15 червня - Україна Incognita

15 червня

313. Візантійський імператор Костянтин оголосив свободу віросповідання і наказав повернути християнам конфісковану у них власність.

Фото з сайту  wikimedia.org

Костянтин Великий був першим християнином, який керував Візантією. За його вчинки та укази він був канонізований Православною Церквою.

923. Помер король Франції Роберт І.

Фото з сайту  wikimedia.org

1341. Помер імператор Візантії Андронік ІІІ Палеолог.

Фото з сайту  uk.rodovid.org

Андронік ІІІ Палеолог правив Візантією з 1325 по 1341 рік. Його шлях до трону був довгим та невизначеним. Після смерті батька Андроніка Михайла ІХ його дід імператор Андронік ІІ протистояв тому, що престол перейде в руки онука, але з часом Андронік ІІІ Палеолог отримав владу та правив Візантією 16 років.

1775. За наказом Катерини ІІ російські війська під командуванням генерала Петра Текелі зруйнували Запорізьку Січ.

Фото з сайту  tomenko.ua

Автономне існування Запорозької Січі в соціально-економічному плані ставало небажаним явищем для Росії. Незважаючи на пряме втручання царського уряду в життя козаків, Січ залишалася місцем, де процвітали ідеї національно-визвольної боротьби. 23 квітня 1775 року придворна рада прийняла рішення про знищення Січі. Для проведення ліквідації уряд послав на Запорожжя війська у складі 10 піхотних і близько 40 кавалерійських полків на чолі з генералом П. Текелі. 5 травня оточений гарнізон Січі склав зброю. Скарбницю, клейноди, архів було вивезено до Петербурга (в Росії вони перебувають й нині). Частина фортифікаційних споруд та інші будівлі зруйновано, а в Січі та паланкових фортецях розмістилися російські гарнізони. Руйнуванням Запорізької Січі було завдано чималих втрат збройним силам Росії. Уряд країни особливо відчув це, коли готувався до чергової війни з Туреччиною. У 1784 pоці він утворив із запорожців, які вціліли після каральної експедиції Текелі, Бузьке козацьке військо. Воно було розселене між Бугом і Дністром. У 1791 pоці його перейменували на «войско верных черноморских казаков», яке очолив граф Потьомкін. Після його смерті у 1792 pоці, військо було переведено на Кубань. Тут склалася нова форма організації чорноморських козаків. Вони жили родинами по селах-станицях та вели індивідуальне господарство.

1834. Відкрито Київський національний університет ім. Тараса Шевченка.

Малюнок із сайту  univ.kiev.ua

Історія університету бере свій початок від 8 листопада 1833 року, коли було підтримано подання міністра освіти С. С. Уварова про заснування Імператорського Університету Св. Володимира на базі перенесеного до Києва польського Кременецького ліцею. 15 липня 1834 року, у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, відбулося урочисте відкриття університету.

Наказ Миколи І про затвердження проекту статуту та штату Університету Св. Володимира

Фото з сайту  univ.kiev.ua

1843. Народився Едвард Гріг, норвезький композитор, диригент, піаніст.

Фото з сайту  gromko.ru

Едвард Гріг опублікував понад шістсот пісень та романсів. Посмертно видано ще близько двадцяти п’єс композитора. У своїй ліриці він звертався до поетів Данії і Норвегії і зрідка до німецької поезії (Г. Гейне, А. Шаміссо, Л. Уланда). Композитор виявляв інтерес до скандинавської літератури і особливо до літератури рідною мовою.

1846. Британія та США підписали Орегонський договір, згідно із яким кордон між США та Канадою встановився по 49-й паралелі.

До 1846 року кордон, який проходив по 49-й паралелі, був кордоном між США та Британською Північною Америкою. Територія Орегон, розташована на захід від Скелястих гір, визнавалася вільною для спільного використання британцями і американцями. Американці неодноразово намагалися домогтися повного контролю над Орегоном. У 1846 році був підписаний договір між США і Великобританією, за яким кордон між британськими та американськими володіннями в Орегоні також був визначений по 49-й паралелі.

1938. Помер Кірхнер Ернст Людвіг, німецький художник-експресіоніст.

Репродукція з сайту  krugosvet.ru

Кірхнер був першим із художників, хто показав, яким чином мають виглядати в експресіоністському розумінні колір, лінія і площина і як вони тяжіють до переродження один в одного. Картини, на його думку, це не просто зображення певних предметів, а самостійні істоти з ліній і фарб, які схожі на їхні прототипи настільки, щоб зберігався ключ до розуміння зображеного.

Репродукція з сайту  krugosvet.ru

Під природою Кірхнер розумів усе, що можна побачити або відчути, в тому числі і те, що створила людина. На його творчість вплинули не тільки знайомство з живописом Ван Гога. Для живописних робіт Кірхнера характерні «розмиття» жіночих персонажів і подовжені пропорції.

1941. Народився Іван Миколайчук, український актор.

Фото з сайту  novoselica-rda.cv.ua

На професійному рахунку Івана Миколайчука 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. В кіно дебютував ще студентом, в курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє».

Фото з сайту  ivasyuk.org.ua

Ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» одразу принесли Миколайчукові загальне визнання. Особливо кінострічка «Тіні забутих предків», яка здобула близько десяти радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнана однією з двадцяти найкращих картин світу.

1950. Західна Німеччина увійшла до складу Ради Європи.

1954. Засновано УЄФА.

Фото з сайту  wikimedia.org

2007. Відбулася прем’єра першого українського анімаційного мультсеріалу «Лис Микита».

Фото з сайту  uateka.com

Відео з сайту  youtube.com

2010. Помер Юрій Іллєнко, український кінорежисер.

Фото з сайту  sumno.com.ua

Юрій Іллєнко був головним оператором під час зйомок фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». У кіноіндустрії він пропрацював сорок вісім років. Роботи Іллєнка зазнавали утисків з боку цензури радянської влади. Його стрічка «Білий птах з чорною ознакою» визнана однією із найбільш «шкідливих для молоді», які коли-небудь знімали в Україні. Юрій Іллєнко був лауреатом Держаної премії імені Тараса Шевченка, народним артистом України, професором кафедри кінорежисури і кінодраматургії КНУТКіТ ім. Івана Карпенка-Карого та почесним доктором Міжнародної кадрової академії.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар