12 квітня - Україна Incognita

12 квітня

65. Помер Луцій Анней Сенека, римський філософ, політик, драматург.

Ілюстрація з сайту tsikave.ostriv.in.ua

Сенека вважав, що все складається з матерії й Бога. В основі природи - Логос - розуму всьому сущому. Як істота розумна людина входить в один розряд з богами й виникає «спільнота богів і людей», обитель якої - весь всесвіт. У ній всі рівні, адже всім дісталася душа - частинка божества. Мета людини - через удосконалення своєї природи прийти до доброчесності, стати «людиною добра», а потім і мудрецем. «Людина добра» - та, яка ще не стала мудрецем, але вже «знаходиться в гавані», спогляда доброчесність. Вона не шукає щастя у зовнішніх речах і їй нічого не потрібно, навіть друзів. «Друг повинен бути в нас в душі, а душа завжди з нами».

1204. Учасники Четвертого Хрестового Походу захопили Константинополь. Тимчасово ліквідовано Візантійську імперію.

Делакруа Ежен. Взяття хрестоносцями Константинополя 12 квітня 1204, 1840., Лувр (Париж)

Ілюстрація з сайту gallerix.ru

Спочатку були засипані рови перед фортечними стінами, після чого лицарі пішли на приступ. Візантійські воїни чинили опір, але все ж 9 квітня хрестоносцям вдалося увірватися в Константинополь. Вони не змогли закріпитися в місті і 12 квітня атака відновилася. За допомогою штурмових сходів передова група атакуючих піднялася на фортечну стіну. Інша група зробила пролом на одній з ділянок стіни, а потім розбила кілька кріпосних воріт, діючи вже зсередини. У місті розпочалася пожежа, яка зруйнувала дві третини будівель. Опір візантійців було зламано, імператор втік. Вранці 13 квітня 1204 в Константинополь вступив глава хрестоносного війська італійський князь Боніфацій Монферратський.

1606. Затверджено об'єднаний англо-шотландський прапор «Юніон Джек». Після включення до нього елементів прапору Ірландії став прапором Об'єднаного Королівства. 

Ілюстрація з сайту upload.wikimedia.org

1908. На знак помсти за кривди місцевої польської адміністрації українському населенню краю та фальсифікацію нею виборів до австрійського парламенту 12 квітня 1908 український студент Мирослав Січинський застрелив у Львові галицького намісника Анджея Потоцького в його робочому кабінеті.

Мирослав Січинський

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Анджей Потоцький

Ілюстрація з сайту uk.wikipedia.org

Відповідальність за цей акт не взяла на себе жодна політична організація. Митрополит Андрей Шептицький, все духовенство та лідери національно-демократичної партії суворо засудили вчинок М. Січинського як прояв політичного терору.  

1912. У Львові пластуни вперше склали Пластову Присягу. Цей день вважають офіційною датою заснування організації. 

Бейден-Пауел - засновник скаутського руху - у 1908 р. видав книжку «Скаутинг для хлопців», яка була перекладена багатьма мовами світу. Зокрема українською мовою її переклав Олександр Тисовський - один із засновників перших пластових (скаутських) гуртків при Академічній гімназії у Львові. Незалежно від Тисовського пластові гуртки почали також творити Іван Чмола та Петро Франко. Останні акцентували принципи пластування на фізичному та військовому розвитку. Професор Тисовський займався теоретичним вихованням молоді і розробив систему пластових проб (завдань), які мали виконати пластуни, для того, щоб отримувати нові звання та вдосконалювати себе. Саме 12 квітня 1912 р. Пластову присягу на вірність Богові та Україні склали близько 40 осіб, що вважається офіційною датою заснування «Пласту».

  
Засновники «Пласту» - Петро Франко, Олександр Тисовський та Іван Чмола.

На 1914 р. кількість членів пластової організації складала близько 800 осіб, а осередки організації поширились по всій Галичині, Закарпаттю та Буковині. У 1930-х роках польська влада заборонила подібні організації на західній Україні. Після Другої світової війни українці, які переселилися із зон окупації Німеччини (в основному у США, Канаду, а також в Австралію, Аргентину, деякі європейські країни), відновили діяльність організації. Із початку 1990-х, «Пласт» відновлено і в Україні. На сьогодні це найчисельніша скаутська організація в країні.

Пластові осередки у світі

Святий Юрій - Патрон Пласту

Ілюстрації з сайту uk.wikipedia.org

1933. Народилась Монсеррат Кабальє, одна із найбільш видатних співачок другої половини XX століття.

Ілюстрація з сайту modern-opera.com

1945. Помер Франклін Делано Рузвельт, 32-ий президент США. У цей же день віце-президент Гаррі Трумен склав присягу президента.

Фото з сайту www.advertiser-school.ru

Рузвельт почав економіку нових справ, реформу соціальних програм, що зробило його дуже популярним серед населення. Єдиний президент США, який був на посаді понад 2 терміни (аж 4 терміни). Після початку Другої світової війни він запровадив програму ленд-лізу для підтримки військових союзників і підготував Атлантичну хартію.

1961. Космічний корабель «Восток-1», який пілотував Юрій Гагарін, стартував із космодрому Байконур (Казахстан), зробив за 108 хвилин один виток навколо Землі і приземлився поблизу міста Енгельс (Росія).

Фото з сайту www.infuture.ru

Це був перший вдалий політ в космос, коли космонавт живим повернувся на Землю. Згідно з непідтвердженими даними, до Гагаріна мінімум 4 космонавта здійснили невдалі спроби облетіти земну кулю, але загинули.

Фото з сайту www.infuture.ru

За цей політ Гагаріну було присвоєно звання Героя Радянського Союзу і військове звання майора достроково (злітав у званні старшого лейтенанта), а починаючи з 12 квітня 1962 року, день польоту Гагаріна в космос був оголошений святом у СРСР - Днем космонавтики.

Фото з сайту uk.wikipedia.org

2002. Помер Юрій Шевельов, славіст-мовознавець, історик української літератури. 

Фото з сайту litakcent.com

Юрій Шерех (один з псевдонімів Шевельова) - професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Іноземний член НАН України (1991). Президент УВАН (Української вільної академії наук) у 1959-1961 та 1981-1986 роках. Член Американського лінгвістичного товариства, Польського інституту мистецтв і науки в США. Почесний доктор Альбертського, Люндського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії.

Москва, Маросєйка

«Три страшні вороги»...

Автор 17 книг, фундаментальних наукових праць: «Передісторія слов'янської мови: історична фонологія загальнослов'янської мови» (1965), «Історична фонологія української мови» (1979), «Нарис сучасної української мови» (1951) та ін.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар