16 травня - Україна Incognita

16 травня

1648. Військо Богдана Хмельницького завдало поразки польському війську Стефана Потоцького під Жовтими Водами.

Схема з сайту uk.wikipedia.org

29 квітня пляки розбили табір під Жовтими Водами, а С. Потоцький сподівався утримати свої позиції до приходу головних сил. Козаки ж підійшли впритул, підвезли гармати, порох, та почали приступ. Але поляки мали сильнішу артилерію й відбили напад запорожців. Тоді розпочалася позиційна боротьба. Повстанці замкнули звідусіль польський табір, почали його обстрілювати...

Загибель під Жовтими водами Стефана Потоцького. Юліуш Коссак

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Вночі 15 травня польське військо почало марш до урочища Княжі Байраки в похідно-бойовому порядку: великим, порожнім всередині кінним чотирикутником, готовим до раптової атаки з кожного боку. Татарська кіннота постійно здійснювала напади, але польське військо зуміло просунутися на 8-12 км.

На світанку 16 травня Богдан Хмельницький ввів у бій козацьку піхоту. Проти рухомого польського табору вона застосувала артилерію, маневруючи гарматами за допомогою верхових коней. Далі козаки перекопали шлях і зупинили хід польського війська. У першій половині дня поляки були розгромлені.

Битва під Жовтими Водами була першою з серії серйозних перемог козацтва над Короною. 

1686. (За новим стилем) Укладено «Вічний мир» між Річчю Посполитою і Московською державою.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Текст договору складався з преамбули і 33 статей. Згідно з ним, Річ Посполита визнавала за Московським царством Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю з Черніговом і Стародубом та Смоленськ. Також Річ Посполита отримувала 146 тис. крб. компенсації за відмову від претензій на Київ, Північна Київщина, Волинь і Галичина відходили до Польщі, Південна Київщина й Брацлавщина від містечка Стайок по річці Тясмин, де були міста Ржищів, Трахтемирів, Канів, Черкаси, Чигирин та інші, дуже спустошена турецько-татарськими і польсько-шляхетськими нападами, мала стати «пусткою», нейтральною територією між Московією і Річчю Посполитою. Польський уряд обіцяв надати православним свободу віросповідання, а російський - їх захищати.

1817. Народився Микола Костомаров, український історик, поет-романтик, мислитель, громадський діяч.

Костомаров змінив підхід до роботи історика, поставивши наріжним каменем не опис подій і осіб, а історію народу в його соціокультурній цілісності і єдності найрізноманітніших сфер життя.

«Щира любов історика до своєї Батьківщини може виявлятися тільки в строгій повазі до правди», - слова етнографа.

1831. Народився Девід Едвард Х'юз, американський винахідник мікрофону.

Винайдений ним у 1877 році мікрофон складався із загостреної на кінцях вугільної (графітової) палички, яка підтримувалася у вертикальному положенні двома вугільними тримачами, прикріпленими до тонкої пластинки. Тримачі за допомогою дротів з'єднувалися з батареєю і слуховою трубкою. 

Механічні коливання, що виникають у вугільній паличці під впливом звуку, впливають на електричний опір в місцях контакту палички з тримачами. При пропущенні через конструкцію постійного струму в електричному ланцюзі виникають зміни напруги, що передаються на слуховий апарат.

Ілюстрації з сайту ru.wikipedia.org

1929. У США відбулася перша церемонія вручення премії «Оскар».

1943. Придушене повстання євреїв у Варшавському гетто.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Повстання розпочалося в ніч на єврейське свято Пасхи, 19 квітня 1943 року. Німці поступово ліквідовували квартали гетто, проте євреї повстали.

Упродовж наступних тижнів загони СС та поліції придушили повстання і знищили більшість людей (або на місці, або у винищувальному таборі у Треблінці). Все гетто було методично спалене і зрівняне зі землею. Німці оголосили про придушення повстання 16 травня 1943 року, проте хаотичні бої відбувалися ще декілька тижнів.

1975. Японка Юнко Табеї стала першою жінкою, яка підкорила Еверест.

Фото з сайту www.examiner.com

2004. Руслана Лижичко здобула перемогу в музичному конкурсі «Євробачення»-2004.

2008. Україна стала 152-им членом Світової організації торгівлі.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар