12 грудня - Україна Incognita

12 грудня

1674. У Києво-Печерській друкарні вийшов перший короткий нарис історії України — «Синопсис».

Одна зі сторінок "Синопсиса"

Ілюстрація з сайта ukrmap.su

1821. Народився Гюстав Флобер, французький письменник.

1863. Народився Едвард Мунк, норвезький живописець і графік.

1890. Народився Андрій Мельник, громадсько-політичний діяч, голова Проводу ОУН. 

Фото з сайта uk.wikipedia.org

Після загибелі Євгена Коновальця 23 травня 1938 став головою Проводу Українських Націоналістів. На початку 1940 після розколу ОУН залишився очолювати матірну ОУН. У роки німецької окупації України Мельник послідовно відстоював ідею створення української незалежної держави, за що потрапив під арешт, а з 26 лютого 1944 був ув'язнений в концтаборі Заксенгаузен. Після звільнення у 1945 жив у Німеччині та Люксембурзі. У 1947 на Третьому Великому Зборі Українських Націоналістів Мельник обраний довічним головою ПУН. Післявоєнний період свого життя присвятив боротьбі за консолідацію емігрантських сил. У 1957 висунув ідею створення світового конгресу українців і союзу українців, реалізовану в 1967 зі створенням Світового Конгресу Вільних Українців. Помер у Клерво (Велике герцогство Люксембург), похований у місті Люксембург на цвинтарі Боневуа.

1901. Італійський винахідник Гульєльмо Марконі провів перший вдалий сеанс трансатлантичного радіозв'язку.

Гульєльмо Марконі

Фото з сайта shkolazhizni.ru

1902. Помер Павло Грабовський, український поет, публіцист. 

Фото з сайта referatua.org.ua

На початку 1888 р. він був засуджений на п'ятирічне заслання до Сибіру. У дорозі до місця заслання Грабовський знайомиться і здружується з членом народовольської організації Надією Сигидою. Бути разом їм довелось недовго: Сигиду відправили до жіночої в'язниці на Кару (де вона загинула восени 1889 р.), Грабовського — на поселення в Балаганський округ Іркутської губернії. Поет назавжди зберіг у пам'яті образ цієї прекрасної жінки, мужньої революціонерки, вірного товариша, присвятивши їй ряд віршів. На місці відбування покарання у зв'язку з репресіями самодержавства проти політичних засланців Грабовський та його товариші пишуть відомий протест «Русскому правительству». Ця акція стала причиною ще одного — третього — арешту. Із серпня 1889 по березень 1892 р. поет перебуває в Іркутській губернській в'язниці і після двох судових процесів термін заслання Грабовського збільшився (з подальшим поліцейським наглядом). Час перебування в іркутській в'язниці був переломним для літературної творчості Грабовського. Діставши від знайомих деякі відомості про літературне життя в Галичині, він зав'язує листування з І. Франком, надсилає вірші у галицькі часописи (перші його твори з'явились друком у «Зорі» за 1890 р.).

1913. У Флоренції в готельній кімнаті офіціанта Вінченцо Перуджи поліція виявила знамениту картину Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», викрадену два роки перед тим з паризького музею Лувр.

1918. О 4-й ночі загін С.Петлюри у складі 3-х піших сотень 2-го Задніпровського полку, 2-х кінних сотен при 2-х гарматах розгорнув наступ від ст.Борщагівка на Святошин, але зустрінутий кулеметним вогнем частин армії Української Держави змушений був відійти назад.

Протистояння тривало і 13 грудня. Тимчасом німецькі формування залишали територію України. У зайнятих повстанцями районах вони продавали їм свою зброю. За свідченнями державної варти, ненадійними виявилися сердюцькі полки, воякам яких агітатори не без успіху доводили, що опір повстанцям безнадійний і “безідейний”.

1919. С.Петлюра призначив заступником голови уряду УНР А.Лівицького та доручив йому тимчасово виконувати обов'язки голови уряду замість І.Мазепи, що перебував в Україні разом з армією Зимового походу.

 

1928. Народився Леонід Биков – український актор театру і кіно, кінорежисер, народний артист УРСР (1974). 

Фото з сайта greatest.com.ua

Закінчив 1951 Харківський театральний інститут (у Д. Антоновича), до 1960 працював у Харківському українському драматичному театрі ім. Т.Г. Шевченка; 1969-79 – на Київській кіностудії художніх фільмів; знявся у фільмах: „Добровольці” (1958), „Альошина любов” (1961), „Коли розводять мости” (1961), „Зайчик” (1965, був і режисер фільму); поставив фільми: „В бій ідуть тільки старики” (1974, автор сценарію і виконавець ролі Титаренка) „Ати-бати, йшли солдати...” (1977, також виконавець ролі Святкіна); автор кіносценарію „Пришелець (1979); лауреат Державної премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка (1977).

1937. В СРСР пройшли перші вибори у Верховну раду за новою Конституцією

1947. Замість Микити Хрущова головою Ради міністрів УРСР став секретар ЦК(б) України Дем'ян Коротченко.

Хрущов показово радіє урожаю кукурудзи. Поруч з ним голова президіуму Верховної Ради України Дем'ян Коротченко

Фото з сайта www.gazeta.lv

1979. Політбюро ЦК КПРС ухвалило рішення про введення радянських військ до Афганістану.

2002. Помер Микола Амосов, український вчений, основоположник серцевої хірургії, біологічної, медичної та психологічної кібернетики в Україні, засновник української школи кардіохірургів, публіцист і письменник.

2008. Швейцарія приєдналася до Шенгенської зони і стала 25-ю країною-учасницею угоди про безвізове переміщення.

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар