13 червня - Україна Incognita

13 червня

1373. Англія та Португалія підписали договір про співпрацю.

Мапа з сайту  migrant.org.ua

Упродовж усієї своєї історії Португалія завжди цінувала зв’язки із Англією. Країна користувалася боротьбою англійців та іспанців за світове правління і вигідно співпрацювала із Об’єднаним королівством. Підписаний у 1373 році договір між Португалією та Англією став основою для договору про оренду британцями військової бази на Азорських островах. Цей договір укладав Уінстон Черчель.

1625. Король Англії Карл I Стюарт взяв шлюб із Генрієттою Марією де Бурбон, дочкою Генріха IV, короля Франції.

Фото з сайту ljplus.ru

Карл І Стюарт був перший монархом в історії Європи, якого було засуджено до публічної страти. Він був королем без парламенту – 11 років Карл І керував країною без уряду, поповнивши бюджет Англії за рахунок відродження феодальних повинностей.

1831. Народився Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, який розробив теорію електромагнітного поля.

Фото з сайту  100v.com.ua

Джеймсу Маквелу пропонували викладати фізику і навіть стати ректором університету Сент-Ендрюс, але він відмовився і лише з часом очолив фізичну лабораторію при Кембриджі і став професором експериментальної фізики. Тоді ж учений почав викладати студентам курси електрики, тепла й магнетизму.

1874. Народився Марко Черемшина, український письменник і громадський діяч.

Фото з сайту  wikimedia.org

Марко Черемшина – один із найвидатніших українських письменників-новелістів ХХ століття. Його першим літературним редактором був Іван Франко. У 1899 році у львівському журналі «Літературно-науковий вісник» були надруковані оповідання Черемшини «Святий Николай у гарті» та «Хіба даруймо воду». Упродовж двох наступних років Марко Черемшина написав низку оповідань на тему гуцульського життя. У 1901 році вони вийшли у Чернівцях окремою книжкою під назвою «Карби».

1886. Помер Людвіг II, король Баварії у 1864-1886 рр.

Фото з сайту  lernseite.com

Правління Людвіга ІІ розпочалося із культурного розвитку Баварії. Король особисто був знайомий із Ріхардом Вагнером та фінансово підтримував постановку його драми «Кільце Нібелунгів». Останні роки життя монарха минули в усамітненні. Він мав багато боргів, тож будівництво деяких знаменитих банків Людвіга ІІ довелося зупинити, та деякі замки його колекції збереглися досі (замок Нойшванштайн, королівський будинок у Шахене, замок Ліндерхоф, замок Херенкімзе).

1895. У Франції відбулися перші у світі автомобільні перегони. Середня швидкість автомобілів на той час була 24 км/год.

1942. Президент США Франклін Рузвельт створив Управління стратегічних служб – майбутнє ЦРУ.

Фото з сайту  vokrugsveta.ru

1949. Університет Каліфорнії зобов’язав усіх викладачів та працівників дати антикомуністичну клятву.

1966. Ватикан скасував «Індекс заборонених книг», що діяв із 1557 року.

Фото з сайту  wikimedia.org

Індекс заборонених книг – список публікацій, які були заборонені Римо-Католицькою Церквою. Деякі видання списку містили також вказівки Церкви з приводу читання, продажу та цензури книг. Офіційною метою складання Індексу було відмежувати віру і моральність від посягань та богословських помилок. Книги, що пройшли цензуру, друкувалися з грифом Nihil obstat («ніяких перешкод») і Imprimatur («так буде надруковано») на титульному аркуші.

1983. У США почали продавати перший у світі мобільний телефон виробництва марки «Motorola».

Основні принципи роботи мобільних телефонів були відомі ще в 1946 році, але доступними громадськості вони стали майже через сорок років. Перший стільниковий телефон Motorolla DynaTAC 8000X, який поставили на серійне виробництво, важив близько 800 грамів і мав антену. Новинка коштувала 3995 доларів США, а без підзарядки телефон міг працювати близько години.

1997. Помер Іван Шовкопляс, український археолог.

Археологією Іван Шовкопляс захопився ще в дитинстві. Він провів не один десяток розкопок, мав також теоретичні здобутки – заслугою науковця є створення Археологічного музею Академії наук у Києві. Іван Шовкопляс також написав перший в Україні підручник з археології. За ним навчалося не одне покоління студентів-істориків.

2000. Сейм Литви прийняв закон про відшкодування Росією збитків, завданих радянською окупацією.

Фото з сайту  atomic-energy.ru

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар