15 вересня - Україна Incognita

15 вересня

1653. Помер Тиміш Хмельницький, військовий і політичний діяч, козацький отаман, один з учасників і керівників Хмельниччини. Старший син Богдана Хмельницького.

Тиміш Хмельницький

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1764. У Петербурзі за вироком Сенату на Ситнинській площі стратили 24-річного Василя Мировича, нащадка козацько-старшинського роду.

Дід Василя, переяславський полковник Федір Мирович, був прихильником гетьмана Івана Мазепи та після поразки Карла XII втік до Польщі. Батько його, Яків Мирович, їздив таємно в Польщу, за що був засланий до Сибіру, де Мирович і народився в 1740 році. Тому Катерина ІІ назвала підпоручика Смоленського полку Василя Мировича «сином і внуком бунтівників». Намагаючись добитися розширення політичної автономії України, офіцер караульної команди в Шліссельбурзькій фортеці зробив спробу перевороту, посадивши на престол Івана VI, який знаходився в ув'язненні в фортеці. У ніч проти 5 липня 1764 р. група солдатів на чолі з Мировичем захопила фортецю, але Іван VI, відповідно до інструкції Катерини II, вже був убитий офіцерами внутрішньої сторожі.
Українець Григорій Данилевський описав бунт у романі «Мирович».

 

1821. Іспанські колонії Гватемала, Гондурас, Коста-Ріка і Сальвадор проголосили свою незалежність.

Державний прапор Республіки Ель-Сальвадор

Ілюстрація з сайта www.cia.gov

1866. У Петербурзі за вироком суду повісили російського терориста Дмитра Каракозова, який намагався вбити Олександра II.

Дмитро Каракозов

Фото з сайта www.miloserdie.ru 

1874. У Берні відкрився міжнародний поштовий конгрес представників 22 країн, щоб виробити правила міждержавної пошти. У жовтні ними був підписаний договір про створення Всесвітнього поштового союзу.

1916. Вперше в історії світових воєн застосовано танки у бойових діях. 

Британський танк Mark V зразка 1916 року

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Англійці на річці Соммі кинули проти німців 49 танків моделі Mk.1. Через низьку технічну надійність на вихідні позиції висунулося тільки 32 машини (17 танків вийшли з ладу через неполадки), ще п'ять застрягли в болоті, дев'ять – зламалися вже на полі бою. Однак, навіть 18 танків, що лишилися, змогли просунутися вглиб німецької оборони на 5 км, причому втрати в цій наступальній операції виявилися в 20 разів меншими від звичайних.

1918. Народився Євген Стахів, керівник українського підпілля на Донбасі й у місті Луганському в роки Другої Світової війни. 

Євген Павлович Стахів

З 1932 року Стахів був учасником українських шкільних та молодіжних організацій Галичини, потім членом ОУН (з 1934 року). В 1938 році опинився на терені Підкарпатської Русі, вступив до Карпатської Січі. В березні 1939, після ліквідації Закарпатської України, потрапив в полон, звідки утік через Словаччину в Австрію. Головна тема Євгена Стахіва — зміна світогляду націоналістів під час Другої Світової війни, коли похідні групи ОУН прийшли на Схід і поспілкувалися з нащадками запорожців, для яких демократизм і толерантність є такими ж природніми, як захист рідного краю від нападників. У 1943 році, під впливом «філософії східняків» ОУН змінила програму з тоталітарної на демократичну. Стало зрозуміло, що Україна поважає усі людські права й свободи і забезпечує вільний розвиток представникам усіх народів і віросповідань, які шанують її як Батьківщину.

1921. У Відні помер Альфред Антон Єнсен (швед. Alfred Anton Jensen) - шведський історик, слов'янознавець, перекладач, симпатик українського національного відродження, дійсний член Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові і Українського Наукового Товариства в Києві.

Перекладав шведською мовою твори Шевченка, Коцюбинського, Тургенєва, Пушкіна та інших слов'янських авторів. Німецькою мовою написав книжку про Т.Шевченка (Відень, 1916) і розвідку про І.Котляревського (Львів, 1914). Переклав шведською мовою «Тараса Бульбу» та «Майську ніч» М.Гоголя, низку поезій Т. Шевченка і збірник новел М.Коцюбинського. Листувався з Іваном Франком, дружив з Михайлом Коцюбинським, перекладав його твори. Українською мовою друковано його розвідки «Орлик у Швеції» та «Родина Войнаровських у Швеції».

1928. Під час дослідження властивостей грибка пліснявки, що вкривав культури стафілококів, шотландський мікробіолог Александр Флемінг виділив антибактеріальну речовину, котру назвав пеніциліном. 

Александр Флемінг у лабораторії

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Серед особливостей нової речовини була здатність зупиняти ріст бактерій, а при великих дозах — убивати їх. 

1930. Адольфу Гітлеру відмовили в праві стати депутатом рейхстагу, через те що він був громадянином Австрії.

Адольф Шикльгрубер (Гітлер)

Фото з сайта www.jewish.ru 

1968. У рамках радянської програми висадки людини на Місяць в СРСР запущено космічний апарат «Зонд-5», котрий вперше у світі облетів навколо супутника і повернувся на Землю.

Місячний облітний корабель "Зонд-5"

Фото з сайта www.usinfo.ru

1971. Дванадцять канадців із Ванкувера заснували екологічну організацію «Greenpeace». 

Емблема організації "Greenpeace"

Ілюстрація з сайта www.3dnews.ru

Першою акцією «Greenpeace» став активний протест на Алясці і Алеутських островах, де США проводили випробування ядерної зброї.

1974. Відбулася «Бульдозерна виставка» - одна з найвідоміших публічних акцій неофіційного мистецтва в СРСР – була організована московськими митцями-авангардистами цього дня на околиці міста в лісопарку Бєляєво. 

Картини, пошкоджені під час розгону "Бульдозерної виставки" 1974 року

Фото з сайта iskusstvo-info.ru

Експозицію знищили із залученням великої кількості міліції, поливальних машин та бульдозерів.

2006. Національний банк України випустив нову банкноту номіналом 500 гривень. 

На її лицьовій стороні - портрет філософа Григорія Сковороди, на зворотній - будівля Києво-Могилянської академії

 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар