14 грудня - Україна Incognita

14 грудня

1287. Внаслідок потужної повені (отримала назву «повінь святої Луції», оскільки відбулася в день цієї святої) у Нідерландах загинуло майже 50 тисяч людей і утворилася затока Зейдер Зі, яка відкрила Амстердаму вихід до Північного моря.

1542. Принцеса Марія Стюарт стала королевою Марією І Шотландською.

Марія Стюарт половину життя провела на троні, а іншу половину - в ув'язненні

Ілюстрація з сайта www.liveinternet.ru

1546. Народився Тихо Браге, данський астроном, астролог і алхімік. Першим у Європі почав проводити систематичні й високоточні астрономічні спостереження, які допомогли Кеплеру відкрити закони руху планет.

Ілюстрація з сайта www.nada.kth.se

1583. Помер Іван Федорович (Федоров), діяч східнослов'янської культури, перший відомий на ім'я український друкар і гравер. 

Пам'ятник Івану Федорову у Львові

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Бакалавр Ягеллонського університету в Кракові, був дияконом однієї з церков московського кремля. Заснував друкарні в Москві й Острозі, працював також у Львові й Литві. 1 березня 1564 р. випустив «Апостол» - першу точно датовану московську друковану книгу. Його «Азбука» стала першим друкованим східнослов'янським підручником, «Хронологія» - першим календарем, а Острозька Біблія - першим повним слов'янським виданням Біблії. Народився близько 1510 р.

1654. Народився Данило Апостол, український військовий і державний діяч, миргородський полковник у 1683-1687 і 1693-1727 рр., гетьман Лівобережної України у 1727-1734 рр. (останній загальнообраний). Відзначився під час Азовських походів; у 1696 р. разом із гадяцьким полковником Боруховичем розбив на річці Ворсклі війська кримського хана та гетьмана ханської України Петрика. 

Здобував фортеці Кизикермен та Очаків. Данило Апостол був прихильником незалежницької політики гетьмана Івана Мазепи та одним з активних учасників вироблення положень українсько-шведського союзу. 25 жовтня 1708 р. разом з українськими полками приєднався до шведської армії. Проте в листопаді, проаналізувавши причини перших воєнних невдач шведських військ в Україні, перейшов на бік Петра I. За Апостолом було залишено титул миргородського полковника та всі його маєтки. У 1711 р. брав участь у Прутському поході як наказний гетьман українського війська. У 1722 р. на чолі козацьких частин (10 тисяч бійців) у складі російської армії воював проти Персії. Ставши одним із найближчих співробітників наказного гетьмана Павла Полуботка, разом зі значною частиною генеральної старшини виступав проти обмеження державних прав України Малоросійською колегією. Став ініціатором вироблення Коломацьких петицій 1723 р. Був ув'язнений до Петропавловської фортеці у Петербурзі і звільнений на початку 1725 р. Влітку 1727 р. уряд Петра II, зважаючи на зростаючу напруженість російсько-турецьких відносин і підготовку до нової війни, прагнув залучити на свій бік козацьку старшину. Цар ліквідував першу Малоросійську колегію і дозволив обрати нового гетьмана. 1 жовтня 1727 р. на генеральній раді у Глухові Апостола обрали гетьманом. Згодом він їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654 р. У відповідь російський уряд видав так звані «Решительні пункти» 1728 р., які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України. По смерті гетьманового правнука рід Апостолів по чоловічій лінії перерветься. Тоді Іван - син внучки Данила Апостола, котра була у шлюбі з генерал-майором Мурайовим, стане називатися Муравйовим-Апостолом.

1798. Американець Девід Вілкінсон із Род-Айленда запатентував машину з виробництва болтів і гайок.

1799. Помер Джордж Вашингтон, американський державний і військовий діяч, батько-засновник США, учасник війни за незалежність, творець американського інституту президентства. 

Ілюстрація з сайта prousa.ru

Перший президент Сполучених Штатів у 1789-1797 рр. У 1758-1774 рр. Вашингтон обирався в законодавчі збори Вірджинії, де боровся з метрополією за права колоній, засуджуючи насильницькі дії. Був одним з делегатів Першого континентального конгресу. Після збройних зіткнень із Великою Британією відмовився від спроб примирення й був одностайно обраний головнокомандувачем Континентальної армії. Реорганізував війська, керував їх діями від облоги Бостона у 1776 р. до капітуляції англійських військ біля Йорктауна в 1781 р. Будучи главою держави, сприяв зміцненню Союзу, втіленню в життя принципів конституції Сполучених Штатів. Займався формуванням центральних органів влади і системи управління, заохочував розвиток економіки. У 1794 р. придушив перше в історії США повстання проти державної влади. У зовнішній політиці уникав втручання у справи європейських держав. Відмовився балотуватися на президентську посаду на третій термін. На його честь названа столиця США.

1840. Народився Михайло Старицький, український письменник (поет, драматург, прозаїк), визначний театральний і культурний діяч. Старицький записував народні пісні, які потім видавав в обробці Миколи Лисенка, писав лібрето до Лисенкових опер («Гаркуша», «Чорноморці», «Різдвяна ніч», «Тарас Бульба», «Утоплена»). Очолював театральну трупу, переробляв п'єси інших авторів та інсценував прозові твори - «Різдвяна ніч», «Утоплена», «Сорочинський ярмарок», «Тарас Бульба», «Циганка Аза», «Чорноморці», «За двома зайцями» та ін. Одночасно писав оригінальні поезії, друкуючі їх у галицьких періодичних виданнях.

Ілюстрація з сайта primetour.ua

1900. Опубліковане дослідження Макса Планка з квантової механіки.

Макс Планк

Фото з сайта lgroutes.com

1903. У Кіті Хоук, штат Північна Кароліна, брати Райт зробили першу спробу піднятися в повітря на сконструйованому ними літаку. Однак конструкція впала ще на злеті.

Аероплан братів Райт

Ілюстрація з сайта bse.sci-lib.com

1911. Експедиція норвежця Руаля Амундсена у складі шести осіб і 16 собак уперше в історії людства досягла Південного полюса.

Руаль Амундсен

Фото з сайта korabley.net

1917. Терські козаки проголосили створення Терсько-Дагестанського уряду.

1918. Гетьман Павло Скоропадський зрікся влади на користь Директорії УНР.

Гетьман Павло Петрович Скоропадський

Фото з сайта www.kupchyk.lviv.ua

1938. Помер Микола Аркас, український військовий діяч, командир полку дієвої армії Української Народної Республіки. 

Фото з сайта www.ua.dev.cawas.com

На чолі Полтавської партизанської кінної сотні в лютому 1918 р. у складі Запорізької бригади військ Центральної Ради брав участь у боях під Києвом проти більшовиків. У квітні 1918 р. сотня була реорганізована в Окремий сердюцький кінний дивізіон Армії УНР. Під час гетьманського перевороту наприкінці квітня 1918 р. Микола Аркас на чолі дивізіону одним із перших підтримав Павла Скоропадського, залишався командиром дивізіону. Згодом – знову в Армії УНР. З серпня 1919 р. - командир 2-го кінного полку ім. Максима Залізняка дієвої армії УНР. У грудні не пішов у Перший зимовий похід та разом із полком приєднався до Української Галицької армії, яка на той час перебувала у союзі зі збройними силами Півдня Росії. Відтак наказом по дієвій армії УНР був оголошений зрадником. З 1920 р. жив на еміграції у Станіславові, Коломиї, працював актором та режисером. З 1926 р. - актор і режисер Російського театру в Ужгороді. З 1929 р. – директор.

1943. Постановою політбюро ЦК ВКП(б) затверджено Державний гімн СРСР («сталінський»).

Фото з сайта hai-nyzhnyk.in.ua/

1947. Ухвалена постанова Ради міністрів СРСР і ЦК ВКП (б) «Про проведення грошової реформи і скасування карток на продовольчі та промислові товари».

1989. На президентських виборах у Чилі перемогу здобув представник лівоцентристського блоку, лідер Християнсько-демократичної партії Патрісіо Ейлвін. Він змінив на посту глави держави диктатора Аугусто Піночета.

Патрісіо Ейлвін

Фото з сайта www.calendar.am

1989. Помер Андрій Сахаров, фізик і громадський діяч, лауреат Нобелівської премії миру 1975 р., академік. Співтворець водневої бомби, активний борець за права людини. Після повернення із заслання – народний депутат СРСР.

Фото з сайта bozhyvu.com

2004. У Франції біля містечка Мійо над долиною ріки Тарн відкрився підвісний міст, який вважається найвищою у світі такою конструкцією. Висота однієї з його несучих опор становить 343 м, а полотно мосту від долини в найвищій точці відділяють 270 м. При загальній довжині мосту в 2460 м найдовший його проліт тягнеться на 342 м.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар