17 лютого - Україна Incognita

17 лютого

1664. Поляки розстріляли полковника Івана Богуна під Новгород-Сіверським. 

Іван Богун «категорично не прийняв ідею Переяславської ради полковник Іван Богун, якого вважали після Богдана Хмельницького козацьким стратегом номер один.» Цитата з книги О. Апанович «Україно-Російський договір 1654 року. Міфи і реальність».:

Іван Богун з тих козаків, для яких «найвища державна рація — щоб не бути ні під вашою королівською, милістю, ні під царем», - писав Андрій Потоцький, коронний обозний до польського короля.

1673. У Парижі на сцені під час вистави «Удаваний хворий» помер Мольєр.

Мольєр зробив величезний вплив на весь подальший розвиток буржуазної комедії як у Франції, так і за її межами. Під знаком Мольєра розвивалася вся французька комедія XVIII ст., відбила весь складність переплетіння класової боротьби, весь суперечливий процес становлення буржуазії, як «класу для себе», який входить у політичну боротьбу з дворянсько-монархічним устроєм. На Мольєра спиралася у XVIII ст. як розважальна комедія Реньяра, так і сатирично загострена комедія Лесажа, що розробив у своєму «Тюркарі» тип відкупника-фінансиста, побіжно намічений Мольєром в «Графині д'Ескарбаньяс»

1720. За Гаазьким договором Іспанія відмовилася від претензій на Сардинію і Сицилію.

1781. Народився Рене Лаеннек, визначний французький лікар, один з основоположників клініко-анатомічного методу в медицині, винахідник стетоскопа. Також він впровадив методи перкусії (дослідження внутрішніх органів людини шляхом вистукування) та аускультації (дослідження внутрішніх органів за допомогою вислуховування звукових явищ, що в них виникають. Крім іншого, вивчаючи захворювання печінки й легень, Лаеннек дав їм назви - цироз і туберкульоз. Задовго до відкриття збудника туберкульозу Лаеннек встановив його специфічність і довів можливість лікування за допомогою спокою, правильного харчування і чистого повітря. Заразившись від хворого на сухоти, Рене сам помер від цієї хвороби у віці 45 років.

Про те як Лаеннеку вдалося винайти стетоскоп, він сам пише так: «Я був запрошений до однієї молодої пані, що мала ознаки серцевої хвороби; прикладання руки, а також і перкусія, не дали жодних результатів внаслідок наявного у неї значного шару жиру. Але, оскільки вік і стать хворого не дозволили мені зробити описаний вище метод дослідження, то мені спало на згадку відоме акустичне явище: прикладаючи вухо до одного кінця колоди, можна прекрасно розчути доторки голкою до іншого його кінця. Я взяв аркуш паперу, зробив з нього вузький циліндр, один кінець якого приставив до серцевої області і, приклавши вухо до іншого його кінця, я був настільки ж здивований, як і втішений тим (fut aussi surpris que satisfait), що міг чути удари серця набагато голосніше і точніше, ніж це мені уявлялося до тих пір при безпосередньому прикладанні вуха. Я негайно прийшов до висновку, що цей засіб може стати дорогоцінним методом дослідження, який може бути застосований не тільки при дослідженні всіх рухів, що обумовлюють утворення всередині грудної клітини шумів, значить при дослідженні дихання, голосу, хрипіння і, можливо навіть флуктуації рідини, що вилилася в порожнину плеври або навколосердечної сумки»

Стетоскоп Лаеннека. Фото з сайта http://www.critical.ru

1854. Британія визнала незалежність Оранжевої Вільної Держави (на території Південної Африки).

1864. Перше в історії успішне бойове застосування підводного човна: у ході Громадянської війни в США у чарльстонській бухті підводний човен Конфедерації «Г. Л. Ханлі» («H. L. Hunley») потопив паровий шлюп Союзу - «Хаусатонік» («Housatonic»). Повідомивши сигналом про успішну атаку, „Ханлі” ліг на зворотний курс, але не повернувся, ставши й першим підводним човном, який загинув у бою. Причини його загибелі невідомі й досі – навіть після того, як у 2000 р. човен підняли нагору.

 

1870. Народився Георгій Гапон (Гапон-Нових), російський політичний діяч українського походження, православний священик, агент царської охранки. Уродженець Полтавщини. Один з ініціаторів першої російської революції, лідер християнської профспілки «Збори російських фабрично-заводських робітників Санкт-Петербурга». У листопаді 1903 р. в профспілці було 30 чоловік, а до листопада 1904 р. «Збори…» нараховували 9 тисяч осіб в 11 відділах із філіями в Москві та Києві. Профспілка погоджувала свої дії з владою. Маніфестація 22 січня 1905 р. для подання царю петицію про народні нужди, яку ініціював і очолив Гапон, була розстріляна владою - це подія отримало назву «кривава неділя». Після цих подій Гапон утік за кордон, де встановив контакти з соціалістичною еміграцією, включаючи Плеханова і Леніна. На початку 1906 р. він повернувся до Петербурга, вів подвійну гру з революціонерами і поліцією, відтак був повішений на дачі в Озерках групою есерів на чолі з Рутенбергом. Самі есери вважали, що Гапон вирішив здати їх поліції.

Ім'я Георгія Гапона довгий час поєднувалося з ярликом «провокатор», його особистість вважалася негідною уваги. І «Матеріали», і книга І. Ксенофонтова «Георгій Гапон: вигадка і правда» (М., 1997), і книга М. Пазина «Кривава неділя. За лаштунками трагедії»(М., 2009) представляють священика Г. Гапона як особистість дуже неабияку та обдаровану

Священик серед трудящих. Фотографыъ з сайта http://www.tsaarinikolai.com

1880. Революціонер-народоволець Степан Халтурін організував п'ятий замах на імператора Росії Олександра II: у Зимовому палаці вибухнула бомба. Замах не вдався, а через два роки Халтуріна повісили в одеській в'язниці за замах на військового прокурора Стрельникова.

На думку Г. В. Плеханова, Халтурін прийшов до висновку, що «Впаде цар, впаде й царизм, настане нова ера, ера свободи. Смерть Олександра II принесе з собою політичну свободу, а при політичній волі робочий рух піде у нас не як і раніше. Тоді у нас будуть не такі союзи, з робітниками ж газетами не потрібно буде ховатися». Головною метою було після смерті імператора підняти селян на бунт і з їх допомогою знищити самодержавство

1892. Народився Йосип (Йосиф) Сліпий, видатний український релігійний, громадський і науковий діяч, верховний архієпископ Львівський, митрополит Галицький, предстоятель Української греко-католицької церкви в 1944-1984 рр., кардинал. З 1926 р. - член кураторії Українського національного музею у Львові, з 1931 р. - заступник голови Українського католицького союзу. Таємно висвячений на єпископа митрополитом Андреєм Шептицьким 22 грудня 1939 р. 30 червня 1941 р. підтримав Акт відновлення Української держави. По смерті Шептицького 1 листопада 1944 р. Сліпий перебрав керівництво галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицьким владиками 11 квітня 1945 р. був ув'язненим радянською владою і засуджений до восьми років важких робіт. Відкидаючи постійні радянські пропозиції переходу на православ'я, Йосиф Сліпий був знову засуджений у 1953, 1957 і 1962 рр. Відбув загалом 18 років заслання у таборах Сибіру та Мордовії. Унаслідок численних клопотань впливових осіб та, зокрема, Папи Івана XXIII митрополит Сліпий був звільнений з ув'язнення і 9 лютого 1963 р. прибув до Риму й оселився у Ватикані. 25 січня 1965 р. Папа Павло VI іменував його кардиналом. Як верховному архієпископу Йосифу Сліпому належав титул «Блаженніший». Верховний архієпископ від самого приїзду до Риму намагався організувати самоуправу помісної Української католицької церкви, очоленої патріархом, проте не знайшов зрозуміння для своїх планів у апостольській столиці. У 1968-1976 рр. кардинал Сліпий здійснив багато архієрейських подорожей по різних країнах Європи, Америки, Азії та Австралії, щоб зміцнити зв'язки з вірними діаспори, пожвавити церковно-релігійне життя та репрезентувати Українську греко-католицьку церкву на чужині. За наукові досягнення кардинал Сліпий був обраний почесним членом НТШ з 1964 р., членом Тіберійської академії в Римі з 1965 р., почесним доктором УВУ з 1969 р., трьох американських і одного канадського університетів. Помер у Римі. У 1992 р. прах кардинала перепоховали в крипті собору св. Юра у Львові.

 Під час першої радянської окупації Західної України (22 грудня 1939 року) митрополит Андрей Шептицький, за згодою Папи Пія XII, висвятив таємно митрата Сліпого на єпископа з правом наступництва з титулом архієпископа Серрейського. 30 червня 1941 році Й. Сліпий підтримав Акт відновлення Української держави. По смерті митрополита Шептицького 1 листопада 1944 року він перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року був ув'язнений радянською владою і засуджений на 8 років важких робіт. Рік по тому, під тиском подібних репресій, було здійснено «самоліквідацію» Української греко-католицької церкви

1905. У Москві біля Нікольських воріт прогримів вибух. 27-річний поет і соціаліст-революціонер Іван Каляєв кинув бомбу в карету московського генерал-губернатора, дядька царя, великого князя Сергія Романова. Карету і самого князя розірвало на частини. Кучер Андрій Рудінкін отримав важкі поранення і через три дні помер. Згідно з донесенням співробітника поліції, ворожість до генерал-губернатора серед москвичів була така сильна, що ніхто навіть не зняв шапки. Каляєва в травні повісили.

1905. Початок Мукденського бою - найбільшої битви російсько-японської війни, яка завершилася поразкою і відступом російських військ.

Розвідка російської кавалерії під Мукденом

Відступ російських сил

1919. Українська Директорія звернулася по допомогу в боротьбі з більшовиками до Антанти і США.

1930. Народився Георгій Якутович, український митець-графік, ілюстратор, майстер ліногравюри, ксилографії та офорту, художник кіно. Лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1983, 1991). Народний художник України (1990), член-кореспондент Академії мистецтв СРСР (1988), професор Академії мистецтв України (1995).

1947. Радіостанція «Голос Америки» почала мовлення на Радянський Союз.

1963. Народився Майкл Джордан, визначний американський баскетболіст. В НБА виступав за команди «Чикаго буллз» (1984-1998) і «Вашингтон уїзардс» (2001-2003). Шестиразовий чемпіон НБА (1991-1993, 1996-1998). П'ять разів визнавався найціннішим гравцем Національної баскетбольної асоціації, шість разів - найціннішим гравцем фіналів чемпіонату НБА. Дворазовий олімпійський чемпіон (1984, 1992). Джордан - єдиний гравець в історії баскетболу, якому вдавалося за один сезон стати олімпійським чемпіоном, чемпіоном НБА і найціннішим гравцем регулярного сезону НБА. Майкл Джордан визнаний найкращим американським атлетом ХХ століття. Саме завдяки йому баскетбол отримав такий розвиток в Америці. Зараз входить до керівного складу компанії Oakley Inc.

 

1970. Помер Андрій Малишко, український поет, перекладач, літературний критик, громадський діяч (депутат Верховної Ради УРСР 3-го та 4-го скликань). У 1947 р. Малишко отримав першу Сталінську премію за поему «Прометей», у 1951 р. – другу за збірку «За синім морем». 1964 р. - Шевченківська премія за збірку «Далекі орбіти»; 1969 - Державна премія СРСР за збірку «Дорога під яворами». Нагороджений двома орденами Леніна, іншими відзнаками. Автор текстів відомих пісень: «Пісня про рушник», «Ми підемо, де трави похилі»; «Знову цвітуть каштани», «Пісня про Київ», «Вчителька» тощо.

1975. У Москві підписана Спільна радянсько-англійська декларація про нерозповсюдження ядерної зброї.

1999. Верховна Рада дала дозвіл на арешт колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка, звинуваченого у розкраданні держмайна, корупції тощо.

2008. Парламент Республіки Косово проголосив незалежність від Сербії.

2015. Генеральна прокуратура України відмовила уряду Грузії в екстрадиції екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі.
Війна на сході України: в оточеному Дебальцевому жорстокі вуличні бої. Частина міста захоплена російсько-терористичними військами.
Євросоюз уперше з початку російсько-української війни офіційно визнав участь військ РФ в конфлікті.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар