13 травня - Україна Incognita

13 травня

1849. Народився Панас Мирний, український письменник.

Ілюстрація з сайту ukrcenter.com

Справжнє ім'я письменника - Панас Якович Рудченко. Його літературні інтереси тісно поєднувалися з громадською діяльністю. Ще за молодих років він був пов'язаний з революційним визвольним рухом, а з 1875 року брав участь у нелегальній роботі революційного гуртка «Унія», який був утворений у Полтаві.

Панас Мирний підтримував тісні контакти з багатьма діячами української культури - Лисенком, Старицьким, Карпенком-Карим, Кропивницьким, Коцюбинським, Лесею Українкою, Заньковецькою, Білиловським, Жарком.

1865. (За новим стилем) В Одесі відкрито один із найстаріших в Україні університетів - Новоросійський (сьогодні - Національний університет ім. Мечникова).

Сучасний вигляд

Ілюстрація з сайту www.nbuv.gov.ua

Його створено на базі Рішельєвського ліцею в Одесі, а ім'я Іллі Мечникова університету надано 1945 року.

На початку свого існування університет складався з трьох факультетів: історико-філологічного, юридичного та фізико-математичного.
Першим ректором ще до офіційного відкриття університету був призначений професор І. Д. Соколов. Протягом перших 25 років свого існування ІНУ мав 145 викладачів: професорів богослов'я, ординарних і екстраординарних професорів, доцентів, приват-доцентів, сторонніх викладачів і лекторів.

1882. Народився Жорж Брак, французький художник, графік, скульптор, один із засновників кубізму.

Його ранні роботи були виконані у стилі імпресіонізму, але згодом він перейняв стиль фовістів. Фовістами ж була група людей, до якої входили Анрі Матіс та Андре Дерен зокрема. Вони використовували яскраві кольори і вільні структурні форми для найбільш інтенсивної емоційної реакції.

У 1909-12 роках співпрацюючи з Пабло Пікассо, теоретично і на практиці обґрунтував новий напрямок мистецтва - кубізм, ставши одним із його співзасновників.

 

1916. Помер Шолом Алейхем (Рабинович Шолем Наумович), всесвітньо відомий єврейський письменник та драматург походженням з України (із Переяслава), один із основоположників літератури на ідиш. За твір “Тев`є-тевель” був названий єврейським Марком Твеном. 

Єврейські письменники, Одеса 1910. зліва на право: Менделе Мойхер-Сфорім, Шолом Алейхем, Бен-Амі, Хаїм-Нахман Бялік

Фото з сайту uk.wikipedia.org

1927. Засновано київський футбольний клуб «Динамо».

1930. Помер Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник, лауреат Нобелівської премії миру 1922 року.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Нобелівську премію дослідник отримав «за багаторічні зусилля з надання допомоги беззахисним».

Він також вчений (доктор зоології), засновник нової науки (фізичної океанографії), політичний і громадський діяч, гуманіст, філантроп... Іменем Нансена названі географічні та астрономічні об'єкти, в тому числі кратер на Північному полюсі Місяця.

1933. Помер Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист, один із основоположників післяреволюційної української прози.

 

Справжнє ім'я письменника -  Микола Григорович Фітільов. 

В 1920-ті роки повністю підтримує і впроваджує в життя політику «українізації». В своїх памфлетах виступав проти русифікаційного і «просвітянського» векторів розвитку української радянської культури під гаслами: «Геть від Москви!«, «Україна або Малоросія?», «Орієнтація на психологічну Європу».

Хвильовий - основоположник течії активного романтизму та пролетарської поезії. Автор поетичних збірок «Молодість» (1921), «Досвітні симфонії» (1922), збірок оповідань «Сині етюди» (1923), «Осінь» (1924), романів «Вальдшнепи», «Санаторійна зона», «Сентиментальна історія». Виступав за утвердження у новій пролетарській культурі високих естетичних ідеалів замість насадження масовості (лінія, яку проводили «Гарт» та спілка селянських письменників «Плуг»). Зініціював літературну дискусію 1925-28, під час якої висловив вимогу перед новою українською літературою перестати наслідувати Москву й орієнтуватися на «психологічну Європу». Його літературне гасло «Геть від Москви! Дайош Європу!» набрало політичного звучання.

1981. На площі Святого Петра у Ватикані поранено Папу Римського Івана Павла II.

Член турецького ультранаціоналістичного угруповання Мехмет Алі Аґджа на площі Святого Петра стріляв у Папу, важко поранивши його. Проте куля пройшла в кількох міліметрах від життєво важливих органів. Існує багато свідчень того, що за Аґджею стояли болгарські та радянські спецслужби.

1989. Близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінській площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.

2002. Помер Валерій Лобановський, український футбольний тренер.

Фото з сайту s0.tchkcdn.com

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар