17 грудня - Україна Incognita

17 грудня

1538. Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII. 

Генріх VIII, 38-й король Англії

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Раніше Генріх порвав із Папським престолом і проголосив англіканську церкву (через те, що Папа не дозволяв йому розлучитися з першою дружиною).

1637. У Японії за часів сьогунату Токугава почалося «повстання в Сімабара» - повстання селян, в більшості своїй християн-католиків за віросповіданням, що мало як релігійні, так і економічні причини (спротив непомірним податкам та панській нарузі). Після придушення повстання навесні було обезголовлено більше 37 тисяч бунтівників та співчуваючих.

Повстанням у Сімабара керував молодий лідер Амакуса Сіро

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1770. Цього дня в Бонні батьки Йоганн та Марія Магдалена похрестили сина - майбутнього композитора Людвіга ван Бетховена, який народився напередодні. Оскільки дата народження Бетховена документально не зафіксована, таким днем здебільшого вважають 17 грудня.

Ілюстрація з сайта arosh.at.ua

1788. Під час російсько-турецької війни російські війська під командуванням князя Григорія Потьомкіна штурмом оволоділи турецькою фортецею Очаків.

Григорій Потьомкін

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1790. У Мексиці знайшли камінь із календарем ацтеків.

Репліка Каменю Сонця, який ще називають ацтекським календарем

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1830. Помер Симон Болівар, визначний військовий і державний діяч Латинської Америки, керівник боротьби за незалежність іспанських колоній у Південній Америці. 

Ілюстрація з сайта www.krugosvet.ru

Народився у Каракасі (Венесуела) в заможній креольській сім'ї баскського походження. Звільнив від іспанського панування Нову Гранаду (сучасні Колумбія й Панама) та підлеглі їй території, Венесуелу й провінцію Кіто (сучасний Еквадор). У 1819-1830 рр. — президент Великої Колумбії, утвореної на території цих країн. У 1824 р. звільнив Перу і став керівником утвореної на території Верхнього Перу Республіки Болівія (1825), названої на його честь. Національним конгресом Венесуели проголошений у 1813 р. «Визволителем». Прагнучи об'єднати іспано-американські держави, Болівар провів у Панамі конгрес їх представників (1826), але не досяг успіху. По закінченні визвольної війни на противагу централістичній політиці Болівара в регіоні посилилися відцентрові тенденції. В результаті сепаратистських виступів Болівар залишився при владі в Перу і Болівії (1827—1830). На початку 1830 р. він пішов у відставку і незабаром помер у віці 47 років.

1872. У Києві вперше на сцені було поставлено оперу Миколи Лисенка «Чорноморці».

Черевички (з оперети "Чорноморці")

Фото з сайта www.svitbandur.com

1897. На Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз.

1908. Народився Юрій Шевельов (псевдо - Шерех), український науковець, славіст-мовознавець, історик літератури, письменник, критик, професор Гарвардського і Колумбійського університетів, іноземний член НАНУ (1991). 

Фото з сайта encyclopedia.kiev.ua

З 1943 р. – на еміграції. Був заступником голови об'єднання українських письменників МУР у Німеччині (1945-1949), президентом Української вільної академії наук у США (1959-1961 і 1981-1986 рр.), головним редактором журналу «Сучасність». Автор 17 книг, фундаментальних наукових праць: «Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови» (1965), «Історична фонологія української мови» (1979), «Нарис сучасної української мови». Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка.

1915. Майбутній італійський диктатор Беніто Муссоліні одружився зі своєю колишньою ученицею Ракель Гвіді. 

Сім'я Муссоліні

Фото з сайта www.ogoniok.com

1917. Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради народних комісарів, в якій зазначалося, що уряд радянської Росії "визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії... зараз же, без обмежень та безумовно".

Олексій Каледін, отаман Донського Війська і керівник Донської Республіки у 1917-18 роках

Фото з сайта ye.ua

 Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з генералом Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал, та припинити роззброєння Червоної гвардії.

1917. Почав роботу Всеукраїнський з'їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з'їзд відкинув ультиматум петроградської Ради народних комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни.

1926. У Литві відбувся державний переворот: до влади прийшов диктаторський режим Антанаса Сметони.

Антанас Сметона

Фото з сайта kapitalizmoistorija.org

1929. Зруйновано Чудів монастир у Москві. На його місці потім зведуть будівлю президії Верховної Ради СРСР.

1973. Кінорежисер і громадський діяч-дисидент Сергій Параджанов заарештований у Києві за звинуваченням у мужолозтві із застосуванням насильства (ст. 122 Кримінального кодексу Української РСР, ч. 1, 2). Згодом митець був засуджений до п'яти років ув'язнення.

Сергій Параджанов

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1976. Відкрито першу ділянку Куренівсько-Червоноармійської лінії Київського метрополітену з трьома станціями: «Площа Калініна» (нині «Майдан Незалежності»), «Поштова площа», «Червона площа» (нині «Контрактова площа»).

1992. Депутати Федеральних зборів Чехо-Словаччини ухвалили постанову про припинення з 1 січня 1993 р. існування Чехо-Словацької Федеративної Республіки й утворення держав-спадкоємниць - Чехії та Словаччини.

1996. У столиці Перу Лімі члени Революційного руху „Тупак Амару” захопили в заручники 490 високопоставлених гостей посла Японії. Лише через 126 днів поліція визволила заручників і знищила лівих терористів.

Емблема маркситського революційного руху в Перу "Тупак Амару"

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1998. Операція «Лис пустелі»: США і Велика Британія завдали авіаударів по Іраку у зв'язку з його відмовою співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Таке ускладнення міжнародної ситуації дозволило відкласти призначене на наступний день голосування в Конгресі США щодо імпічменту президента Білла Клінтона.

Підготовка бомбардувальника B-1B Lancer до вильоту. Авіабаза Елсуорт, США. 17 грудня 1998 року

Фото з сайта ru.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар