14 вересня - Україна Incognita

14 вересня

786. Правителем Аббасидського халіфату став Гарун Аль-Рашид, відомий згодом як Справедливий (766-809) - п'ятий багдадський халіф із династії Аббасидів. 

Багдадський халіф Гарун аль-Рашид

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Гарун перетворив Багдад на блискучу й інтелектуальну столицю Сходу. Він збудував для себе розкішний палац, заснував у місті великий університет та бібліотеку, будував школи і лікарні, був покровителем наук і мистецтв, заохочував заняття музикою, залучав до двору учених, поетів, лікарів та музикантів, навіть із числа іноземців. Сам захоплювався наукою і писав вірші. При ньому в халіфаті досягли значного розвитку сільське господарство, ремесла, торгівля і культура (переважно література). Гарун встановив контакти з Китаєм і Франкською державою (навіть почав листуватися з Карлом Великим) і запровадив в офіційне діловодство папір, який лише нещодавно став популярним за межами Китаю.

1812. Французька армія Наполеона увійшла до Москви, залишеної за наказом головнокомандувача М.Кутузова.

Михайло Іларіонович Кутузов. За малюнком Харпвуда. 1813 рік

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1829. Підписано Адріанопольський мирний договір, що завершив переможну для Росії війну з Туреччиною 1828 — 1829 рр. 

Московські тріумфіальні ворота. Побудовані на честь перемоги у російсько-турецькій війні 1828 - 1829 рр.

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Переговори про мир відбувалися поблизу турецької столиці Стамбула у зайнятому російськими військами Адріанополі і тривали два тижні. Договір підписаний з боку Росії А. Ф. Орловим та Ф. П. Паленом, а з боку Туреччини — Мехмедом Садик-ефенді та Абдул Кадир-беєм. Складався з 16 статей і окремого акту. Росія, яка здобула перемогу у війні 1828—29, одержала острови в гирлі Дунаю, східний берег Чорного моря від гирла Кубані до пристані Святого Миколи в північній Аджарії та фортеці Ахалкалакі та Ахалцих з прилеглими областями. Туреччина визнала приєднання до Росії Грузії, Імеретії, Мінгрелії і Гурії, а також Єреванського і Нахічеванського ханств, зобов'язалася надати автономію Сербії, Молдавії і Валахії, визнати широку автономію Греції, а також сплатити Росії за півтора роки контрибуцію в 1,5 мільйонів голландських червінців (гульденів). Адріанопольський мирний договір забезпечував російським підданим право вільної торгівлі на всій території Турецькій імперії і свободу плавання для комерційного флоту будь яких держав по Дунаю і протоках (Босфору і Дарданеллах). Російські піддані на турецької території були непідсудні турецькій владі.

1867. Побачив світ перший том «Капіталу» Карла Маркса.

"Капітал". Обкладинка першого видання першого тома

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1871. Розпочав свою діяльність перший в Україні банк – Харківський акціонерний земельний банк.

1911. Під час меморіальних урочистостей у пам'ять Олександра II в Києві есер Дмитро Богров смертельно поранив прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ Петра Столипіна.

Дмитро Григорійович Богров (Мордко Гершкович)

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1929. На «Червоному» стадіоні в Києві футбольна команда «Динамо» провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3-4.

Загальна фотографія команди "Динамо". 1929 рік

Фото з сайта foto.mail.ru

1937. У СРСР заднім числом збільшено терміни ув'язнення для «ворогів народу». Головний закон Союзу РСР сталінська Конституція згадує «ворогів народу» в Главі Х-й «Основні права та обов'язки громадян», Стаття 131:

1) каждый гражданин СССР обязан беречь и укреплять общественную, социалистическую собственность, как священную и неприкосновенную основу советского строя, как источник богатства и могущества Родины, как источник зажиточной и культурной жизни всех трудящихся;

2) лица, покушающиеся на общественную, социалистическую собственность, являются врагами народа.

1939. У США авіаконструктор Ігор Сікорський підняв у повітря свій перший гелікоптер (вертоліт) VS-300.

Ігор Іванович Сікорський

Ілюстрація з сайта www.pravmir.ru

1939. Газета “Правда” опублікувала передовицю “Про внутрішні причини військової поразки Польщі” підготовлену А.Ждановим. 

Андрій Олександрович Жданов

Фото з сайта ru.wikipedia.org

У ній містилося пропагандистсько-ідеологічне пояснення “необхідності” вступу РСЧА на терен Польщі для звільнення “західноукраїнських і західнобілоруських братів”.

1996. На перших виборах у Боснії і Герцеговині кожна з трьох основних етнічних груп вибрала по представникові в президентську раду: Алію Ізетбеговича – від боснійських мусульман, Момчила Країшника – від сербів, Крешимира Зубака – від хорватів.

Алія Ізетбегович. Перший Президент Республіки Боснія і Герцеговина

Фото з сайта ru.wikipedia.org

2003. Швеція за результатами референдуму відмовилася від переходу на загальноєвропейську грошову одиницю євро.

2003. У результаті референдуму Естонія приєдналася до Європейського союзу.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар