14 листопада - Україна Incognita

14 листопада

1380. Королем Франції став 12-річний Карл VI, пізніше прозваний Безумним.

Карл VI Безумний. Король Франції

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1762. Народився Карагеоргій (Георгій Петрович), керівник Першого сербського повстання проти Османського ярма (1804-1813 рр.), засновник сербської династії Карагеоргійовичів. Убитий за наказом конкурента – ватажка наступного антитурецького повстання Мілоша Обреновича.

Георгій Петрович Карагеоргій

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1770. Шотландський дослідник Джеймс Брюс виявив витік Блакитного Нілу на північному заході Ефіопії – початок річки Ніл.

Джеймс Брюс

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1831. Помер Георг Гегель, німецький філософ, один із творців класичної німецької філософії та філософії романтизму («Феноменологія духу», «Наука логіки», «Основи філософії права»).

Геґель. Портрет кисті Шлезінґера

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1860. Пекінський трактат між Росією і Китаєм: до Росії приєднано Уссурійській край.

1877. Народився Дмитро Антонович, український громадсько-політичний і державний діяч, один із засновників Революційної української партії, був також членом УСДРП. 

Дмитро Антонович

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Міністр морських справ Центральної Ради, міністр мистецтва часів Директорії; у 1918 р. – головний консул Української держави у Швеції, у 1919 р. - голова дипломатичної місії УНР у Римі. Надалі – на еміграції. Один із засновників, а тривалий час – ректор Українського вільного університету у Відні й Празі; історик мистецтва. Син історика Володимира Антоновича.

1889. Одна з піонерок жіночої журналістики американка Неллі Блай (Елізабет Кохран) почала подорож, аби об'їхати навколо світу швидше ніж за 80 днів. Мандрівка буде успішною – представниця газети «Нью-Йорк ворлд» повернеться через 72 дні, подолавши 24 900 миль (через Англію, Францію, Бріндізі, Суец, Цейлон, Гонконг і Японію).

1889. Народився Джавахарлал Неру, визначний індійський громадський і політичний діяч, один із лідерів лівого крила національно-визвольного руху, голова Індійського національного конгресу з 1927 р. 

Джавахарлал Неру, 1-й прем'єр-міністр Індії

Фото з сайта ru.wikipedia.org

Став першим прем’єр-міністром Індії після здобуття країною незалежності, перебував на посаді з 1947 р. до смерті в 1964. (паралельно – міністр закордонних справ); зібрав у складі Індії всі князівства та анклави, що належали західним державам. З його ініціативи Індія стала світською демократичною державою.

1908. Альберт Айнштайн представив квантову теорію світла.

Альберт Айнштайн

Фото з сайта eggs.com.ua

1910. У Норфолку (США) перший аероплан злетів із палуби крейсера.

1918. Намагаючись зберегти владу, гетьман Павло Скоропадський проголосив федерацію Української держави з майбутньою небільшовицькою Росією, що стало приводом до антигетьманського повстання. 

Готель "Ермітаж" у Вінниці, де у 1919 році перебувала Директорія УНР

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Голова гетьманського уряду Федір Лизогуб через такий крок Скоропадського склав повноваження. Уранці цього дня на засіданні Українського національного союзу для керівництва повстанням проти гетьмана проголошено Директорію - тимчасовий революційній орган, після перемоги - верховний державний орган УНР. Директорія сформована у складі п'яти членів - представників різних політичних напрямів: від українських есдеків були Винниченко (голова), Петлюра та Макаренко; від українських есерів - Швець; від соціалістів-самостійніків – Андрієвський.

1918. З ініціативи провідних українських вчених декретом гетьмана Павла Скоропадського засновано Українську Академію наук та визначено її офіційний статус. 

Володимир Вернадський, перший президент УАН

Фото з сайта www.vlc.net.ua

Першими дійсними членами УАН затверджені: по відділу історично-філологічних наук - Д. Багалій, А. Кримський, М. Петров, С. Смаль-Стоцький; по відділу фізично-математичних наук - В. Вернадський, С. Тимошенко, М. Кащенко , П. Тутковський; по відділу соціальних наук - М. Туган-Барановський, Ф. Тарановський, В. Косинський, О. Левицький.

1918. Відкриття Тимчасових національних зборів Чехословаччини. Томаш Масарик обраний президентом Чехословаччини (заочно, перебуваючи в США).

Томаш Гарріг Масарик

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1920. Уряд Української Народної Республіки у зв'язку зі складним становищем на фронті змушений залишити Кам'янець-Подільський.

1922. Сейм Латвійської Республіки обрав  Яніса Чаксте першим президентом Латвії.

Яніс Чаксте

Фото з сайта www.peoples.ru

1927. Народився Василь Макух, український правозахисник. 

Василь Макух

Ілюстрація з сайта www.rcp.org.ua

Загинув 6 листопада 1968 р., вчинивши на Хрещатику самоспалення на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України і політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини. Перед тим із 1944 р. воював в УПА, був ув’язнений, карався на засланні.

1936. Німеччина відмовилася виконувати статті Версальського договору про інтернаціоналізацію її територіальних вод.

1939. Верховна Рада УРСР на позачерговій 3-й сесії одностайно затвердила закон про возз'єднання Західної України з УРСР. Перед цим відповідний закон ухвалила V позачергова сесія Верховної Ради СРСР. 

Трудящі західноукраїнських земель переважно позитивно зустріли радянські війська, сподіваючись возз’єднання з українським народом Східної України, мріючи про єдину Україну

Фото з сайта www.golos.com.ua

Відтак у складі УРСР з'явилося шість нових областей - Волинська, Дрогобицька (у 1959 р. об'єдналася зі Львівською), Львівська, Рівненська, Станіславська (Івано-Франківська) та Тернопільська.

1944. Генерала Андрія Власова, який перейшов на бік гітлерівців, у Празі обрано головою Комітету визволення народів Росії. Він проголосив маніфест комітету із закликом до боротьби зі Сталіним і комунізмом.

 

1954. Перший президент Єгипту Мохаммед Нагіб усунутий з посади за рішенням Ради революційного керівництва (зокрема, Гамаль Абдель Насер висунув йому звинувачення в диктаторських амбіціях).

Мохаммед Нагіб (справа)

Фото з сайта ambassadors.net

1982. У Польщі звільнено з ув'язнення лідера «Солідарності» Леха Валенсу.

1985. Полковник зовнішньої розвідки КДБ Олег Гордієвський - найбільш високопоставлений співробітник радянських органів, котрий співпрацював із британською розвідкою, - заочно засуджений в СРСР до смертної кари з конфіскацією майна.

Олег Гордієвський

Фото з сайта nctv.in.ua

1989. Декларація Верховної Ради СРСР про репресовані народи.

 

1999. Помер Зиновій Книш, український політичний і громадський діяч, журналіст, історик. 

Фото з сайта uk.wikipedia.org

З 1924 р. – член УВО, за участь у бойовій референтурі був двічі арештований і засуджений поляками до тривалих термінів ув'язнення. Після розколу ОУН – на боці Андрія Мельника. Від 1940 р. — член проводу і секретаріату ПУН (Краків), брав безпосередню участь в організації похідних груп ОУН. У 1941—1942 рр. — секретар дирекції «Народної торгівлі» (Львів), посадник повітів у Калуші (1942), Золочеві (1943—1944). Від 1944 р. — на еміграції. Був провідником ОУН у Західній Європі. У Канаді обіймав посади першого заступника голови ПУН і генерального судді ОУН.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар