16 червня - Україна Incognita

16 червня

1313. Народився Джованні Бокаччо, італійський письменник.

Портрет із сайту  citaty.su

Джованні Бокаччо – італійський письменник, автор знаменитого роману «Декамерон», який належить до літератури епохи Відродження. Письменник був сином торговця і батько прагнув зробити із нього спадкоємця сімейної справи, але Бокаччо хотів займатися творчістю і став одним із найвідоміших письменників своєї країни. Кількість написаних ним творів вражає. Боккаччо був першим гуманістом і одним із найосвіченіших людей Італії.

1578. У Львові страчено козацького ватажка Івана Підкову.

За переказами сучасників Іван Підкова походить з роду молдавських господарів і був братом господаря Івони, вбитого турками за спробу скинути турецьке ярмо. Підкова був високоосвіченим, володів рідкісною фізичною силою, руками розгинав підкови, звідки і походить його козацьке прізвище.

Репродукція з сайту  artgallery.zp.ua

До наших днів дійшов єдиний портрет козака, розміщений в одному з польських видань XVII ст. Невідомий художник залишив під портретом підпис: «Був настільки сильним, що не тільки ламав підкови, но і талери, коли віткнув талер в дерев’яну стіну, то його треба було вирубати. Взявшись за заднєє колесо, він зупиняв воза, запряженого шістьми кіньми. Дишло ломав об коліно. Взявши зубами діжку з медом, перекидував її через голову. Взявши в руки воловий ріг, пробив ним ворота».

1848. У Львові засновано культурно-просвітницьку організацію «Галицько-Руська матиця».

Перший голова Галицько-Руської матиці отець Михайло Куземський

Портрет із сайту  wikimedia.org

Основною метою Галицько-Руської матиці було проведення просвітницької та видавничої діяльності, а також розвиток шкільництва на західноукраїнських землях. Зразком для її створення були матиці інших слов’янських народів – чехів та словаків. Першим очільником матиці був отець Михайло Куземський.

1876. Народився Іван Шаровольський, український мовознавець та історик літератури.

Іван Шаровольський був мовознавцем, літературознавцем і перекладачем, який знав латину, ісландську, німецьку, англійську, французьку, румунську, італійську мови і деякі з цих мов викладав упродовж свого 78-річного життя. Він також спеціалізувався на історії західно-європейської літератури, проте через історичні обставини займався історією літератури та мовознавством.

1894. Засідання конгресу щодо відновлення традиції Олімпійських ігор.

1896. Народився Жан Пежо, засновник автоконцерну «Peugeot».

Фото з сайту  liveinternet.ru

1903. Засновано компанію «The Ford Motor Company».

Фото з сайту  biographera.net

Ford – один із найпопулярніших автомобільних концернів світу. Щороку компанія продає автомобілі в США та по вій земній кулі. Перший автомобіль, що надійшов у продаж, був представлений як «найдосконаліша машина на ринку» і «такий простий, що навіть 15-річний хлопчик може ним керувати». Першим покупцем став Др. Е. Пфеніг з Чикаго, який придбав автомобіль через місяць після утворення компанії.

1906. Народився Зіновій Книш, український громадсько-політичний діяч.

Фото з сайту  knysh.uaweb.org

Зіновій Книш брав активну участь в українському суспільному житті. З 1924 року був членом Окружної команди Української військової організації у Коломиї, згодом – членом Бойової референтури. Відомий під псевдонімом Богдан Михайлюк.

1934. Створено Спілку письменників України.

 

Спілка письменників України займається організацією та проведенням літературних вечорів, конкурсів та різноманітних подій, які прияють розвитку літературного процесу в Україні та формуванню іміджу української літератури за кордоном. Спілка сприяє професійному росту молодих письменників та долучається до видавництва їх книг.

1971. Помер Михайло Сорока, український політичний діяч, дисидент, член ОУН.

Фото з сайту  museum.khpg.org

Михайло Сорока був активним членом ОУН і після арешту 1934 року він разом із загонами, які очолював Євген Коновалець, їде на свою малу Батьківщину до Тернопільщини, щоб поширювати там ідеї націоналізму та готувати поповнення армії ОУН. Так. Михайло Сорока став провідником Крайової екзекутиви ОУН на західноукраїнських землях.

1992. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про об’єднання громадян».

Громадською організацією є об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар