16 вересня - Україна Incognita

16 вересня

1498. Помер Томас Торквемада, засновник іспанської інквізиції, перший великий інквізитор Іспанії. 

Томас де Торквемада

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Головним завданням Торквемади було релігійне і політичне об'єднання Іспанії. Для досягнення цієї мети він реорганізував і розширив діяльність інквізиції. 

Вигнання євреїв і маврів з Іспанії, конфіскація майна засуджених інквізицією, спалення єретиків на вогнищах - такими були результати діяльності Торквамади-інквізитора. На його совісті сотні спалених. Загальна кількість аутодафе за час Торквемади оцінюється в 2200, половина з них - солом'яні опудала осіб, які померли до арешту або були недосяжними для інквізиції. 
Завдяки діяльності Торквемади як політика стало можливим об'єднання королівств Кастилія й Арагон в єдине королівство Іспанія. 

1651. У Білій Церкві спалахнуло повстання козаків, незадоволених умовами перемир’я з Польщею.

1658. Гетьман Іван Виговський уклав з Польщею Гадяцький трактат про входження козаків в польське підданство. 

Присяга короля Яна Казимира на договорі підписана 10 червня 1659 року

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

В основу примирення України та Польщі було покладено реалізований на Люблінському сеймі 1569 р. принцип федеративного устрою Речі Посполитої. За умовами Україна, як незалежна держава, під назвою Велике Князівство Руське входила на рівних правах з Польщею і Литвою до складу федерації. Територію Великого Князівства Руського складали київське, брацлавське і чернігівське воєводства. Вища законодавча влада належала національним зборам депутатів, які обиралися від усіх земель князівства. Виконавчу владу здійснював гетьман, який обирався довічно й затверджувався королем. Вибір кандидатів на гетьмана мали здійснювати спільно всі стани українського суспільства — козацтво, шляхта і духовенство. Гетьман очолював збройні сили України. У Великому Князівстві Руському встановлювалися державні посади канцлера, маршалка, підскарбія і вищий судовий трибунал. Все діловодство мало вестися українською мовою. У Києві або в ін. місті передбачалося створити монетний двір для карбування власної монети. Українська армія мала складатися з 30 тис. козаків і 10 тис. найманого гетьманом війська[Джерело?]. Польським військам заборонялося перебувати на території князівства. У випадку воєнних дій в Україні польські війська, які знаходились на її території, переходили під командування гетьмана. Гарантувалися права та привілеї козацтва. На подання гетьмана щороку сто козаків з кожного полку мали прийматися до шляхетського стану. Православні віруючі зрівнювались у правах з католиками. Греко-католицька церква зберігалася, але не могла поширюватись на нові території. У спільному сенаті Речі Посполитої мали надати право застати православному митрополитові київському і п'ятьом православним єпископам. Угода передбачала закріплення за Києво-Могилянським колегіумом академічного статусу і зрівняння його у правах з Краківським університетом. На території князівства передбачалося заснування ще однієї православної академії та середніх навчальних закладів — колегіумів, а також фундування в необхідній кількості початкових шкіл та друкарень.

1745. Народився Михайло Кутузов, російський полководець. 

Михайло Іларіонович Голєніщев-Кутузов. Портрет кисті Р.М. Волкова

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1810. Мексика проголосила незалежність від Іспанії та почала війну за незалежність.

Захоплення Іспанії Наполеоном у 1807 р. сприяло поширенню думок про незалежність серед мексиканців. 16 вересня 1810 р. католицький священник Мігель Ідальго-і-Костія проголосив у маленькому місті Долорес незалежність Мексики, що призвело до десятирічної війни за незалежність. Іспанія офіційно визнала незалежність Мексики лише у 1821 після вступу повстанських військ до Мехіко.

1899. У Західній Україні створено Національно-демократичну партію. 

Іван Якович Франко у 1886 році

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Заснована з ініціативи Івана Франка, Михайла Грушевського, Володимира Охримовича, В'ячеслава Будзиновського, Євгена Левицького, Теофіла Окуневського, Теодора Савойки. Програма партії містила вимоги демократизації політичного життя в Австро-Угорщині з використанням легальних парламентських засобів; рівноправ'я українського і польського населення в Галичині, створення українського Коронного краю, запровадження прогресивного податку, захист інтересів селян (викуп великих земельних володінь і наділення селян землею). Вищий орган партії — Народний Комітет, який очолював Юліан Романчук.

1906. Руаль Амундсен відкрив південний магнітний полюс. 

Руаль Енгельбрегт Гравнінг Амундсен. Фотографія 1908 року

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Південний магнітний полюс — умовна точка на земній поверхні, в якій магнітне поле Землі направлено строго вертикально вгору (під кутом 90 ° до поверхні). Слід зазначити, що з фізичної точки зору цей полюс є «північним», оскільки притягує південний полюс стрілки компаса.

1914. 2500 січових стрільців українського добровольчого легіону у складі австро-угорської армії присягнули на вірність боротьбі за визволення України.

Сотня січових стрільців під час військової підготовки. Київ.(1918 р.)

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1930. Польський уряд розпочав проведення так званої пацифікації (насильницького умиротворення) українців у Галичині.

1944. Глава СС Гіммлер на особистій аудієнції доручив генералу Власову створити «Російську визвольну армію».

Генрих Гімлер. Рейхсфюрер СС

Фото з сайта ru.wikipedia.org

2000. Загинув Георгій Гонгадзе, український журналіст, редактор інтернет-видання "Українська правда". 

Пам'ятник Георгію Гонгадзе в Києві

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Викрадення і вбивство Гії Гонгадзе 16 вересня 2000 р. викликало широкий резонанс в Україні та за її межами, особливо після «касетного скандалу», та вважається однією з найгучніших кримінальних справ сучасної України. За найпоширенішою версією, до знищення опозиційного журналіста причетні високопосадовці, наближені до президента Леоніда Кучми, який особисто видавав накази щодо розправи з Гонгадзе.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар