17 червня - Україна Incognita

17 червня

1682. Народився Карл XII Ґустав, король Швеції.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Карл XII почав правити Швецією дуже рано – до 18 років. Регенти не хотіли віддавати всю владу в руки молодого короля, але у 1700 році він здійснив такий похід, після якого сумніви щодо того, що Карл ХІІ може достойно керувати країною та військом, розвіялися. Не сказавши нікому, король зібрав п’ятитисячне військо і на кораблях поплив до берегів Данії. На той час ця країна була в складі Троїстого союзу із Росією та Польщею, але Карл ХІІ підрахував, що вони не встигнуть прислати Данії підмогу. Шведи впритул підійшли до Копенгагену і данці здалися, бо не були готові до війни.

1818. Помер Шарль Гуно, французький композитор, диригент.

Фото з сайту  academic.ru

Одним із головних художніх досягнень Шарля Гуно вважається опера «Ромео і Джульєтта», прем’єра якої відбулася в 1867 році. За два роки вона була показана на сцені понад 90 разів.

1856. У Філадельфії розпочався перший з’їзд Республіканської партії США.

1866. Почалася австро-прусська війна.

Австро-прусська війна завершила боротьбу між Пруссією і Австрією право панувати на німецьких землях. 20 червня Італія, виконуючи умови договору з Пруссією, оголосила війну Австрії, тож країні доелося воювати на двох фронтах одноасно. За Паризьким миром 1866 року Австрія втратила Шлезвіг і Гольштейн та передала Італії Венеціанську область. У результаті війни Австрія втратила свої позиції. Замість ліквідованого Німецького союзу Пруссія створила Північно-німецький союз під своїм керівництвом.

1882. Народився Ігор Стравінський, композитор.

Фото з сайту krugosvet.ru

Роки Першої світової війни Стравінський провів у Швейцарії, потім жив у Франції. Перший його візит в США відбувся в 1925 році. Там він диригував Американським симфонічним оркестром, до репертуару якого входили найбільш відомі його твори. Потім він приїжджав ще кілька разів до Америки, а перед самим початком Другої світової війни в Європі переїхав до США назавжди. У 1941 році Стравінський отримав американське підданство.

Музей Ігоря Стравінського у містечку Устилуг (на кордоні України та Польщі)

Фото з сайту  day.kiev.ua

1885. До Нью-Йорка на борту французького пароплава «Isere» прибув дарунок французького народу Сполученим Штатам – статуя Свободи.

Статуя Свободи розташована на острові Свободи, приблизно за 3 км від Манхетена. Богиня свободи тримає у правій руці факел, а в лівій – табличку із написом «JULY IV MDCCLXXVI» («4 липня 1776»). Це дата підписання Декларації незалежності США.

1918. Губернські земські збори прийняли рішення про необхідність заснування у Чернігові Українського народного університету імені М.Коцюбинського.

1930. Народився Михайло Горинь, український правозахисник і політв’язень.

Михайло Горинь - Голова Української всесвітньої координаційної ради, яка опікується проблемами світового українства. Активний шістдесятник, 1962 р. налагодив контакти з Іваном Світличним, Іваном Дзюбою, Іваном Драчем та іншими представниками національно-визвольного руху. Організовував розповсюдження політичної літератури, яка видавалася за кордоном, та самвидаву.

Фото з сайту  gazeta.lviv.ua

У серпні 1965 р. заарештований за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації і пропаганди, а у квітні 1966 р. засуджений на шість років таборів суворого режиму. Покарання відбував у Мордовії.

1935. Створено американську кінокомпанію «Paramount Pictures».

 

1939. У Франції востаннє застосували гільйотину.

Репродукція з сайту  wikispaces.com

Гільйотина була запроваджена у Франції в 1792 під час Великої французької революції на пропозицію лікаря Ж. Гільйотена.

1953. Народився Іво Бобул, український співак, композитор, народний артист України.

1964. У науковій бібліотеці Львівського державного університету ім. І. Франка зареєстровано надходження мільйонної книги.

1969. Народився Віктор Петренко, український фігурист, олімпійський чемпіон.

Фото з сайту  skating.com.ua

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар