12 листопада - Україна Incognita

12 листопада

1472. Іван III одружився із Зоєю (Софією) Палеолог, племінницею останнього візантійського імператора Константина Палеолога. 

Софія Палеолог. Реконструкція за черепом С. А. Нікітіна, 1994 р.

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Цей шлюб, організований Папою Римським Павлом ІІ, змінив життя московського двору: зміцніли зв'язку із Заходом, до Москви прибули майстрові італійці та греки. Завдяки візантійській принцесі зросло уявлення князя про його владу, що виразилися у збільшенні пишності двору, прийнятті візантійського герба – двоголового орла, запровадженні складних придворних церемоній.

1847. Джеймс Сімпсон в університеті Единбурга (Шотландія) провів першу публічну демонстрацію використання хлороформу як анестетик.

Джеймс Сімпсон, шотландський акушер, гінеколог і хірург

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1871. Марко Кропивницький дебютував в Одесі як актор-професіонал у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п'єсою Квітки-Основ'яненка «Сватання на Гончарівці»).

Марко Кропивницький

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1906. Перший у Європі самостійний політ на пілотованому аероплані здійснив бразильський конструктор і пілот Альберто Сантос-Дюмон. У Парижі він пролетів 220 м за 21,2 сек. на своєму аероплані «14-біс».

Альберто Сантос-Дюмон

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1910. Перший кінотрюк: каскадер стрибнув у Гудзон з палаючої повітряної кулі.

1917. Перші в історії вибори в Установчi збори в Росії (явка – менше 50%).

Картина Б.М. Кустодієва "Більшовик", 1920 рік. Державна Третьяківська галерея

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

Участь у виборах брали й більшовики, але перемогу здобули не вони, а есери – 40,4% голосів, майже удвічі більше за показник більшовиків (24,4%). При цьому есери України, які йшли окремою силою, набрали 7,7%, меншовики – 2,6%. Кадети взяли 4,7%, після чого на них почалися гоніння й масові арешти.

1918. В Австро-Угорщині імператор Карл I Габсбург зрікся престолу. Проголошена Австрійська Республіка.

Карл І Габсбург

Фото з сайта ru.wikipedia.org

1918. Симон Петлюра звільнений із в'язниці, куди його 27 липня запроторила гетьманська влада.

Симон Петлюра у Кам'янці-Подільському

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1920. Глава УНР Симон Петлюра затвердив ухвалені Радою народних міністрів закони «Про тимчасове Верховне Управління та порядок законодавства в Українській Народній Республіці», «Про Державну Народну Раду Української Народної Республіки» та «Закон про вище військове управління УНР».

1925. Створена «Легія українських націоналістів» на з'їзді представників Українського національного об'єднання i Союзу визволення України в Празі.

Микола Сціборський, лідер ЛУН

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1940. Народний комісар закордонних справ СРСР Молотов прибув із візитом до Берліна для переговорів із Гітлером та міністром закордонних справ Німеччини Ріббентропом.

В'ячеслав Молотов, Міністра закордонних справ СРСР

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1941. Помер Кость Левицький, український громадський і політичний діяч, публіцист, адвокат, співзасновник УНДП, голова уряду (Державного секретаріату) Західноукраїнської республіки у 1918-1919 рр., потім — голова комісії з виборчої реформи при уряді.  У липні 1941 р. був засновником і головою Національної ради у Львові.

Кость Левицький

Фото з сайта uk.wikipedia.org

1944. 14-та Галицька добровольча дивізія СС перейменована на 14-ту Військову гренадерську дивізію СС (Першу українську).

Нарукавна нашивка з емблемою 14-ї Галицької добровольчої дивізії

Ілюстрація з сайта ru.wikipedia.org

1969. Незалежний американський журналіст Сеймур Херш повідомив про результати суду над винуватцем знищення мирного населення у південнов'єтнамському селі Сонгмі у березні 1968 р. Новину підхопили ЗМІ, і справу вже не можна було приховувати від громадськості. Жертвами американців стали від 200 до 500 селян. Село Сонгмі стало символом жорстокості армії США у В'єтнамі.

Вбиті мирні мешканці В'єтнамського села Сонгмі. Фотографія американського воєнного фотографа Рональда Хеберлі

Фото з сайта ru.wikipedia.org

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар