15 грудня - Україна Incognita

15 грудня

37. Народився Нерон (Нерон Клавдій Цезар Август Германік; при народженні - Луцій Доміцій Агенобарб), римський імператор у 37-68 рр., останній із династії Юліїв-Клавдіїв. 

Фото з сайта de.wikipedia.org

Також принцепс сенату, трибун, батько вітчизни, великий понтифік і п'ятиразовий консул. Відомий деспотією, свавіллям, оргіями, убивством матері, гоніннями на християн, навмисним підпалом Риму та співочим талантом. Оточений повсталими легіонерами, перерізав собі горло.

1467. Битва при Байї (нинішня територія Румунії): остання спроба угорців завоювати Молдавію завершилася невдачею. 

Король Угорщини Матьяш І Корвін (Матьяш Хуньяді)

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Численна армія угорського короля Матяша Корвіна вторглася в Молдавію і зайняла міста Тротуш, Бирлад, Роман і Байю. Коли перемога угорських феодалів, здавалося, була забезпечена, молдавському війську Стефана III вдалося вночі зненацька напасти на угорське військо. Угорці були розгромлені, а поранений Корвін врятувався втечею.

1666. У Москві відбувся суд над патріархом Никоном – владику-реформатора позбавили сану і вислали спершу у Ферапонтів Білозерський монастир, а після смерті царя Олексія Михайловича перевели під іще жорсткіший нагляд у Кирило-Білозерський монастир.

 

Кирило-Білозерський монастир

Фото з сайта www.liveinternet.ru

1785. Народився Вацлав Жевуський, польський магнат на Східному Поділлі, мандрівник, орієнталіст. За роки служби в австрійському війську вивчив турецьку й арабську мови. 

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

У 1818 р. вирушив на Близький Схід, відвідав Сирію, Ліван, Палестину, Ірак, здобув довіру та дружбу ватажків бедуїнських племен, брав участь у їхньому повсякденному житті, святах, війнах. За відвагу отримав від бедуїнів титул Тадж ель-Фахр ель-Нішаан ("Вінець слави"). Уклав карти Мекки, Персії, Аравійського півострова. Повернувися на Поділля, завів у своєму дворі в Саврані романтичний бедуїнсько-кочовий стиль життя з двірськими козаками й торбаністами, чим зміцнив козакофільсько-балагульську моду серед шляхетської молоді. Здобув популярність серед українців - навіть став героєм пісні «Ревуха» ("Гей, пане гетьмане Золотая Борода (...), Гей, пане Ревуцький, прийде ну же, милий ляше"). Враження від подорожі на Схід виклав французькою мовою у мемуарах. Заснував перший у Європі інститут орієнталістичних досліджень.

1791. У США після ратифікації набув чинності Білль про права - десять поправок і доповнень до конституції 1787 р., які законодавчо закріпили основні цивільні права (свобода совісті, слова і друку, зборів і носіння зброї).

Ілюстрація з сайта www.liveinternet.ru

1840. Останки імператора Наполеона I перенесені з острова Святої Єлени в Париж, у Дім інвалідів.

1917. "Сфатул церій" за підтримки УНР проголосив Бессарабію «Молдавською демократичною республікою у складі Російської федеративної демократичної республіки".

Сфатул Церій - орган державної влади в Бесарабії. Створений в 1917 році

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1918. У Вільнюсі рада робочих депутатів на чолі з Пранасом Ейдукявічюсом проголосила встановлення радянської влади.

Пранас Ейдукявічюс - один з лідерів Комуністичної партії Литви

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1934. Народився Станіслав Шушкевич, білоруський політичний і державний діяч, голова опозиційної партії «Білоруська соціал-демократична громада» (з 1998 р.). 

Фото з сайта www.atominfo.ru

У 1991 р. від Білорусі підписав Біловезьку угоду про розпад СРСР. У 1991-1994 рр. - голова Верховної Ради Республіки Білорусь. Доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент Академії наук Білорусі з 1991 р., фахівець у галузі радіоелектроніки. У 1986-1990 рр. - проректор Білоруського держуніверситету, у 1989-1991 рр. - народний депутат СРСР, член Міжрегіональної депутатської групи, у 1990-1995 рр. - депутат Верховної Ради Білорусі.

1934. Розстріляно Григорія Косинку (Стрільця), українського письменника доби розстріляного відродження («На золотих богів», «Заквітчаній сон», «Мати»).

Фото з сайта www.ukrcenter.com

 У грудні 1934 р. був звинувачений у приналежності до контрреволюційної терористичної організації і засуджений до розстрілу; реабілітованій 19 жовтня 1957 р.

1941. У Дробицькому яру під Харковом нацисти розстріляли близько 15 тисяч євреїв.

1948. Під керівництвом Фредеріка Жоліо-Кюрі запущений перший французький ядерний реактор у форті Шатійон.

Французький фізик Фредерік Жоліо-Кюрі

Фото з сайта nuclear-botherhood.blogspot.com

1958. Народилася Соломія Павличко, українська письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, авторка праць з історії фемінізму. 

Фото з сайта hvylya.org

Дочка поета й політика Дмитра Павличка. Народилася в місті Львові в сім'ї українського письменника. Закінчила відділення романо-германських мов і літератури Київського державного університету імені Тараса Шевченка, аспірантуру при ньому. З 1985 року працювала в Інституті літератури НАН України. Захистила докторську дисертацію. Доктор філологічних наук, професор Києво-Могилянської академії, член Спілки письменників України. Соломія також була гостем-викладачем української літератури в Альбертському університеті і в Гарварді, куди її запрошено як стипендіата програми Фулбрайта. У 1992 році Соломією Павличко було створене видавництво «Основи», у якому вона до грудня 1999 року незмінно очолювала редакційну раду і формувала видавничу політику. Померла в Києві у власному помешканні 31 грудня 1999 року, на 41 році життя. Похорон Соломії з численною участю громади відбувся на Байковому кладовищі Києва 4 січня 2000 року.

1959. Державна комісія підписала акт про прийняття в експлуатацію першого в СРСР бойового ракетного комплексу міжконтинентальних балістичних ракет. 

Сергій Корольов

Фото з сайта technion.ac.il

Ракети Р-7 були розроблені під керівництвом Сергія Корольова, а першим командиром воїнів-ракетників був Михайло Григор'єв. Через два дні був підписаний документ про створення нового виду збройних сил - Ракетних військ стратегічного призначення.

1961. Суд у Єрусалимі засудив нацистського злочинця Адольфа Ейхмана до смертної кари через повішення.

Офіцер Ейхман завідував відділом гестапо на "кінцеве вирішення єврейського питання"

Фото з сайта feldgrau.info

1964. У Канаді прийнято державний прапор із кленовим листом.

Фото з сайта www.sunhome.ru

1984. Із візитом до Великої Британії прибув член політбюро ЦК КПРС Михайло Горбачов. Під час візиту відбулася перша зустріч Горбачова і прем'єр-міністра Маргарет Тетчер.

Фото з сайта nstarikov.ru

1989. Початок революції в Румунії: населення міста Тімішоара спробувало перешкодити насильницькій депортації кальвіністського священика Ласло Текеша, представника угорської громади.

Поліція і війська розігнали демонстрантів водометами. Наступного дня люди знову зібралися на площах Тімішоари й Арада з вимогою відставки Чаушеску. Армія відкрила вогонь, пустила на беззбройних людей танки і бронетранспортери. Жертвами кривавої бійні стали понад ніж 5 тисяч осіб. Рух протесту перекинувся на столицю, а незабаром поширився на всю країну. Протягом тижня диктатура Чаушеску була скинута, сам він з дружиною заарештований, засуджений до смерті і негайно страчений.

2000. На знак протесту проти політики президента Леоніда Кучми на головній площі Києва були встановлені перші намети. 

Організаторами акції «Україна без Кучми» виступили 14 політичних партій і сім громадських об’єднань, які створили Громадянський комітет захисту конституційних прав та свобод людини (співкоординатори – Юрій Луценко й Володимир Чемерис). Детонатором акції непокори стала інформація, оприлюднена лідером Соцпартії Олександром Морозом, про причетність вищих посадовців держави до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. На тлі «касетного скандалу» та масових маніфестацій українці побачили істинне обличчя тієї влади: знесення наметів, провокації, міліція з кийками та ін. Розв’язка настала 9 березня 2001 р., коли в Києві відбулися сутички демонстрантів із загонами міліції й сотні активістів опинилися за ґратами.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар