14 травня - Україна Incognita

14 травня

1607. Засновано Джеймстаун (перше поселення англійців на території сучасних США).

Реконструкція трьох перших кораблів, які привезли в Америку засновників Джеймстауна

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Новий форт був названий на честь короля Якова I. 22 червня капітан Ньюпорт відплив до Англії за поселенцями і провізією, залишивши тут 104 особиКолоністи зіткнулися зі значними труднощами, зокрема, хворобами, відсутністю їжі та води, голодом і людожерством, велика кількість людей загинуло.

1610. Помер Генріх IV, король Франції, перший з династії Бурбонів.

Ілюстрація з сайту classiques.uqac.ca

З метою припинення міжконфесійної ворожнечі Генріх IV підписав Нантський едикт, що дарував свободу віросповідання протестантам. Незабаром після цього війни гугенотів закінчилися. Разом зі своїм міністром Сюллі проводив політику протекціонізму, спрямовану на підтримку національного виробництва та торгівлі .

1643. Помер Людовик XIII, король Франції.

Ілюстрація з сайту www.hrono.ru

У 1624 р. король призначив Рішельє першим міністром. Рішельє, який пізніше стає кардиналом, зосереджує в своїх руках всі важелі управління королівством. Діючи задля об'єднання держави та зміцнення влади короля він відбирає в 1628 р. у гугеноів їх останній форпост-Ла-Рошель, а в 1629 р. своїх привілеїв були позбавлені протестанти Лангедока.

Всередині держави стараннями кардинала зміцнювався абсолютизм. Король модернізував порт Гавра та розпочав будівництво потужного флоту. Крім того, Людовик XIII піклувався про розвиток та управління Нової Франції (французькі володіння Канади). Король піклувався про розвиток мистецтва у Франції. Він допомагав художникам відвідувати Італію та вчитися там тощо.

1733. (За новим стилем) Помер кошовий отаман Запорозької Січі Кость Гордієнко.

Ілюстрація з сайту www.zador.com.ua

Попри особисту неприязнь до гетьмана І. Мазепи, 1709 року підтримав його і разом із запорожцями перейшов на його бік. Послідовно виступав за шведсько-український союз та проти наступу царату на козацькі вольності. Після смерті І. Мазепи у м. Бендери спільно з Пилипом Орликом брав участь у складанні т. зв. Бендерської конституції. Разом із запорожцями у 1713 році перебрався на територію Кримського ханства (землі у гирлі Дніпра), де заснував Олешківську Січ.

1811. Парагвай здобув незалежність від Іспанії.

1853. У США запатентували згущене молоко.

Патент на нього американець Гейл Борден отримав одразу в двох країнах - у себе на батьківщині і у Великобританії.

1862. Адольф Ніколь винайшов хронограф.

Кишеньковий хронограф кінця XIX століття

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Хронографом називається пристрій, який вимірює і записує певні відрізки часу з високою точністю. Сама назва цього приладу походить від грецьких слів, які означають «час» і «пишу». 

Перша згадка про хронограф відноситься до початку XVIII століття. Джону Грему вдалося придумати перший хронограф, який дозволяв фіксувати час з точністю до 1/16 секунди. Майже сто років по тому французький винахідник Р'єссек удосконалив цей винахід. Механізм не тільки фіксував проміжки часу, але й міг їх записати за допомогою наповненої чорнилом голки. Врешті, 14 травня 1862 годинникар з Швейцарії Адольф Ніколь представив широкій публіці хронограф з різним набором функцій. Цей механізм міг вести відлік довільного проміжку часу з довільного моменту, а також фіксувати виміряний час і виробляти обнулення. Ці функції і по сьогоднішній день вважаються основними у всіх сучасних хронографах, а годинникові механізми з маленької Швейцарії вважаються кращими в світі.

1871. Народився Василь Стефаник, письменник, майстер експресіоністичної новели.

Ілюстрація з сайту school.xvatit.com

На перші роки ХХ століття твори Стефаника були вже відомі в перекладах польською, німецькою, російською, італійською та іншими мовами. На відкритті пам'ятника І. Котляревському у Полтаві Стефаника письменники Леся Українка, О. Пчілка, М. Коцюбинський, М. Старицький, Г. Хоткевич та інші зустрічали як одного з видатних діячів української літератури.

1920. Народилася Ярослава Стецько, українська політична діячка, співорганізатор Червоного Хреста УПА, жіночої мережі і юнацтва ОУН.

Ярослава і Ярослав Стецьки

Фото з сайту img.istpravda.com.ua

Ярослава Стецько була членом ЦК Антибільшовицького блоку народів (АБН), президентом АБН, головним редактором ABN-Correspondence (з 1948), різних видань АБН, організатором конференцій АБН й учасником міжнародних антикомуністичних конгресів, співорганізатором Європейської Ради Свободи. 

1948. Прем'єр-міністр Ізраїлю Давид Бен-Гуріон публічно виголосив Декларацію Незалежності в Тель-Авіві.

1955. У Варшаві підписано договір про дружбу, співробітництво й взаємну допомогу між соціалістичними країнами та створено об'єднане командування збройними силами (Організація Варшавського договору, відома також як ОВД).

Карта з сайту upload.wikimedia.org

Договір підписали Албанія, Болгарія, Угорщина, НДР, Польща, Румунія, СРСР та Чехословаччина. 

У зв'язку з перетвореннями в СРСР та інших країнах Центральної та Східної Європи в лютому 1991 року держави-учасники ОВД скасували її військові структури, а 1 липня 1991 року в Празі підписали Протокол про повне припинення дії Договору.

1975. Київське «Динамо» вперше завоювало футбольний Кубок Кубків.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар