14 березня - Україна Incognita

14 березня

1681. Народився Георг Телеман, німецький композитор, органіст, капельмейстер.

 

Автор понад 40 опер, 44 циклів пассіонів, 52 церковних служб, близько 600 увертюр, 170 концертів для різних інструментів.

1804. Народився Йоганн Штраус (1804-1849), австрійський композитор, скрипаль, диригент, “батько вальсу”.

Ілюстрація з сайту 2.s.cdn.semplicewebsites.com

Троє синів Штрауса (Йоганн, Жозеф і Едуард) також стали відомими музикантами.

Спадок композитора складає 251 твори (з них 152 вальси). Вони були збережені його сином Йоганном Штраусом-молодшим і видані у 1889 р. в Лейпцизі.

1820. Народився Віктор Еммануїл ІІ, перший король об'єднаної Італії (1861-1878), король Сардинського королівства (1849-1861), представник Савойської династії.

 

У березні 1861 р. Віктор Еммануїл був проголошений королем Італії.

Для повного возз’єднання країни залишалося відібрати в Австрії Венецію і Папську область з Римом. Король сподівався зробити це з допомогою Пруссії й уклав з нею в 1866 р. військовий союз. 1870 р. заволодів Римом і Папською державою. З 1871 року Рим став столицею Італії замість Турину.

1854. Народився Пауль Ерліх, німецький фармаколог та мікробіолог, один із засновників імунології та хіміотерапії.

 

Ерліх передбачив автоімунітет і назвав його "horror autotoxicus". 

Ілюстрація з сайту img0.liveinternet.ru

У 1890–1895 Ерліх працював в Інституті інфекційних хвороб у Берліні. Розробив метод визначення активності антитоксичних сироваток і вивчення взаємодії "антиген – антитіло" in vitro. Створив теорію "бічних ланцюгів", що зіграла велику роль у розвитку імунології.

Лауреат Нобелівської премії 1908 з фізіології та медицині за роботи з імунології (разом з І. І. Мечниковим)

1872. Народився Олекса Новаківський, український живописець і педагог.

Автопортрет з дружиною. 1910. Картон, олія (з сайту storinka-m.kiev.ua)

Квіти. Полотно, олія. 1931 р. (з сайту storinka-m.kiev.ua)

З 1913 р. жив у Львові. У 1920-х роках очолював факультет мистецтва Львівського українського університету, 1923-го заснував у Львові художню школу, що стала осередком малярської культури в Західній Україні і в якій навчалася ціла плеяда відомих митців, зокрема Роман Сельський та Григорій Смольський.

1879. Народився Альберт Ейнштейн, видатний фізик, автор теорії відносності.

Фото з сайту img1.liveinternet.ru

Автор основоположних праць з квантової теорії: ввів поняття фотона, встановив закони фотоефекту, основний закон фотохімії (закон Ейнштейна), передбачив вимушене випромінювання. Розвинув статистичну теорію броунівського руху, заклавши основи теорії флуктуацій, створив квантову статистику Бозе-Ейнштейна. З 1933 р. працював над проблемами космології і єдиної теорії поля.

 

У 1940 р. підписав лист президентові США про небезпеку створення ядерної зброї в Німеччині. 

На честь Ейнштейна названі: ейнштейн - одиниця енергії, вживана у фотохімії, хімічний елемент ейнштейній (№ 99 в періодичної системи елементів Менделєєва), астероїд 2001 Ейнштейн; кратер на Місяці, Квазар Хрест Ейнштейна, Центр медицини ім. Альберта Ейнштейна в Філадельфії; присуджується Міжнародна золота медаль ЮНЕСКО імені Альберта Ейнштейна; Медаль Альберта Ейнштейна, Премія Альберта Ейнштейна, що присуджується Світовою Культурною Радою тощо.

1883. Помер Карл Маркс, німецький філософ, соціолог, економіст. Автор "Капіталу", "Маніфесту Комуністичної партії", наукових праць з філософії, політичної економії, соціології, історії, естетики.

 

 

Маркс разом із Фрідріхом Енгельсом створив цілісну та послідовну матеріалістичну систему поглядів на світ, історію людства та розвиток суспільства. Теоретичні вчення, марксизм, сформували основу комуністичного і соціалістичного руху. 

Пам'ятник К. Марксу та Ф. Енгельсу в Берліні

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1891. У Львові народився Амвросій Бучма, український актор і режисер.

Фото з сайту kino-teatr.ru

У 1922-1926 рр. грав у харківському театрі "Березіль"; виконував ролі в українському і світовому репертуарах.

Як режисер відомий виставами: "Загибель Надії“ Г. Гейєрманса (1920), "Північні велетні“ Г. Ібсена, "Мірандоліна" К. Гольдоні (обидві - 1921), "Хазяїн" І. Карпенка-Карого (1939), "Назар Cтодоля" Т. Шевченка (1942), "Наталка Полтавка" М. Лисенка (1954) та ін. Активно працював як кінорежисер (фільм "Земля" за повістю О. Кобилянської, 1954, та ін.).

1930. Англійська школярка з Оксфорда Венеція Берні, запропонувала ім'я "Плутон" для відкритої 18 лютого 1930 р.  планети. При голосуванні 24 березня в обсерваторії Лоуелла, в якій планета була відкрита, це ім'я отримало всі голоси. 1 травня 1930 ім'я планети Плутон було офіційно затверджене та оприлюднене.  

1932. Помер Джордж Істмен, американський винахідник і бізнесмен, засновник  компанії Eastman Kodak - виробник фотототехніки та кінотоварів.

1933. У записці Наркомзему УСРР до ЦК КП(б)У про масову смертність на Київщині зазначено, що голодом охоплено 32-34 райони, в 16 зафіксовано 123 випадки людоїдства і трупоїдства. По Києву підібрано трупів: за січень - 400, лютий - 518, за 10 днів березня - 249. Батьки залишають на вулицях дітей - щодня по 100 малюків.

1958. У Києві, в інституті математики АН УРСР розроблена універсальна електронно-обчислювальна машина “Київ”.

 

У 1960 р. за допомогою ЕОМ "Київ" вперше були проведені експерименти з дистанційного управління технологічними процесами (в конвектроному цеху тоді Дніпродзержинського металургійного комбінату, відстань від якого до місця розташування машини перевищувала 500 км.).

Також на цій машині була реалізована одна з перших систем управління базами даних реляційного типу "Автодиректор".

1984. Помер Ауреліо Печчеї, італійський економіст, менеджер, засновник і президент Римського клубу для дослідження глобальних моделей розвитку людства.

Фото з сайту blogs.estadao.com.br

А. Печчеї - автор книг і документів з глобальної проблематики і концепції сталого розвитку.

1992. Кабінет міністрів України прийняв постанову "Про фонд депортованих народів Криму". Постанова спрямовувалась на реалізацію державної політики щодо здійснення невідкладних заходів для усунення деформацій і спотворень у сфері національної політики, допущених у 40-х роках, сприяння розв'язанню проблем повернення депортованих народів Криму на свою історичну Батьківщину. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар