12 березня - Україна Incognita

12 березня

1365. Засновано Віденський університет, один із найстаріших у Європі. Заснував герцог Рудольф IV та його брати.

Сучасне фото (з сайту yak-prosto.com)

Сьогодні головна будівля університету розміщена на вул. Рінгштрассе за проектом архітектора Ферстеля (1873 – 1883 рр.) в стилі італійського Ренесансу. 

Фото з сайту upload.wikimedia.org

Емблема з сайту mladiinfo.com

У Віденському університеті вчилися український фізик та винахідник Іван Пулюй (на теологічному та філософському факультеті) та письменник Іван Франко (докторські студії на філософському факультеті).

1631. Помер Іов (в миру Іван Матвійович) Борецький, церковний і культурний діяч, ректор Київської братської школи.

 

Навчався в Острозькій, потім у Краківській і Замойській академіях, викладав у Львівській братській школі, був її ректором.

 У 1615-1619 рр. був ректором Київської братської школи (з 1632 р. - Києво-Могилянська академія).

Борецький був гарячим прихильником поширення освіти серед народу. Вважав, що саме від освіти залежить суспільний прогрес. Свою педагогічну, просвітницьку, письменницьку діяльність Іов Борецький підпорядкував вирішенню найголовнішої тогочасної проблеми - пробудженню національної свідомості українців та захисту православної церкви.

З 1619 р. Борецький - настоятель Михайлівського Золотоверхого монастиря, у 1620 р. обраний митрополитом Київським, Галицьким.

1633. Польський король Владислав IV вручив Петрові Могилі привілей, який затверджував його одночасно на посаді православного митрополита Київського та архімандрита Печерського. 

Ілюстрація з сайту www.parafia.org.ua

Його діяльність була спрямована на відновлення православної церкви. У відомство П. Могили перейшли Софійський кафедральний собор у Києві та приписані до нього храми, Видубицький, Михайлівський, Пустинно-Миколаївський монастир та інші. У 1634-1644 рр. відбувалось відновлення  Софійського собору, Десятинної церкви. 

1685. Народився Джордж Берклі, ірландський філософ.

Ілюстрація з сайту img1.liveinternet.ru

Згідно з теорією Берклі, тільки дух існує насправді, весь же матеріальний світ - лише обман наших відчуттів; мимовільність цього обману полягає в первинних уявленнях, збуджених душею всіх душ (самим Богом).

“Ніщо не може бути більш очевидним, аніж існування Бога”

1863. У Петербурзі народився Володимир Іванович Вернадський, основоположник комплексу сучасних наук про Землю (геохімії, біогеохімії, гідрогеології, радіогеології, генетичної мінералогії тощо).  

Фото з сайту histpol.pl.ua

Вчений був одним із засновників Української Академії наук та її першим президентом (1918-1921).

Вернадський був головою Тимчасового Комітету, утвореного для заснування Національної Бібліотеки Української Держави в Києві (1918). Нині Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського. 

Передбачив значення радіоактивних речовин (1911).

Під керівництвом Вернадського, з його ініціативи створено понад 20 наукових установ, в тому числі Радієвий інститут, Біохімічна лабораторія, Комісія з історії знань, Комісія з вивчення вічної мерзлоти (зараз Інститут мерзлотознавства АН РФ), Міжнародна комісія з визначення віку порід радіоактивним методом.

Ним розвивалося вчення про єдність вод Землі.

Працював у Москві (Московському університеті), Парижі (у Радієвому інституті М. Склодовської-Кюрі в Сорбонні), Празі (у Карловому університеті) та ін.   

На честь В. Вернадського назвали єдину українську станцію в Антарктиці, придбану у Великобританії в 1996 р.

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1894. Надійшли в продаж перші пляшки Кока-коли.

1940. Народився Варфоломій І, Вселенський патріарх (повний титул Константинопольських патріархів)

Фото з сайту www.star-fm.gr

Патріарх доклав чимало зусиль для поліпшення відносин між общинами католиків, мусульман, іудеїв і православних в усьому світі.

1940. У Москві відбулося підписання мирної угоди, яка завершувала Зимовурадянсько-фінську війну. Згідно із нею, Фінляндія втрачала весь Карельський перешийок та узбережжя Ладозького озера, деякі райони в Карелії і на Півночі, віддавала СРСР в оренду півострів Ханко.

Однак Фінляндія відстояла свою незалежність, не увійшовши до складу Радянського Союзу.

1942. Помер Вільям Брег, основоположник рентгеноструктурного аналізу. Лауреат Нобелівської премії з фізики 1915 р. "за заслуги в дослідженні структури кристалів за допомогою рентгенівських променів".  

Фото з сайту upload.wikimedia.org

1947. Виступаючи перед Конгресом США, Президент Гаррі Трумен висунув зовнішньополітичну програму (“Доктрина Трумена”), згідно з якою США готові надавати допомогу усім "вільним народам" проти загрози комунізму.

Фото з сайту dic.academic.ru

В основу Доктрини Трумена було покладено політику стримування, сформульовану американським дипломатом Дж. Кеннаном у 1946 p., згідно з якою уряд США повинен був жорстко і послідовно реагувати на спроби СРСР розширити сферу свого впливу.

У квітні того року Конгрес США проголосував за надання допомоги в сумі 400 млн. доларів Греції й Туреччині, які опинилися перед безпосередньою комуністичною загрозою.

1992. Україна встановила дипломатичні зв’язки з Кубою.

1999. На ювілейному Вашингтонському самітіНАТО до Альянсу були прийняті Чеська Республіка, Угорщина та Польща. Загальна кількість країн-членів НАТО сягнула 19.

2000. Папа Римський Іван Павло ІІ видав енцикліку (папське послання) "Про гріхи католицької церкви", в якій вибачився за гріхи католицької церкви перед людством.

Фото з сайту www.partecipiamo.it

Також провів урочисту мессу Mea Culpa у Соборі Святого Петра у Ватикані, під час якої відбулося загальне покаяння і очищення пам'яті. 

"Католицька церква ввійшла у ХХІ століття з проханням вибачити їй те зло, винуватцем якого вона була протягом усього часу свого існування", писав Іван Павло ІІ. У посланні просив вибачити хрестові походи, інквізицію, переслідування євреїв, терпимість до рабства, поділ християнського світу тощо. 

2003. Померла Ярослава Стецько, українська політична діячка, співорганізатор Червоного Хреста УПА, жіночої мережі і юнацтва ОУН.

Ярослава і Ярослав Стецьки

Фото з сайту img.istpravda.com.ua

Ярослава Стецько була членом ЦК Антибільшовицького блоку народів (АБН), президентом АБН, головним редактором ABN-Correspondence (з 1948), різних видань АБН, організатором конференцій АБН й учасником міжнародних антикомуністичних конгресів, співорганізатором Європейської Ради Свободи. 

   

  • Інтелектуальна карта України|Історія і "Я"|Маршрут №1|Сімейний альбом України|Музеї онлайн|Інфографіка|NB!|TOP-книг|Інтелектуальний календар