Соломонові острови, Вануату і Нова Каледонія на північному сході і Нова Зеландія на південному сході. Щонайменше 40 тисяч років до перших європейських поселенців у 18 столітті, територію країни населяли австралійські аборигени, які належали до однієї або близько 250 мовних груп. Після відкриття континенту нідерландськими дослідниками у 1606 році, на східну частину Австралії захопила у 1770 році Великобританія і поступово заселила, головно шляхом виселення злочинців, колонію Новий Південний Уельс. Населення стабільно зростало протягом наступних десятиліть, континент був краще досліджений і згодом було утворено ще 5 самоврядних колоній.

1919. Оприлюднено відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР.

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1919. Повстанці Чернігівщини та Полтавщини надіслали до Головного отамана листа за підписом отамана Ангела про підтримку УНР та її політики.

1922. У Берліні відбувся перший в світі публічний показ звукового фільму.

1989. У Чернівцях розпочався І Республіканський фестиваль української пісні "Червона рута". 

 

Попередні відбіркові конкурси відбувалися у кількох містах. Перемогу у відбірковому конкурсі по Черкаській області, а заодно і путівку до м. Чернівці, отримали черкащани Едуард Драч, Кость Павляк, рок-гурт «Екологія» (керівник - Генадій Осипенко), а також гордість всього тодішнього українського андерграунду Андрій Миколайчук. У Чернівцях конкурсні програми у жанрах поп- та рок-музики проходили у Літньому театрі, а конкурс авторської (бардівської) пісні та співаної поезії організатри винесли далеко від центру міста, у низину парку, де практично не було глядачів, крім самих учасників та журі. Учасників-фіналістів було дуже багато, що перевершило очікування організаторів. Так, концерти рок-музикантів проходили замість одного два дні, починаючись зранку об 11-00 і закінчуючись пізно увечері. У рок-змаганнях брали участь знамениті гурти «ВВ», «Брати Гадюкіни», «Квартира №50», «Зимовий сад», та багато інших. 

1989. У Львові десятки тисяч людей із свічками в руках створили живий ланцюг, вшановуючи пам’ять сталінських жертв, що загинули 50 років тому під час прилучення західних земель України до СРСР.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар