15 листопада - Україна Incognita

15 листопада

1492. Христофор Колумб уперше описав тютюн.

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1881. Олександр Можайський одержав патент на винахід літака.

Олександр Можайський

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1916. Помер Генрик Сенкевич, польський письменник та лауреат Нобелівської премії 1905 року. 

Генрик Сенкевич

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

Відвідавши США (1876-1879), опублікував «Листи з подорожі» (1876-1878). Після повернення до Європи певний час жив у Парижі, 1879 року був у Львові, потім побував у Венеції і Римі. З того часу багато подорожував, часто змінюючи місце проживання (Австрія, Англія, Італія, Литва, Франція, Швейцарія, 1886 - Румунія, Болгарія, Туреччина, Греція, 1891 - Єгипет і Занзібар та інш.). З початком Першої світової війни виїхав до Швейцарії. Очолив Комітет допомоги жертвам війни у Польщі. Після смерті у Веві спочатку його було поховано у тутешньому католицькому храмі, 1924 року перенесено до Варшави і поховано в підземеллі кафедрального собору Святого Яна.

1918. Розпочалось очолюване Директорією повстання проти влади гетьмана Павла Скоропадського. 

Володимир Винниченко, автор відозви Директорії до населення

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Винниченко написав відозву Директорії до населення, яка наступного дня була поширена в Україні. П.Скоропадський оголошувався “насильником і узурпатором народної влади”, а його уряд – протинародним і протинаціональним. Директорія закликала всіх чесних громадян, як українців, так і неукраїнців, “стати збройною дружною силою проти ворогів і злочинців народу”. Російським офіцерським організаціям пропонувалось скласти зброю і виїхати за межі України. Попереджались і німецькі військові частини, що український народ буде із зброєю в руках відстоювати свою волю і незалежність.

1918. Директорія виїхала з Києва в Білу Церкву у розташування Січового стрілецького полку. 

Олександр Осецькийю, генерал УНР

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Залишаючи Київ з початком повстання, вона призначила створений при ЦК УСДРП Український військово-революційний комітет “вищим революційним органом” у місті. До нього входили М.Авдієнко, В.Чехівський, А.Пісоцький (Річицький), М.Галаган, З.Висоцький, Н.Завгородній*, М.Марченко. 23(10) листопада УВРК реорганізовано в Український революційний комітет при Київському комітеті УСДРП і його діяльність була спрямована на організацію виступу у місті. С.Петлюра, який став на чолі українських республіканських військ, видав у Білій Церкві “Універсал всьому українському народу і козакам його” за підписом – Головного отамана та начальника штабу отамана О.Осецького у Ставці головної команди військ Директорії. С.Петлюра оголошував себе Головним отаманом українського війська і закликав козаків до боротьби за державну самостійність України проти гетьмана П.Скоропадського, який “самозванно присвоил себе название и права гетмана Украины”. Гетьманські розпорядження й накази по війську скасовувалися, підлеглим йому формуванням пропонувалося перейти до лав військ УНР. Закінчувався “Універсал” закликом до усіх козаків, де б вони не були, збиратися у військові частини і зі зброєю в руках рухатися до Києва – столиці України.

1918. Наказом по Армії Української Держави, П.Скоропадський закликав усіх громадян на боротьбу проти більшовизму, підкреслюючи, що тепер “немає місця національним суперечкам і політичному розбрату”. 

Гетьман Павло Скоропадський

Фото з сайта www.kupchyk.lviv.ua

Гетьман кликав усіх до порятунку України, а тим самим і Росії, підкреслюючи, що “на Україні знайшли собі місце кращі сили Росії”. Він вважав, що в такому разі матиме можливість скоріше впровадити в життя закони про землю і залучення “широких народніх кіл до упорядження держави”. П.Скоропадський оголосив, що він, як голова держави приймає на себе відповідальність за державу.

1918. Від імені Директорії до громадян України звернулися її члени С.Петлюра, Ф.Швець, П.Андрієвський із закликом до боротьби проти гетьманського режиму.

Федір Швець (у центрі), Андрій Макаренко та Симон Петлюра

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1919. За рішенням Директорії та уряду УНР члени Директорії Федір Швець та Андрій Макаренко виїхали з дипломатичними дорученнями за кордон, передавши всю повноту влади Симонові Петлюрі.

Літографічний портрет Симона Петлюри з фонду ЦДІА України у Львові

Фото з сайта www.radiosvoboda.org

1920. У Женеві розпочалося перше засідання Асамблеї Ліги Націй.

Палац засідань Ліги Націй у Женеві

Фото з сайта en.wikipedia.org

1945. В Аугсбурзі (Німеччина) засновано Українську Вільну академію наук. Першим президентом УВАН обрано Дмитра Дорошенка.

 

1946. В УРСР введено в навчальний процес новий, наближений до росiйського, український правопис, схвалений 08.05.1945 постановою Ради Мiністрiв УРСР.

1966. Народився Дмитро Стус, український педагог, публіцист, лауреат Шевченківської премії.

Дмитро Васильович Стус

Фото з сайта bpc.at.ua

1983. Проголошена Турецька республіка Північного Кіпру.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар