16 листопада - Україна Incognita

16 листопада

42 до н. е. Народився Юлій Цезар Август Тиберій, другий римський імператор у 14-37 рр. із династії Юліїв-Клавдіїв, великий понтифік з 15 р., багаторазовий трибун і консул. За його правління був розіп'ятий Ісус Христос.

Юлій Цезар Август Тиберій

Фото з сайта kanobu.ru

1632. Битва під Лютценом - одна з найбільших битв тридцятирічної війни. 

Густав ІІ Адольф

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

У бою зійшлися 19 тисяч шведів на чолі з королем Густавом II Адольфом і 12-тисячна армія Священної Римської імперії, якою командував генерал фон Валленштейн. Король шведів був смертельно поранений, але шведська армія перемогла. Лише туман не дозволив довести справу до його повного розгрому. Шведи втратили від 5 до 6 тисяч бійців, імперські війська – 6 тисяч.

1830. Цього дня в першу болдінську осінь, коли Олександр Пушкін був змушений провести три місяці в батьковому маєтку через епідемію холери, поет завершив роботу над трагедією «Кам'яний гість».

Олександр Пушкін

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1848. У Лондоні свій останній концерт дав польський композитор Фредерік Шопен, уже важко хворий.

Фредерік Шопен. Світлина 1849 року

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1874. Народився Олександр Колчак, російський військовий і державний діяч, адмірал, учасник російсько-японської та І Світової воєн, провідник білого руху в Сибіру часів громадянської війни, з 18 листопада 1918 р. по 4 січня 1920 р. – визнаний Антантою й білим рухом верховний правитель Російської держави.

1913. У Парижі вийшов друком перший том епопеї Марселя Пруста «У пошуках втраченого часу» (роман «У бік Свана»).

Марсель Пруст

Ілюстрація з сайта shkola.ostriv.in.ua

1918. Угорщина здобула незалежність від Австро-Угорської імперії й проголошена республікою.

Державний герб Угорської Республіки

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1924. У Харкові почала мовлення перша в Україні радіостанція.

1945. Офіційна дата створення ЮНЕСКО, Організації ООН з питань освіти, науки й культури.

Марка України присвячена 50-річчю членства в ЮНЕСКО

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1950. У Варшаві відкрито II Всесвітній конгрес прихильників миру. Створення Всесвітньої ради миру.

1952. Померла Соломія Крушельницька, видатна українська оперна співачка (лірико-драматичне сопрано). 

Соломія Крушельцька

Ілюстрація з сайта forumkiev.com

Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання "Вагнерівська примадонна ХХ століття". Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітто Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет із написом "Найпрекраснішій і найчарівнішій Батерфляй".

1974. Російський письменник Олександр Солженіцин провів у Цюріху знамениту прес-конференцію «Про майбутнє Росії» і запропонував «Програму «моральної революції», викладену в есе-маніфесті «Жить не по лжи».

Олександр Солженіцин

Фото з сайта photo.peoples.ru

1988. Верховна Рада Естонської РСР проголосила Декларацію про суверенітет Естонії і пріоритет республіканського законодавства над союзним.

1994. Верховна Рада України ратифікувала Договір про нерозповсюдження ядерної зброї із застереженням, що схвалює приєднання України до договору з наданням їй письмових гарантій безпеки з боку ядерних держав.

2006. Помер Юрій Левада, російський соціолог та політолог. Керівник Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦІОМ) у 1992-2003 рр., по тому - аналітичного «Левада-центру».

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар