16 грудня - Україна Incognita

16 грудня

1431. У Парижі, в соборі Нотр-Дам, на короля Франції коронований Генріх VI, третій і останній король Англії з династії Ланкастерів. Він єдиний з англійських королів, які під час і після Сторічної війни носили титул «король Франції», був реально коронований і царював на значній частині Франції.

Генріх VI, "З ласки Божої король Англії, спадкоємець та регент французького королівства, лорд Ірландії"

Портрет із сайту wikipedia.org

1497. Васко да Гама обігнув Мис Доброї Надії, першим із європейців пройшовши в Індійський океан. За дев'ять років до того цей мис відкрив португалець Бартоломеу Діаш, однак повернув назад до Португалії.

Васко да Гама, як свідчить історіографія, першим відкрив світові морських шлях із Західної Європи в Індію

Портрет із сайту dic.academic.ru

1637. Під Кумейками почалася битва повстанців під проводом Павла Бута (Павлюка) з польською армією (завершилася 20 грудня «переговорами», під час яких Бута віроломно схопили і стратили).

Портрет із сайту horodysche.org.ua

1653. Олівер Кромвель проголошений лордом-протектором Англії.

Портрет із сайту monynomy.blogspot.com

1770. Народився Людвіг ван Бетховен, видатний німецький композитор (дата приблизна; хрещений 17 грудня). Твори Бетховена відкрили нову епоху в історії музичного мистецтва. Серед таких - симфонії («Героїчна», Четверта, П'ята, «Пасторальна», Сьома, Восьма), опера «Фіделіо», увертюра «Коріолан», музика до «Егмонта», Скрипковий концерт, Четвертий та П 'ятий фортепіанні концерти, фортепіанні сонати «Апасіоната» й «Аврора», п'ять геніальних квартетів, «32 варіації для фортепіано» тощо.

Портрет з сайту intoclassics.net

1773. «Бостонське чаювання»: переодягнуті в індіанців мешканці Бостона здійснили наліт на три судна британської Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 ящики чаю на знак протесту проти безмитного ввезення англійського чаю в Північну Америку. Уряд Великої Британії постановив закрити порт Бостона до повного відшкодування збитків і направив у Нову Англію військові кораблі. Це стало однією з причин американської війни за незалежність.

 

Знищення чаю у Бостонській гавані

Ілюстрація з сайту boston-tea-party.org/

1847. Народився Ганс Гросс, австрійський судовий слідчий, який став творцем самостійної науки криміналістики, без якої неможливе правильне розслідування злочинів. Був запрошений на кафедру криміналістики Чернівецького університету - професором кримінального права. Після Чернівців повернувся професором у рідний Грац, де створив перший у світі музей криміналістики. Гросс також є одним із творців судової психології.

 

1872. Народився Антон Денікін, російський воєначальник, генерал-лейтенант. 

На знімку 1918 року - командувач російської Добровольчої армії генерал Антон Іванович Денікін і один з офіцерів англійської військової місії

Фото з сайту drugoi.livejournal.com

Воєначальник російсько-японської, І Світової (командував фронтами) та громадянської воєн, один із головних керівників Білого руху 1918-1920 рр., письменник. Автор мемуарів «Нариси російської смути» та ін. Закінчив Київське піхотне училище й академію Генштабу. Наприкінці 1917 р. став організатором Добровольчої армії, яку очолив після загибелі генерала Корнілова. Навесні 1919 р. Добровольча армія Денікіна почала настання з Північного Кавказу, захопила у червні Донбас і Харків. На окупованих денікінцями українських землях проголошувалася ідея «єдиної й неділимої Росії», здійснювалися погроми українських культурних установ і шкіл, проводилися масові репресії місцевої інтелігенції. Водночас у маніфесті «Населенню Малоросії» (1919) Денікін називав „абсолютно неприпустимим і забороняв переслідування малоруської мови”, дозволяв навчання українською в казенних школах, використання її в присутсвених місцях, земствах тощо. 31 серпня 1919 р. денікінські війська увійшли у Київ, який був зайнятий частинами Армії УНР та Української Галицької армії. Бої між українськими військами і денікінцями тривали протягом вересня-жовтня. Потрапивши у надзвичайно складні умови (епідемія тифу, брак набоїв), Начальна команда УГА 17 листопада підписала договір з Денікіним про входження УГА до складу «Збройних сил Півдня Росії» (офіційна назва армії Антона Денікіна). Зрештою цей договір так і не набув сили через швидкий відступ військ Денікіна під ударами більшовицької армії. Рештки денікінських частин відступили у Крим і в березні-квітні 1920 р. увійшли до складу армії генерала Врангеля. Відтак Денікін емігрував у Західну Європу (відмовився від співпраці з німецькими нацистами), згодом – у США, де помер у 1947 р. Восени 2005 р. генерала Антона Денікіна з дружиною Ксенією перепоховали на цвинтарі Донського монастиря в Москві.

1919. Червона армія взяла Київ.

1919. Головний отаман Симон Петлюра у Варшаві наказав відновити в місці перебування Ставки діяльність центральних установ УНР.

Отаман Петлюра

Фото з сайту itopys.org.ua

1922. Вбито Габріеля Нарутовича, польського політичного і державного діяча, першого президента Польщі у 1922 р. (перед тим – депутат, міністр громадських робіт, міністр закордонних справ). 

Габріель Нарутович з маршалом Пілсудським

Фото з сайту e-reading.org.ua

Обраний сеймом на пост президента республіки 9 грудня 1992 р. - йому передав владу «начальник держави» маршал Юзеф Пілсудський. Але президентський термін Нарутовича тривав лише тиждень - 16 грудня він був застрелений на художній виставці у Варшаві екстремістом Елігіушем Неведомським - критиком-модерністом і художником, котрий дотримувалася крайньо правих поглядів. Неведомський мстив Нарутовичу за те, що його обрання було підтримане лівими і коаліцією національних меншин (євреїв, українців, литовців та ін.); подібна кампанія була розгорнута націоналістами відразу після обрання Нарутовича - його оголосили «президентом євреїв», «який не знає польської мови» тощо 1934. Арештовані більшовики Григорій Зіновьєв і Лев Каменєв, обвинувачені в «моральній відповідальності» за вбивство Кірова.

1941. Гауляйтер Польщі Ганс Франк закликав до повного знищення євреїв.

Фото з сайту peoples.ru

1944. Початок наступу німецьких військ в Арденнах (Франція). На початку операції їм вдалося прорвати фронт англо-американських військ на ділянці в 80 км і захопити в полон 30 тисяч американських солдатів і офіцерів.

1979. Уперше людина подолала звуковий бар'єр, пересуваючись по поверхні Землі (американський автогонщик Стен Барретт).

1981. У Кремлі голова революційної ради Афганістану Бабрак Кармаль вручив генсеку Леоніду Брежнєву вищу нагороду своєї країни – «Сонце Свободи». У відповідь кремлівський лідер, який ввів війська до Афганістану, заявив: «Над Афганістаном зійшло сонце свободи, і нікому не дано погасити його!».

1989. Румунська революція: наступного дня після заворушень у Тімішоарі люди знову зібралися на площах Тімішоари й Арада з вимогами відставки Чаушеску. Армія відкрила вогонь, пустила на беззбройних демонстрантів танки і бронетранспортери. Жертвами кривавої бійні стали більш ніж 5 тисяч осіб. Рух протесту перекинувся на столицю, а незабаром поширився на всю країну.

2000. Севастопольська міська рада ухвалила рішення вважати в місті російську мову мовою роботи, діловодства і документації міської ради, її виконавчого апарату, а також мовою навчання і виховання, взаємовідносин усіх комунальних установ, організацій та підприємств міста поряд із державною українською мовою.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар