13 листопада - Україна Incognita

13 листопада

1708. Російські війська князя Меншикова вирізали гетьманський Батурин.

Портрет А. Д. Меншикова. 1716-1720 рр.невідомий художник

Ілюстрація з сайта uk.wikipedia.org

1869. Народився Олександр Черняхівський, український громадський діяч, лікар-гістолог.

Олександр Черняхівський (у центрі) та його донька Вероніка (перша ліворуч) під час перебування в Німеччині. Приблизно 1925 рік

Організатор медичної секції Українського Наукового Товариства у Києві, перший голова Всеукраїнської Спілки лікарів, дійсний член НТШ у Львові, один із авторів «Російсько-українського словника» (Київ, 1920), активний творець української медичної термінології. Наукові праці на медичні теми публікував у збірниках природничо-лікарської секції НТШ, збірнику Київського університету, наукових журналах Києва, Москви, автор популярних брошур для народу.

1907. У Нормандії піднявся в повітря перший гелікоптер.

Поль Корню, бельгійський винахідник, автор першого гелікоптера

Фото з сайта whoyougle.ru

1918. Розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію — найвищий орган державної влади УНР.

Склад Директорії в другій половині 1919 р. Зліва направо: Андрій Макаренко, Федір Швець, Симон Петлюра

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1918. У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.

Євген Петрушевич, президент ЗУНР

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1923. Помер Іван Липа, український громадський діяч, письменник, лікар. Батько Юрія Липи.

Іван Липа

Ілюстрація з сайта shkola.ua

Один із засновників Братства Тарасівців. Після тринадцяти місяців ув'язнення ще три роки жив під наглядом поліції у Керчі. В 1897 р. закінчив навчання у Казані, працював лікарем на Херсонщині і в Полтаві. В 1902—1918 роках жив у Одесі, займався лікарською практикою. В 1904-05 роках побудував у м. Дальник лікарню для незаможних жителів. Брав активну участь в українському національно-визвольному русі. Організував видавництво «Одеська літературна спілка», з 1905 р. видавав альманах «Багаття» (разом з дружиною), часто друкувався в українських часописах «Діло», «Народ», «Правда», «Буковина», «Зоря», «Літературний Науковий Вісник», «Українська Хата» та інших. Тісно співпрацював з одеською «Просвітою» і Одеським Літературним Товариством. В 1917 р. призначений українським комісаром Одеси, заснував українське видавництво «Народній Стяг». Згодом переїхав до Києва. З 1919 належав до Української Партії Соціалістів-Самостійників, входив до складу її Центрального комітету. У період Української Народної Республіки — керуючий управлінням культури і віровизнання в уряді. Був членом Всеукраїнської Національної Ради та Ради Республіки. З серпня 1920 входив до складу комісії по підготовці Конституції УНР, деякий час був міністром охорони здоров'я в Уряді Української Народної Республіки в екзилі. З 1922 року жив у селищі Винники біля Львова, працював лікарем. Помер і похований у Винниках.

1943. Народився Мустафа Джемілєв, український політик, один із провідників кримськотатарського національного руху.

Мустафа Джемілєв, лідер Кримськотатарського Меджлісу

Із 1960-х років бере участь у кримськотатарському національному русі. Почав діяльність у 1961 році зі засновання відділу Союзу кримськотатарської молоді у Ташкенті, столиці Узбекистану. У 1969 р. став одним із засновників Ініціативної групи захисту прав людини в СРСР. Має 7 (за іншими даними, 6) судимостей, провів в ув’язненні загалом 15 років за „поширення поглядів, що паплюжать радянський лад”. Арешти в 1966, 1969, 1974, 1975, 1979, 1983 рр. 1975—1976 - провів 303-денне голодування в Омській тюрмі. 1983 - заснував і був редактором нелегального «Інформаційного бюлетеня ініціативної групи кримських татар ім. Муси Мамута». 1987—1989 — керівник Центральної ініціативної групи національного руху кримських татар. 1989 - зміг із родиною повернутися до Криму й мешкав у Бахчисараї. Із 1989 до 1991 рр. головував в новоствореній Організації кримськотатарського національного руху. У червні 1991 обраний головою Меджлісу кримськотатарського народу.

1943. Розпочалася Київська оборонна операція військ 1-го Українського фронту, внаслідок якої були зірвані плани німецьких війск знов оволодіти Києвом.

1945. У Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.

Шарль де Голль

Фото з сайта www.krugosvet.ru

1956. Бойкот міських автобусів в Монтгомері, штат Алабама, США, припинився після того, як Верховний суд оголосив антиконституційною сегрегацію в пасажирських автобусах.

1956. Запрацювала найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловграді.

Схема роботи мартена: A. Вдування газо-повітряної суміші B. Теплообмінник (нагрівання) C. Рідкийчавун D. Горн E. Теплообмінник (охолодження) F. Вихлоп згорілих газів

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1980. Американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна крупним планом.

Космічний зонд Вояджер 1

Фото з сайта uk.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар