13 березня - Україна Incognita

13 березня

1781. Англійський астроном Вільям Гершель відкрив Уран, сьому планету Сонячної системи.

Ілюстрація з сайту cft2.mirf.ru

1838. Народився Рафаелло Джованьйолі, італійський письменник.

Фото з сайту www.monterotondesi.info

Автор «Спартаку» (1874), яким відкрив цикл історичних романів з історії Римської імперії.

1861. Тараса Шевченка поховали на Смоленському кладовищі в Петербурзі.

Честахівський Г. М. Могила Шевченка на Смоленського кладовищі у Петербурзі. Олівець. Великодня субота 1861 р.

Ілюстрація з сайту lh3.googleusercontent.com

1911. Народився Лафайєтт Рон Хаббард, американський письменник, підприємець, воєнний моряк, мандрівник.

Фото з сайту i.dailymail.co.uk

Творець діанетики та сайєнтології, засновник Церкви сайєнтології.

1928. Мешканка Онтаріо (Канада) Елен Воллок стала першою жінкою, яка отримала ліцензію на керування літаком.

1932. Народився Тарас Гунчак, український історик, громадський діяч, професор і викладач Ратґерського університету (США). В еміграції з 1944 р.

Фото з сайту gdb.rferl.org

Автор праць, присвячених історії українських державницьких і визвольних змагань, розвиткові української політичної думки, репресіям і Голодомору в Україні.

Головний редактор часопису “Сучасність” (1984-1996).

Ілюстрація з сайту www.libr.dp.ua

Заснував Фонд руху допомоги Україні у США (Координаційний Комітет Допомоги Україні), курси з української мови, літератури, історії, журнал “Військо України”.

1938. Аншлюс Австрії (приєднання Австрії до Німеччини). Австрія оголошувалася однією із земель Німецької імперії і стала називатися "Остмарк".

Карта з сайту upload.wikimedia.org

У 1938 році Гітлер вирішив приступити до другого етапу реалізації своєї зовнішньополітичної програми: переділу кордонів з метою включення до складу Німеччини всіх населених німцями регіонів. Першою в списку була Австрія - батьківщина Гітлера.

У лютому 1938 р. канцлер Австрії Шушніг підписав з Німеччиною угоду, яка поставила Австрію під контроль Німеччини. 12 березня 1938 р. німецькі війська при підтримці австрійських нацистів окупували Австрію. Наступного дня було проголошено возз'єднання Австрії з німецькою імперією. 

 

Договір, підписаний у Відні 15 травня 1955 р., заборонив приєднання Австрії до Німеччини.

1960. У Станіславі (Івано-Франківськ) народився Юрій Андрухович, український поет, прозаїк, перекладач, есеїст.

Фото з сайту tisk.org.ua

1987 року разом з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем заснував поетичну групу «Бу-Ба-Бу».

Автор поетичних збірок: «Небо і площі» (1985), «Середмістя» (1989), «Екзотичні птахи і рослини» (1991), «Екзотичні птахи і рослини з додатком «Індія»: Колекція віршів» (1997), «Пісні для мертвого півня» (2004).

Автор циклу оповідань «Зліва, де серце» (1989), романів «Дванадцять обручів» (2003), «Таємниця. Замість роману» (2007), збірок есеїв – «Дезорієнтація на місцевості» (1999, 2006), «Моя Європа» (спільно із Анджеєм Стасюком) (2000, 2005, 2007), «Диявол ховається в сирі» (2006). 

1961. У Києві сталася Куренівська трагедія. Внаслідок прориву захисної греблі в районі Бабиного Яру було затоплено один із столичних мікрорайонів – Куренівку. Загинуло від півтори до трьох тисяч осіб (за оцінками різних експертів).

Фото з сайту img.istpravda.com.ua

Була затоплена частина території, прилеглої до вулиці ім. Фрунзе в районі трамвайного парку ім. Красіна. 

Прорив греблі стався о 6 год. 45 хв. За півтори години її розмило вже в багатьох місцях, о 9 год. 20 хв. - прорвало. Перша висота селевого валу, або ”лавини”, досягла 14 м (висота 4-поверхового будинку), швидкість склала майже 5 м/с. О 9 год. 30 хв. пульпа дісталася Куренівки, знищивши площу майже 30 га.

Фото з сайту www.svidomo.org (З архівів СБУ)

Фото з сайту www.svidomo.org

Внаслідок затоплення було зруйновано 68 житлових і 13 адміністративно-виробничих будівель. Стали непридатними для проживання 298 житлових квартир, в яких мешкали 353 сім’ї із загальною кількістю 1 228 осіб.

Влада довгий час замовчувала і применшувала масштаби та наслідки аварії. Інформація про куренівські події піддавалася жорсткій цензурі, багатьох загиблих ховали на різних кладовищах у Києві та за його межами, вказуючи у документах та в написах на могилах різні дати та причини смерті. Частина тіл так і залишилася не знайденою у товщі затверділої пульпи.

Після катастрофи частина пульпи, що затопила Куренівку, вже у затверділому стані поверталася самоскидами назад, використовувалася для засипки Бабиного Яру. Було споруджено нову капітальну дамбу 172 метри завдовжки і 25 метрів заввишки, тобто таку, яку передбачав первісний проект початку 50-х років. Також через заповнену частину яру було прокладено дорогу з Сирця на Куренівку (частина нинішньої вулиці Олени Теліги), влаштовано парк.

Фото з сайту babyn-yar.gov.ua

У березні 2006 року, до 45-ї річниці катастрофи, було відкрито пам'ятник загиблим.

1979. Підписано Угоду між центральними банками держав-членів Європейської економічної спільноти, яка заклала операційні процедури Європейської валютної систем.

Запроваджено ЕКЮ (ECU) (European Currency Unit), безготівкову валютну одиницю - праобраз євро.

1991. Припинили роботу всі шахти Львівсько-Волинського басейну. Страйкарі висунули економічні та політичні вимоги: підвищення заробітної плати вдвічі, надання Декларації про державний суверенітет України статусу конституційного акту, звільнення з-під варти народного депутата С. Хмари, розпуск Верховної Ради СРСР і з'їзду народних депутатів СРСР "як непотрібної інституції на шляху до незалежної держави".

1992. Державна телерадіомовна компанія України почала передавати сигнали перевірки часу (СПЧ). Сигнали київського часу почали лунати на хвилях світового ефіру.

1995. Підписано Угоду про безпеку, Кодекс поведінки й Адміністративну угоду про надання урядові України Організацією Північноатлантичного договору офіційного приміщення у штаб-квартирі НАТО та його використання.

1998. Президент України видав указ "Про приєднання України до Найробської угоди про охорону Олімпійського символу". 

Ілюстрація з сайту olympic-museum.de

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар