13 жовтня - Україна Incognita

13 жовтня

1307. За наказом короля Філіпа IV Красивого були одночасно арештовані всі французькі тамплієри. З цієї дати походить забобон про п'ятницю, 13.

Ілюстрація з сайту  vokrugsveta.ru

Заарештовано всіх французьких тамплієрів, їх звинувачено в численних єресях, та катовано французькою владою (номінально — Інквізицією), доки вони не „зізналися”. Це звільнило Філіпа від зобов’язання сплатити величезні кошти, які він позичав у ордена та виправдало розграбування орденського майна. І хоча всі землі тамплієрів переходили до ордену госпітальєрів, Філіпові вдалося заволодіти великою частиною земель ордена у Франції. Влада деяких інших європейських країн також переслідувала орден у судовому порядку, намагаючись зменшити кількість церковних володінь. 1314 року трьох лідерів тамплієрів, включаючи Великого Магістра Жака де Молея, було спалено живцем французькою владою після того, як вони публічно відмовилися визнавати будь-яку провину. Тамплієрів, що ще залишалися в Європі, заарештовували та судили за папським наказом (проте, майже нікого не було засуджено).

1675. Голландський фізик Хрістіан Гюйгенс запатентував кишеньковий годинник.

Портрет із сайту  wikimedia.org

Серед інших досягнень Гюйгенса -

- Відкрив теоретичним шляхом сплюснутості Землі біля полюсів, і також пояснення впливу відцентрової сили на напрям сили тяжіння й довжину секундного маятника на різних широтах.

- Вирішив питання про зіткнення пружних тіл, одночасно з Валлісом і Реном.

- Винайшов один із розв'язків питання про рівноважну форму важкого однорідного ланцюга: (ланцюгова лінія).

- Винайшов годинникову спіраль, що замінює маятник, вкрай важливий для навігації; перший годинник зі спіраллю був сконструйований у Парижі годинниковим майстром Тюре в 1674.

- Перший закликав вибрати всесвітню природну міру довжини, для якої запропонував 1/3 довжини маятника з періодом коливань 1 секунда (це приблизно 8 см).

1825 — Максимилиан I (р. 1756), курфюрст Баварии (1799—1806 гг.), король Баварии 1806—1825 гг.), из династии Виттельсбахов.

Портрет із сайту  wikimedia.org

1860. У США зроблена перша фотографія з повітряної кулі.

1875. Відкрито Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича

Фото з сайту  incognita.day.kiev.ua

Заснований університет указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа, на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року з німецькою викладовою мовою та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур. Мав різні назви: імені Франца Йосифа у 1875-1918 pp., Universitatea Regele Carol I din Cernăuţi (1919-1940) і Чернівецький державний університет після 1940 року. 1989 року Чернівецькому університетові присвоєно ім'я Юрія Федьковича.

1884. Гринвіч затверджений як місце проходження нульового меридіана.

Фото з сайту  blogspot.com

Фото з сайту  blogspot.com

Фото з сайту  blogspot.com

1943. Італія оголосила війну Німеччині.

1925. Народилася Маргарет Тетчер, прем'єр-міністр Англії (1979—90).Фото з сайту  grandisplay.ru

Тетчер - єдина жінка-прем'єр в історії Великобританії. Вона доклала чимало зусиль для реформування британської економіки. За її керівництва було приватизовано багато державних компаній з метою підвищення ефективності їх діяльності.

Під час Фолклендського конфлікту з Аргентиною Тетчер проявила себе як рішучий політик і лідер держави, задіявши всі військові й дипломатичні можливості для відновлення суверенітету Великої Британії над островами. Рішучими діями, непохитним слідуванням обраному курсу (незважаючи на жорстку критику), Тетчер заслужила прізвисько «залізна леді». У листопаді 1990 року вона залишила пост лідера партії і посаду прем'єр-міністра.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар