17 травня - Україна Incognita

17 травня

1215. Англійські барони, через заколот проти короля Іоанна Безземельного, захопили Лондон.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Невдала зовнішня і внутрішня політика, фіскальний та політичний натиск Іоанна на крупних феодалів, що часто супроводжувався відвертим свавіллям, спричинили 1215 року повстання баронів, яке підтримали духовенство, лицарі й містяни. Під тиском повстанців Іоанн Безземельний 15 червня 1215 року підписав Велику хартію вольностей. Не збираючись виконувати обіцянки, що в ній містились, Іоанн невдовзі залучив з континенту найманців і почав з новими силами нападати на баронів. Папа підтримав свого васала Іоанна, скасував хартію та пригрозив відлучити від церкви повсталих баронів. 

Від безсилля у боротьбі з королем, барони закликали на трон французького спадкового принца (майбутнього Людовіка VIII), який невдовзі висадився в Кенті й був проголошений в Лондоні королем (хоч і не коронованим).

1302. Ремісники міста Брюгге підняли повстання проти французів, що стало початком визвольної війни у Фландрії.

1510. Помер Сандро Боттічеллі, італійський живописець флорентійської школи.

«Вигнанка», 1495 р., Рим

«Весна»

Портрет Симонетти Веспуччі

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

Глибоко релігійна людина, Боттічеллі працював у всіх великих храмах Флоренції і в Сикстинській капелі Ватикану, проте в історії мистецтва залишився в першу чергу як автор великоформатних поетичних полотен на сюжети, натхненних класичної античністю, - «Весна» і «Народження Венери».

1727. (За новим стилем) Померла Катерина І, російська імператриця.

Ілюстрація з сайту histpol.pl.ua

За правління Катерини I російський уряд продовжував створення централізованої держави, зокрема на землях сучасної України. Саме це стало причиною невдоволення і конфліктів з місцевою українською верхівкою - козацькою старшиною, яка не бажала втрачати владу і старі вольності. У зв'язку з військовою загрозою з боку Османської імперії (до складу якої в ті часи входило Кримське ханство) і потребою у козацьких загонах, імперський уряд пішов на певні поступки, зокрема розпустив на певний час Малоросійську колегію) та відновив посаду гетьмана (Д. Апостол). 

1809. Імператор Наполеон I видав декрет, яким оголосив, що глава Католицької церкви позбавляється світської влади, а Рим та усі володіння Папи приєднуються до Французької імперії.

1814. Установчі збори в Ейдсволлі ухвалили конституцію Норвегії, яка звільнилася від датського володарювання. Ця конституція діє в країні й нині.

1846. Бельгієць Адольф Сакс запатентував саксофон.

Фото з сайту www.itravelnet.com

У 1842 році Адольф Сакс відкрив у Парижі фабрику духових інструментів. У ній майстер працював над поліпшенням звучання бас-кларнета. У результаті - розширено діапазон звучання, змінено форму (інструмент став схожим на люльку). 

1900. Народився Рухолла Хомейні, іранський політик.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

За його правління в країні було прийнято нову Конституцію республіки, що надала йому (Хомейні) найвищу владу як «найвищому духовному авторитетові». У країні було введено ісламські закони, повну ісламізацію всіх сторін суспільного життя - політики, економіки й культури. Головними ставали морально-етичні закони шаріату. Було введено систему ісламського судочинства, що ґрунтується на засадах Корану й шаріату. Почалася боротьба з придушення лівої опозиції та організацій національних меншин.

1916. У Англії вперше у світі здійснений перехід на літній час.

1934. В Аргентині почала виходити українська газета «Наш клич».

1935. Особлива нарада при НКВС СРСР ухвалила постанову про засудження Юрія Коцюбинського до п’яти років заслання до Західного Сибіру за участь у «контрреволюційній троцькістській організації».

1970. Експедиція норвезького етнографа та археолога Тура Хейєрдала на папірусному човні «Ра-2» вирушила з марокканського міста Сафі у плавання через Атлантичний океан, щоб досягти берегів Америки способом давніх народів Африки.

1997. Завершилася перша Українська антарктична експедиція.

2001. 57-річна Поллі Вокер встановила рекорд, ставши першою в світі жінкою, яка облетіла земну кулю на літаку самостійно.

2006. Вперше відзначено Міжнародний день інформаційного суспільства. 

Він замінив Міжнародний день телекомунікацій та «Всесвітній день інформаційного суспільства», які відзначали раніше. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар