13 квітня - Україна Incognita

13 квітня

1519. Народилась Катерина Медичі, королева Франції.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Франс Дюбуа. Зображення Варфоломіївської ночі

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

Була дружиною короля Франції Генріха II і однією з найвпливовіших осіб країни періоду війн між католиками і гугенотами. Походила з відомого італійського роду Медічі. ЇЇ вважають ініціатором Варфоломіївської ночі - різні протестантів-гугенотів католиками у ніч на 24 серпня 1572 р.

1570. Народився Гай Фокс, найвідоміший учасник Порохової змови - невдалої спроби англійських католиків підірвати будівлю парламенту з метою знищення короля Якова I, який почав репресії щодо католиків.

Ілюстрація з сайту en.wikipedia.org

Гай Фокс не був главою змови та ініціатором замаху на короля, однак саме йому доручили влаштувати підпал. Його арештували у ніч на 5 листопада 1605 року. Цим пояснюється той факт, що його ім'я стало символом всієї змови.

1743. Народився третій президент США Томас Джефферсон.

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

Джефферсон - учасник Першої американської революції, один із засновників США. Був головою комітету написання Декларації незалежності США.

1814. Німецький юрист і перекладач, 13-річний Карл Вітте у отримав ступінь доктора філософськких наук у Ґіссенському університеті.

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

До 10-річного віку Вітте вже володів п’ятьма мовами. У 1810 році він почав відвідувати Ґеттінгенський університет. Упродовж чотирьох років вивчав історичні, філологічні, математичні і філософські науки, а в 1813 році написав латинський трактат, на основі якого 13 квітня 1814 отримав у Ґіссенском університеті ступінь доктора філософії. Його ім'я занесли у список рекордів Ґіннеса. Історію виховання Вітте-старший виклав у двотомнику “Карл Вітте”. 

1870. Надруковано хартію про офіційне створення Метрополітен-музею у Нью-Йорку.

Ілюстрація з сайту ru.wikipedia.org

1928. У Києві відбулася прем’єра фільму “Звенигора” українського режисера Олександра Довженка.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

“Звенигора” – перша частина “української трилогії Довженка” (“Звенигора”, “Арсенал”, “Земля”). Незадовго після виходу на екрани фільм був з невідомої причини знятий з показу. У 1973 році за сприяння вдови режисера Юлії Солнцевої був відновлений.

1940. Радянська влада розпочала другий етап депортації із західних областей України, у результаті якого виселено майже 320 тис. осіб.

1945. Укладено японсько-радянський пакт про нейтралітет.

Ілюстрація з сайту en.wikipedia.org

Цей міжнародний договір про п'ятирічний нейтралітет, радянська сторона розірвала разом з оголошенням війни Японії вночі 8 серпня 1945 року.

1962. Відбувся перший виступ британської групи “Beatles” (у клубі “Star Club”).

1990. Радянський Союз офіційно визнав свою відповідальність за убивство в Катинському лісі (1940) кількох тисяч польських офіцерів (злочин, в якому раніше СРСР звинувачував нацистів).

Польські полонені

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Як свідчать виявлені в 1992 році документи, розстріли проводилися за рішенням особливої Трійки НКВС СРСР відповідно до постанови Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар