12 травня - Україна Incognita

12 травня

996. У Києві освячено першу на Русі кам'яну церкву - Десятинну.

Фундамент Десятинної церкви

Малюнок поч. XIX ст.

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

Десятинна церква була хрестовокупольним шестистовпним кам'яним храмом. На початку XI ст. постраждала від великої пожежі. Згодом її відбудували та оточили з трьох боків галереями. Десятинну церкву оздоблювали мозаїки, фрески, різьблені мармурові та шиферні плити. Ікони, хрести та церковний посуд було привезено з Корсуня. Окрім головного престолу, церква мала ще два приділи - святих Володимира та Миколая.

У Десятинній церкві містилася княжа усипальниця, де поховано Володимира Святославича та його дружину - візантійську царівну Анну. Сюди було перенесено з Вишгорода прах княгині Ольги.

1364. Створено Ягеллонський університет.

Фото з сайту plfoto.com

Ініціатором створення університету був король Казимир III. Університет у Кракові є найдавнішим у Польщі і одним з найдавніших у Європі, сьогодні має 15 факультетів. 

У 1926 році при Яґеллонському університеті була створена кафедра української філології, окрім того, доцентами тут працювали українці: Степан Томашівський, Ю. Панейко, Володимир Кубійович, лектор української мови - Ю. Ґеник-Березовський, Володимир Мокрий...

1700. Помер Джон Драйден, англійський поет, драматург, критик.

Джон Драйден сприяв утвердженню в англійській літературі естетики класицизму, а його вплив на сучасників був настільки великим, що період з 1660 по 1700 рр. в історії англійської літератури прийнято іменувати «століттям Драйдена».

1755. Народився Джованні Віотті, італійський скрипаль.

Ілюстрація з сайту intoclassics.net

Був одним із засновників французької школи скрипалів. 

1870. Манітоба оголошена провінцією Канади. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1884. Помер Бедржих Сметана, чеський композитор.

Ілюстрація з сайту navicompas.info

Сметана - один із найбільших музикантів Чехії, який вважається основоположником національної композиторської школи. Він був першим композитором, що використав у своїх творах чеські народні сюжети і мотиви. Перша в історії опера, цілком написана чеською мовою («Бранденбурці в Чехії»), також належить його перу. Творчість Сметани справила величезний вплив на чеських композиторів наступних поколінь - Антоніна Дворжака, Зденека Фібіха та інших.

1926. Руал Амундсен і Умберто Нобіле здійснили політ на дирижаблі над Північним полюсом.

Руал Амундсен

Умберто Нобіле

10 квітня під командуванням Нобіле дирижабль вилетів з Риму до Пулхем (Англія), потім в Осло і, зробивши додаткові зупинки в Ленінграді і Вадсьо (північна Норвегія) відправився на Шпіцберген, куди прибув 7 травня. Звідти 11 травня в 8:00 50 хвилин за Гринвічем дирижабль стартував до Північного полюсу і досяг його в 1:00 30 хвилин (за Грінвічем) 12 травня. Екіпаж провів над полюсом 2,5 години, обстежив територію з повітря, а потім дирижабль попрямував на Аляску, де і приземлився 2 дні по тому. Там він був розібраний і на транспортному судні доставлений назад в Італію.

 

1929. У Львові створено організацію письменників Західної України - «Гроно».

1935. Помер Юзеф Пілсудський, польський політичний і державний діяч, перший голова відродженої польської держави, засновник польської армії, маршал Польщі.

Ілюстрація з сайту mozberd.com.ua

Серед польського громадянства Пілсудський відомий також як «Комендант».

Пілсудський був прихильником федерації Польщі, України і Білорусі, ініціатором т.зв. київського походу. Після 1926 фактично здійснював владу в Польщі, обмежив повноваження сейму на користь виконавчої влади, у 1930 віддав наказ про пацифікацію Галичини, у зовнішній політиці здійснював концепцію рівноваги між СРСР та Заходом.

1936. Народився Іван Марчук, український живописець, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії.

 

Ілюстрація з сайту ridna.ua

1937. Компанія BBC провела першу у світовій історії телетрансляцію.

Упродовж трансляції було показано церемонію коронації англійського короля Георга VI.

1954. Україна стала членом ЮНЕСКО.

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

ЮНЕСКО - міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвиткові національної культури, охороні пам’яток культури тощо.

1976. Створено Московську Хельсінську групу, неурядову громадську організацію, члена Міжнародної Гельсінської Федерації з прав людини.

Згідно зі статуом МХГ, метою організації є сприяння практичному виконанню гуманітарних статей Заключного акту Гельсінської наради з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), а також всіх інших міжнародно-правових зобов'язань України в сфері прав людини.

2004. В англіканській церкві введено посаду веб-священика, який опікується приходом, що існує виключно в мережі Інтернет.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар