14 квітня - Україна Incognita

14 квітня

1527. Народився Абрахам Ортеліус, фламандський картограф, видавець першого атласу.

Ілюстрація з сайту people.su

Абрахам Ортеліус склав перший у світі географічний атлас, що складається з 53 карт великого формату з докладними пояснювальними географічними текстами. Атлас був надрукований в Антверпені 20 травня 1570 і мав назву Theatrum Orbis Terrarum (від лат. – видовище кулі земної).

Ілюстрація з сайту perunica.ru

Цей атлас зіграв виняткову роль у розвитку картографії. Абрахаму Ортеліусу також належить перша деталізована карта Тихого океану.

1687.  Англійський король Яків II урівняв у правах католиків і протестантів.

1759. Помер Ґеорґ Фредерік Гендель, німецько-англійський композитор.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

1768.  Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків – Коліївщина.

Максим Залізняк

Ілюстрація з сайту wikimedia.org.jpg

Термін «коліївщина» був вимудруваний не самими повстанцями, а уніатськими священиками, які перетворили польське слово «жезл» («різня») на український еквівалент «коліївщина» (від «колоти» списом чи ножем). 

Іван Гонта 

Ілюстрація з сайту haidamaka.org.ua

Було кілька приводів для початку повстання 1768 року були, а саме: релігійні утиски (на відміну від католиків, православні кваліфікувались як єретики), політичні (селянин-кріпак вважався нижчою порівняно з поміщиком істотою), економічні (кріпак повинен був працювати на пана шість днів на тиждень та ще й платив усякі побори), національні (українці вважалися гіршою нацією).

1852. При Університеті святого Володимира засновано Київський центральний архів давніх актів (Історичний архів України в Києві).

Ілюстрація з сайту vkurse.ua

В архіві сконцентровано документи, що висвітлюють історію України періоду її входження до складу Литви і Польщі (з ХІV до кінця ХVІІІ століття), Росії (з першої половини ХVІІ століття до Лютневої революції 1917 року в Росії). Тут є також фонди установ Гетьманщини (друга половина ХVІІ століття –  остання чверть ХVІІІ століття).

Найдавнішою пам'яткою архіву є Євангеліє грецькою мовою на пергамені ХІІІ століття, а найстарішим документом - грамота руського старости Отто з Пільче 1369 року.

1863. У Петербурзі відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».

Ілюстрація з сайту religion.in.ua

Це перший твір такого жанру на лібрето українською мовою. Ідея створення української опери сформувалася у Семена Гулака-Артемовського у зв’язку з новими завданнями, що висунуло їх українське мистецтво в ці роки. Опера відображала загальне прагнення до створення національної культури на народній основі. Кристалізації цього задуму сприяли зв’язки композитора з передовими петербурзькими українськими гуртками й особливо довголітня дружба з Тарасом Шевченком та істориком Миколою Костомаровим. Сам Гулак-Артемовський на цей час вже мав досвід виступу в оперних спектаклях як вокаліст і був автором водевілів «Українське весілля» та «Ніч напередодні Іванового дня», де він є, як і в «Запорожці за Дунаєм», був автором слів та музики.

1865. У вашингтонському театрі актор Джон Бут смертельно поранив американського президента Авраама Лінкольна.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

14 квітня Лінкольн у театрі дивився п'єсу «Наш американський кузен» без свого охоронця Ворда Лемона. Президент займав державну ложу. Бут підкрався ззаду і дочекався найсмішнішої, на його думку, репліки в п'єсі, сподіваючись, що регіт заглушить звук пострілу. Коли люди засміялись Бут застрибнув до ложі і майже впритул вистрілив у голову президенту. Бут вистибнув на сцену й вигукнув «Sic semper tyrannis!» (латиною: Отак завжди з тиранами!). 

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Йому вдалося втекти, незважаючи на те, що він зламав ногу, зіскакуючи з ложі. Його упіймали через 12 днів у Вірджинії, поранивши при захопленні. Незабаром він помер від ран.

1912. Затонув «Титанік».

Фото з сайту sunhome.ru

Найбільше пасажирське судно світу класу Олімпік на час своєї побудови. «Титанік» належав англійській компанії White Star Line. Під час першого рейсу 14 квітня 1912 лайнер зіткнувся з айсбергом в Атлантичному океані та затонув. У цій аварії загинуло 1 517 чоловік. Історія Титаніка стала легендарною завдяки, зокрема, кільком художнім фільмам, знятим за мотивами цієї трагедії.

Фото з сайту padik.ru

14 квітня 1912 - в неділю у день аварії було отримано декілька повідомлень про лід і айсберги біля узбережжя Північної Америки. І багато з них були набагато південніше, якраз на шляху транспортних мереж. Ще в п'ятницю і суботу надходили телеграми з попередженнями від інших кораблів, які спостерігали айсберги на своєму шляху. Перше повідомлення про них в неділю було отримано о 13:40 і передано капітану Сміту, який замість того, щоб вивісити його на капітанському містку передав Брюсу Ісмею і повернув його тільки значно пізніше. Під впливом цього повідомлення і ще двох телеграм пізніше капітан Сміт змінив курс Титаніка відхиливши його на 16 кілометрів південніше від звичайного маршруту. Інша телеграма, від німецького судна «Америка», надійшла о 13:45. Однак і вона так і не потрапила на капітанський місток.

Фото з сайту rewalls.com

«Титанік» продовжував просуватися вперед на великій швидкості - 22,5 вузлів (41,6 км/год). Дієвих заходів щодо айсбергів не було вжито і впевненість в технологічних нововведеннях лайнера давала капітанові і команді надію, що лихо можна буде обминути...

1930.  На екрани вийшов фільм режисера Олександра Довженка «Земля»

Фільм 1930 року є прикладом можливості створення геніального шедевру навіть, а можливо, і завдяки існуванню жорсткої цензури у СРСР. 

Характерною для цієї роботи режисера є усвідомлення України як земного раю. Самі зйомки розпочинаються не із опису головних героїв, а із нагадування про багатство нашої землі: яблука у садах, жито, соняшник у полі. 

Ілюстрація з сайту greatest.com.ua

Керівництво «Українфільму» визнало, що «Земля» відповідає за своєю ідеологічною орієнтацією лінії партії та заходам, вжитим для земельної реорганізації у сільському господарстві. Але деякі критики почали звинувачувати Довженка у нехтуванні висвітленням класової боротьби, пантеїзмі та біологізмі, у захисті куркулів та оспівуванні журби за минулим. 

Після офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року «Земля» виходить на київські екрани, а вже 17-го числа фільм з показу знімають. Офіційна причина - натуралізм та замах на звичаї.

1943. У системі Наркомату оборони СРСР створене Головне управління контррозвідки «Смерть шпигунам» («СМЕРШ»);

1978. У Тбілісі пройшла масова демонстрація з вимогою визнання грузинської мови офіційною.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар