17 січня - Україна Incognita

17 січня

730. Початок іконоборства: на сіленції, раді сенаторів і вищого духовенства в Константинополі, візантійський імператор Лев III Ісавр оголосив поклоніння іконам злочином.

У 730 р. імператор зібрав столичних жителів, закликав патріарха Германа і став примушувати його підписати послання про знищення ікон. Але патріарх відмовився і зняв з себе священство, сказавши: "Без Вселенського собору я не можу дати припис про віру"Зі столиці він виїхав до рідної домівки і тут жив до самої смерті. На його місце Лев звів клірика Софії Анастасія. З роками опір шанувальників ікон ставало все більш наполегливим, а боротьба проти них приймала все більш запеклий характер. Лев так і не побачив її кінця: страждаючи важкою водянкою, він помер у червні 741 р. (Никифор: 730, 741). З сайта slovari.yandex.ru

1377. Папський престол повернувся в Рим. Ознаменувалося це урочистим в'їздом в місто Папи Григорія XI, який залишив Авіньйон у вересні попереднього року (в Авіньйоні папи вимушено перебували впродовж 68 років).

1559. У битві при Тірзені російський полк на чолі з воєводою князем Василем Серебряним наголову розбив військо ризького архієпископа. Загинули його очільник Фрідріх фон Фелькерзам і 400 лицарів, багато потрапили в полон.

Росіяни підійшли до самої Риги, спалили в околицях Дінамюнде ризький флот, але відступили, коли поширилась помилкова чутка, що на виручку з Пруссії поспішає коад'ютор Христофор із великим військом

1562. Набрав чинності Сен-Жерменський едикт, яким були офіційно визнані права гугенотів на території Франції.

1605. Уперше опублікований роман Мігеля Сервантеса «Дон Кіхот». У липні 1604 р. автор за невідому суму продав права на публікацію першої частини роману книговидавцю Франсіско де Роблесу. Друк був завершений у грудні. Після надходження у продаж роман одразу здобув великий успіх, причому переважна частина накладу, який становив 400 примірників, була направлена в Новий Світ, оскільки видавець вважав, що в Америці виручить за книжку більші гроші. До Ліми надійшло тільки 70 примірників, оскільки інші затонули разом із кораблем.

Перед першим розділом роману автор помістив пролог, в якому просить пробачення за простий стиль свого твору та відсутності в ньому цитат. Сервантес починає перший розділ, розповідаючи про характер і звички дворянина Алонсо Кіхано з Ламанчі: «В однім селі у Ламанчі - а в якому саме, не скажу - жив собі не так давно ідальго, з тих, що то мають лише списа на ратищі, старосвітського щита, худу шкапину та хорта-бігуна»

Ілюстрація до роману «Дон Кіхот». Гранвіль, 1848 рік

Українське видання Дон Кіхота в перекладі Миколи Лукаша й Анатоля Перепаді

1706. Народився Бенджамін Франклін, визначний американський громадський і політичний діяч, учений, журналіст, винахідник; один із лідерів війни за незалежність США. 

Портрет Бенджаміна Франкліна кисті Девіда Мартіна (англ.), 1767 рік,зберігається в Білому домі, Вашингтон

Єдиний із батьків-засновників, який скріпив своїм підписом усі три найважливіші історичні документи, що лежать в основі утворення Сполучених Штатів Америки як незалежної держави: Декларацію незалежності США, Конституцію США та Версальський мирний договір 1783 р., що формально завершив війну за незалежність тринадцяти британських колоній у Північній Америці. Один з авторів американської Конституції (1787 р.). Автор афоризму «Час - гроші» (із «Порад молодому купцю», 1748 р.). Портрет Бенджаміна Франкліна прикрашає стодоларові купюри національної резервної системи США з 1928 р. Франклін запровадив загальноприйняте тепер позначення електрично заряджених станів «+» і «-»; пояснив принцип дії лейденської банки, встановивши, що головну роль у ній відіграє розподільний діелектрик; встановив тотожність атмосферної електрики й отримуваної за допомогою тертя; навів доказ електричної природи блискавки; висунув ідею електричного двигуна і продемонстрував «електричне колесо», що обертається під дією електростатичних сил; вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху; винайшов громовідвід і відмовився його патентувати. Винайшов також крісло-качалку. Перший американець, який став іноземним членом Російської академії наук.

Пам'ятник Франкліну в Пенсильванському університеті

1773. Британський корабель "Resolution" під командуванням Джеймса Кука став першим судном, яке перетнуло Південне полярне коло.

Макет корабля. З сайта www.armourbook.com

1870. Народився Євген Левицький, український громадсько-політичний діяч, публіцист. 

 У 1918-1919 рр. Левицький — член Української національної ради ЗУНР, у 1919-1920 рр. — посол ЗУНР у Берліні та Празі. Згодом займався адвокатською практикою у Відні, де й помер 1925 р.

Був одним з лідерів студентського руху, у 1892 р. обирався головою Всеслов'янського студентського конгресу у Відні. У жовтні 1890 р. Левицький разом з Іваном Франком, Михайлом Павликом, В'ячеславом Будзиновським і Кирилом Трильовським став ініціатором створення першої української політичної партії — Української радикальної партії. Належав до правого крила УРП, яке в грудні 1899 р. заснувало Українську національно-демократичну партію, член вищого органу УНДП — Народного комітету. Був співавтором програм обох партій, співпрацював в офіційному партійному органі УНДП — газеті «Народ», редактор «Будучності» (1899), «Свободи» (1901), «Діла» (1903). У 1907 р. обраний депутатом австрійського парламенту.

1907. Народився Григорій Китастий, український бандурист, композитор, диригент, громадський діяч на еміграції. У 1930-х роках – один із керівників Державної зразкової капели бандуристів України. Китастий жив у Детройті, Каліфорнії, з 1964 р. - у Чикаго й Клівленді, де очолив, крім капели бандуристів, ще й перший ансамбль бандуристів Об'єднання демократичної української молоді. Герой України (2008, посмертно).

Під час війни капела Китастого, не евакуйована і знову зібрана на окупованих територіях, отримала від німців дозвіл гастролювати, і в 1942 р. виступала для остарбайтерів у таборі в Німеччині. Після закінчення війни музиканти капели опинилися в таборі переміщених осіб та на еміграції. Фото з сайта www.chasipodii.net

1912. Британський мандрівник Роберт Скотт досягнув Південного полюса - через місяць після того, як там побувала експедиція норвезького дослідника Руаля Амундсена. На зворотному шляху Скотт загинув, зовсім трохи не дійшовши до основного табору.

З 1905 по 1909 роки Роберт Скотт роз'їжджав по країні з доповідями, командував чотирма лінкорами, випробовував моторні сани і збирав кошти на нову експедицію (1910-1913). Вона закінчилася трагічно: ціною неймовірних страждань і зусиль Скотт і четверо його супутників досягли Південного полюса, але... З сайта www.elite-home.narod.ru

1920. Голова Директорії УНР Симон Петлюра направив ноту до Вищої ради союзних і Сполучених держав у Парижі про допомогу Україні.

1920. У Радянській Росії офіційно скасована смертна кара.

1921. У Відні створено Український вільний університет, який восени того ж року був переведений у Прагу.

Професори Українського вільного університету, березень, 1960. З сайта tsn.ua

Будівля університету у Відні. З сайта trostian.at.ua

1931. В СРСР запроваджено всесоюзний фізкультурний комплекс «Готовий до праці й оборони СРСР» (ГТО). Включав нормативи для п'яти вікових груп від 10 до 60 років. Тих, хто виконував ці нормативи, нагороджували значком ГТО.

1942. Народився Мохаммед Алі (Кассіус Клей), американський боксер. Олімпійський чемпіон 1960 р. у напівважкій вазі, триразовий чемпіон світу у важкій вазі серед професіоналів (здобував три пояси NABF, чотири – WBA, два – WBC). Із 61 бою на професійному рингу виграв 56 (нокаутом – 37), програв 5. Основоположник сучасного боксу. «Пурхати як метелик і жалити як бджола» - ця тактична схема, придумана Алі, пізніше була взята на озброєння багатьма боксерами в усьому світі.

У 1958 році шістнадцятилітній чорношкірий вихідець з Луїсвілля, штат Кентуккі, Кассиус Марселус Клей, здивував відомого тренера Анджело Данді, подзвонивши тому і відверто заявивши, що, якщо той його не візьме його в свою групу, він стане олімпійським чемпіоном і кращим в світі

Згодом Мохамед Алі розпочав свої виступи на аматорському ринзі. У 1959 році з легкістю потрапив в Олімпійську збірну США. Мухаммед Алі чемпіон Олімпійських ігор 1960 років в напівважкій вазі. На XVII Олімпійських іграх в Римі в 1/4 фіналу Мухаммед Алі переміг по очках радянського видатного боксера Геннадія Шаткова. У фіналі Мухаммед Алі переміг поляка З. Петшиковського і став Олімпійським чемпіоном. З сайта fbu.net.ua

1942. Помер Вальтер фон Рейхенау, німецький генерал-фельдмаршал (з 1940 р.). Під час ІІ Світової війни командував 6-ю армією вермахту. Брав Париж (1940), Київ (1941) і Харків (1941). Був покровителем ейнзацгруп, виправдовував масовий грабунок і експропріації, якщо вони були необхідні армії. Помер після крововиливу в мозок.

Підсудний фон Райхенау в Нюрнберзі

1945. В Угорщині безслідно зник шведський дипломат Рауль Валленберг, який врятував від нацистів десятки тисяч євреїв (імовірно, він був заарештований радянськими військами).

Будучи дипломатичним представником Швеції в Будапешті, він роздавав шведські паспорти євреям, приреченим на смерть. Спас, за деякими даними, кілька десятків тисяч євреїв. З сайта g-vit.livejournal.com

1945. Народився Іван Карабиць, український радянський композитор, диригент, музично-громадський діяч. У 1968-1975 рр. - диригент ансамблю пісні і танцю (Київ), у 1989-2001 рр. - музичний директор міжнародного фестивалю „КиївМузикФест”. Професор Національної музичної академії України, заслужений діяч мистецтв України (1974), народний артист України (1991). Автор творів для симфонічного оркестру, «П'яти пісень про Україну», балету «Героїчна симфонія», музики до кінофільмів тощо.

1966. Американський стратегічний бомбардувальник B-52 під час дозаправки в повітрі зіткнувся над Іспанією з літаком-заправником. В результаті катастрофи загинуло сім осіб, а бомбардувальник втратив чотири водневі бомби. Дві з них при ударі об землю розпалися, одна не постраждала, а четверта упала в море. У результаті американці вивезли з Іспанії півтори тисячі тонн заражених землі і помідорів, а пошуки четвертої бомби затяглися до квітня. Був великий міжнародний скандал з протестами проти розміщення на території Іспанії американських баз.

1982. Помер Варлам Шаламов, російський письменник і поет, творець відомого літературного циклу про радянські табори (сам був репресований як „контрреволюціонер-троцькіст”), багаторічний політв’язень «виправничо-трудових таборів» ГУЛАГу.

З сайта shalamov.ru

1991. Багатонаціональні сили, дислоковані в зоні Перської затоки, із масованих бомбардувань почали операцію «Буря в пустелі» - війну проти Іраку, який перед тим окупував Кувейт.

2010. Перший тур виборів президента України. Переможці - Віктор Янукович (35,32%) і Юлія Тимошенко (25,05%), які вийшли до другого туру. Менше голосів набрали Сергій Тігіпко (несподіванка виборів - 13,06%), Арсеній Яценюк (6,96%), Віктор Ющенко (антирекорд для чинних президентів - 5,45%), Петро Симоненко (3,55%), Володимир Литвин (2,35%), Олег Тягнибок (1,43%), Анатолій Гриценко (1,20%), Інна Богословська (0,41%), Олександр Мороз (0,38%), Юрій Костенко (0,22%), Людмила Супрун (0,19%), Василь Противсіх (0,16%), Олександр Пабат (0,14%), Сергій Ратушняк (0,12%), Михайло Бродський (0,06%) та Олег Рябоконь (0,03%); проти всіх - 2,20%. Явка - 69,15%. Ці вибори одностайно були визнані взірцем дотримання демократичних норм.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар